zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

Tagy

domů rozšíření parky

eshop taxonomie odkazy

slovníček články skupiny

galerie fórum burza

hledání

karta rostliny zobrazena tento rok 47x

Orchideje : Liliopsida / Asparagales / Orchidaceae / Neomoorea

Neomoorea wallisii

Pochází z Panamy a Kolumbie. Roste jako epifyt při bázi kmenů. Zajímavostí je, že kořeny rostou směrem vzhůru a vytváří lidově řečeno kartáče, do kterých padá organická hmota ze stromu, kterou se rostlina živí. Listy jsou eliptické, špičaté, na řezu zprohýbané jako na harmonice. Květy mají v průměru 6cm, jsou hnědé s bílým středem, seskupené do hroznu.

Vyhovují ji pralesy.

NeomooreaWallisii.jpg
1024 x 768 px
232.16 kB NeomooreaWallisii2.jpg
720 x 960 px
278.71 kB NeomooreaWallisii3.jpg
1024 x 768 px
134.78 kB NeomooreaWallisii4.jpg
1200 x 900 px
328.22 kB

kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

Synonyma: Lueddemannia wallisii, Moorea irrorata, N. irrorata

Popis rodu Neomoorea

Existuje pouze 1 druh.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Orchidaceae (Vstavačovité)

Existuje 850 - 880 rodů a 17 000 - 22 000 (ve skutečnosti nejspíše až 25 000) druhů a tím je i největší čeledí z rostlin vůbec. Rostou od tropů až po tundru. V teplých oblastech jsou především epifiticky rostoucí druhy, v mírném naopak pozemní terestrické. Patří mezi jednodomé rostliny s oboupohlavnými květy. Kořeny vytvářejí hlízu nebo oddenek. Listy mají čárkovitý, kopinatý nebo vejčitý tvar. Kvete samostatnými květy, ale spíše ve skupinách v klasu, latě, hroznu, hlávce nebo okolíku. Plodem bývá tenkostěnná tobolka. Mezi významné sběratele patřil i český botanik Benedikt Roezl (v časopise ABC o něm vyšel i komix v rámci série Lovci zelených pokladů). Dělí se na tyto podčeledě:

Vyhovuje jim vyšší vzdušná vlhkost, rozptýlené světlo a dostatek živin v podobě tekutého hnojiva. Orchideje produkují desetitisíce semen z jediné rostliny, avšak uchytí se pouze mizivé procento. Pěstují se v domácnostech (ve většině se jedná o hybridy odolnější na bytové podmínky) obvykle v průhledných květináčích ve směsi kokosového vlákna, keramzitu, borové kůry nebo polystyrenu. Zálivka pak probíhá tak, že se jednou týdně na asi 3hod celý květináč namočí do kyblíku s vodou a pak se nechá voda vytéci.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
© Aleš Kyral 2007 - 2024                 DONATE / příspěvek na provoz stránek