zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

Tagy

domů rozšíření parky

eshop taxonomie odkazy

slovníček články skupiny

galerie fórum burza

hledání

karta rostliny zobrazena tento rok 54x

Byliny : Magnoliopsida / Asterales / Asteraceae / Gnaphalium

Gnaphalium sylvaticum (Protěž lesní)

Roste v Evopě až po Sibiř a v Severní Americe jako trvalka. Dorůstá výšky (3 -) 10 - 60 (i 80)cm. Vytváří pouze jediný stonek. Je celá šedě plstnatá. Stonek může být poléhavý, dále hustě polistěný. Spodní listy mají nápadnou 1 žilku, délku 5 - 9 (i 14)cm, lodyžní listy jsou kopinaté, dlouhé do 8cm, široké 7mm a zpravidla holé. Kvete v přisedlých úborech v klasech nebo hroznech v barvě bílé a nahnědlé, celkově zabírá 1/3 - 2/3 výšky rostliny. Plodem je nažka.

Vyhovuje ji plné slunce a polostín, okraje cest, horské louky, sušší hlinitopísčité půdy bez obsahu vápence.

GnaphaliumSylvaticum.jpg
633 x 844 px
123.42 kB GnaphaliumSylvaticum2.jpg
637 x 849 px
114.13 kB GnaphaliumSylvaticum3.jpg
633 x 844 px
64.98 kB

kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

Synonyma: Cyttarium silvaticum, Dasyanthus fuscus, Dasyanthus sylvaticus, Filago recta, Filago sylvatica, Filago uliginosa, Gamochaeta sylvatica, G. alpigenum, G. carpetanum, G. einseleanum, G. fuscatum, G. mutabile, G. rectum, G. sophiae, G. spadiceum, G. strictum, G. sylvaticum var. macrostachys, G. sylvaticum var. macrostachyum, G. sylvaticum var. rectum, Omalotheca caucasica, Omalotheca sylvatica, Omalotheca sylvatica subsp. carpetana, Synchaeta caucasica, Synchaeta sylvatica

Popis rodu Gnaphalium

Pochází většinou z teplých oblastí, ale některé druhy byly objeveny vysoko v horách tropů či subtropů. Povrch je ochlupený, plstnatý nebo ojíněný. Kvete v úboru. Plodem je nažka.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Asteraceae (Hvězdnicovité)

Je to velmi bohatá čeleď. Řadí se sem více než 1300 rodů s cca 20 000 druhů. Náleží sem jednoletky, dvouletky i travalky, dále pak byliny, polokeře, keře a dokonce i stromy. Listy mohou být střídavé i vstřícné, celokrajné nebo různě vykrajované. Květy jsou charakteristickým znakem hvězdnicovitých. Většinou jsou 5tičetné (4četné zřídka) a především jsou seskupené v úboru. Principem úboru je, že na středovém terčíku je seskupeno mnoho drobných květů vedle sebe, přičemž u krajních jsou okvětní lístky protažené a jsou lidově považovány za jediné okvětní lístky. Typickým příkladem je kopretina. Plodem je nažka.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
© Aleš Kyral 2007 - 2024                 DONATE / příspěvek na provoz stránek