zavři

Ceník prodejců:

 
 
 
 

pdf
 

karta rostliny zobrazena tento rok 31x

Jehličnany : Pinopsida / Podocarpales / Podocarpaceae

Nageia

Existuje 5 - 6 druhů. Roste v jižní Indii, Bangladéši, Indočíně, jižní Číně a v jižním Japonsku. Patří mezi stálezelené dvoudomé (vzácně jednodomé) stromy. Koruna je sloupovitá. Listy vyrůstají ve spirále nebo v křížmostovstřícných párech na hlavních větvích nebo vstřícně či téměř vstřícně na vedlejších. Juvenilní jsou podobné adultním, bývají pouze větší nebo širší. Čepel je vejčitě eliptická až dlouze kopinaté bez nápadné centrální žilky s velkým počtem souběžných žilek. Samčí šištice jsou úžlabní, samostatné nebo ve svazečcích, mají vejčitě válcovitý tvar. Semena jsou peckovicovitá a kulovitá.

Synonyma: Decussocarpus

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


Druhy:

Nageia fleuryi

Roste v čísnkých provinciích Guangdong, Guangxi, Hainan, Yunna, Tchaj-wan a dále v Kambodže, Laosu a Vietnamu. Kmen dorůstá výšky až 30m při průměru až 70cm, habitus je pyramidální. Borka je hnědočervená, hladká a odlupuje se v tenkých šupinách. Větve jsou vodorovné nebé mírně převislé. Listy jsou opadavé, křížmostojné, řapíky jsou dlouhé 0,2 - 1cm, horní strana je tmavězelená a lesklá, tvar eliptický nebo široce kopinatý, báze klínovitá, konec špičatý, celková délka je 8 - 18cm a šířka 2 - 5cm. Samčí šištice jsou úžlabní, seskupené ve svazečcích pod 3 - 6ti ks, jsou přisedlé a dlouze válcovité, dlouhé 1,5 - 6,5cm a široké 4mm. Semena jsou kulovitá o průměru 1,5 - 1,8cm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: Decussocarpus fleuryi, Podocarpus fleuryi

Nageia formosensis

Bohužel k této rostlině žádné podrobnější informace nemám. Dokážete-li něčím přispět, zašlete mi prosím informace na: . Děkuji.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: Decussocarpus nagi var. formosensis, N. nagi var. formosensis, N. nagi var. koshuensis, N. nankoensis, Podocarpus formosensis, Podocarpus formosensis var. koshuensis, Podocarpus koshunensis, Podocarpus nagi var. koshuensis, Podocarpus nankoensis

Nageia maxima

Pochází z Bornea. Roste v podobě vzpřímeného keře nebo stromu. Dorůstá výšky 1 - 10m. Listy jsou dlouze špičaté, dlouhé 8 - 34cm, široké 3 - 9,5cm, 2,5 - 3,5x delší než široké, řapíky jsou dlouhé 0,4 - 1cm, prašné šištice jsou ve skupinách do 9ks s 0,3 - 1cm stopkou, mají délku 1,2 - 2cm a šířku 2,5 - 3mm. Samičí útvar mají 6mm stopku a jsou seskupeny max. po 5ti ks.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: Decussocarpus maximus, Podocarpus maxima, Podocarpus maximus

Nageia motleyi

Roste v jižním Thajsku, Malajsii, Sumatře a Borneu v podobě stromu. Dorůstá výšky až 54m. Listy jsou vstřícné nebo téměřvstřícné, kožovité, eliptické, dlouhé 3 - 7,5cm, široké 1,5 - 2,8cm, špičaté, 1,5 - 3x delší než široké, řapíky mají délku 2 - 3mm. Samčí šištice jsou samostatné, přisedlé v paždí listů, mají délku 1,5 - 2cm a šířku 5 - 6mm. Samičí útvary jsou samostatné na šupinaté 2 - 5mm stopce s lužkem s 5- 9ti odstávajícícmi listeny o délce 0,8 - 1,2cm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: Agathis motleyi, Dammara motleyi, Decussocarpus motleyi, N. baccarii, Podocarpus beccarii, Podocarpus motleyi

Nageia nagi

Roste v Číně, Japonsku, Vietnamu a introdukcí na Tchaj-wanu v podobě stromu nebo keře. Dorůstá výšky až 20 - 30m při tloušťce kemen 50 - 80cm. Borka je červenohnědá nebo tmavěšedá nebo hnědofialová, odlupuje se. Větve jsou vzpřímené, vystoupavé, rozkladité nebo převislé, našedlé až tmavěhnědé, vstřícné, holé, hustě olistěné s šedohnědými lenticelami. Listy jsou křížmostojné, řapíky na bízi silně zkroucené, horní strana je tmavězelená, lesklá, spodní bledězelená, vejčitě kopinatá, kopinatá, elipticky kopinatá nebo úzce elitpická, kožovitá, dlouhá 2 - 9cm, široká 0,7 - 3cm, báze klínovitá nebo dlouze klínovitá, konec uťatý, široce tupý nebo špičatý. Samčí šištice jsou úžlabní, samostatné nebo ve skupinách až 10ti ks, válcovité, vejčitě válcovité až téměř kuloivté, velké 0,5 - 2,5cm. Samičí útvary jsou úžlabní, po 1 - 2ks s 0,4 - 1,3cm stopkami. Semena jsou kulovitá až hruškovitá s průměrem 1 - 1,5cm. Existují vnitrodruhové taxony:

NageiaNagi.jpg
720 x 960 px
439.55 kB NageiaNagi2.jpg
720 x 960 px
276.35 kB NageiaNagi3.jpg
1024 x 768 px
152.32 kB NageiaNagi4.jpg
681 x 908 px
305.08 kB

Synonyma: Agathis veitchii, Dammara veitchii, Decussocarpus nagi, N. caesia, N. cuspidata, N. grandifolia, N. japonica, N. ovata, Podocarpus caesius, Podocarpus cuspidatus, Podocarpus grandifolius, Podocarpus japonicus, Podocarpus nageia, Podocarpus nageia var. angustifolius, Podocarpus nageia var. rotundifolius, Podocarpus nagi, Podocarpus nagi var. angustifolius, Podocarpus nagi var. caesius, Podocarpus nagi var. ovatus, Podocarpus nagi var. rotundifolius, Podocarpus ovata, Podocarpus ovatus

Nageia wallichiana

Roste v Yunnanu, Bangladéši, Kambodži, Indii, Indonésii, Laosu, Malajsii, Myanmaru, Papui Nové Guineji, Filipínách, Thajsku a Vietnamu v podobě stromu. Dorůstá výšky až 50m při tloušťce kmene až 1m. Borka je hladká, tmavěhnědá nebo šedohnědá, odlupuje se ve velkých různě velkých částech. Listy jsou křížmostojné, dvouřadé, řapíky jsou dlouihé 0,5 - 1cm, horní strana je tmavězelená, spodní bledší nebo šedozelená, eliptická nebo kopinatě eliptická, dlouhá 6 - 14cm, široká 2 - 5cm u dospělých a u mladých délka 23cm a šířka 9cm. Povrch je kožovitý, báze klínovitá až protažená, konec špičatý. Samčí šištice jsou úžlabní, seskupené po 1 - 7ks, válcovité, dlouhé 0,8 - 1,8cm, široké 4 - 5mm. Samičí útvary jsou úžlabní, jednotlivé nebo vzácně v párech, mají 0,5 - 2cm stopky s kulovitá semena o průměru 1,5 - 1,8cm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: Decussocarpus wallichianus, N. blumei, N. latifolia, Podocarpus agathifolius, Podocarpus blumei, Podocarpus latifolius, Podocarpus wallichianus


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
© Aleš Kyral 2007 - 2023