zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

Tagy

domů rozšíření parky

eshop taxonomie odkazy

slovníček články skupiny

galerie fórum burza

hledání

karta rostliny zobrazena tento rok 196x

Orchideje : Liliopsida / Asparagales / Orchidaceae / Oreorchis

Oreorchis patens

Roste na východní a jihovýchodní Sibiři, Kamčatce, Kurilských ostrovech, Sachalinu, Japonsku, Koreji, Číně a Tchaj-wanu jako pozemní trvalka. Pahlízy jsou vejčité, dlouhé 1 - 2cm, široké 0,5 - 1,5cm a se 2 - 3 články. Listy jsou vyrůstají po 1 (i 2)ks, čárkovité až úzce kopinaté, dlouhé 13 - 30cm a široké 1 - 2cm. Květenství je dlouhé (25 -) 30 - 50 (i 67)cm, vřeteno má délku 4 - 15,5cm, vlastní květy jsou převislé, žlutě hnědé, pysky bílé, zpravidla růžově fialovými skvrnami, kališní lístky jsou podlouhlé, se 3mi žilkami, dlouhé 7 - 9mm, široké 1,5 - 2mm, korunní lístky jsou úzce podlouhlé, mírně zahnuté, se 3mi žilkami, dlouhé 7 - 8mm a široké 1,5 - 1,8mm. Plodem je tobolka.

Vyhovují mu světlé lesy a okraje lesů.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

Synonyma: Corallorhiza patens, Diplolabellum confluens, Diplolabellum coreanum, O. coreana, O. gracilis, O. gracilis var. gracillima, O. gracillima, O. lancifolia, O. patens f. gracilis, O. patens subsp. coreana, O. patens subsp. patens, O. patens var. confluens, O. patens var. coreana, O. patens var. gracilis, O. patens var. gracillima, O. setschuanica, O. yunnanensis

Popis rodu Oreorchis

Roste ve východní Asii v podobě pozemní orchideje. Pahlízy jsou ukryté pod zemí, jsou úzce vejčité a z několika článků. Vyrůstá z nich 1 - 2 čárkovité až úzce kopinaté listy s 1 - 2ma pochvami. Květenství je vzpřímené, vrcholové, hroznovité a kališní lístky jsou volné. Nejznámějším druhem je O. patens.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Orchidaceae (Vstavačovité)

Existuje 850 - 880 rodů a 17 000 - 22 000 (ve skutečnosti nejspíše až 25 000) druhů a tím je i největší čeledí z rostlin vůbec. Rostou od tropů až po tundru. V teplých oblastech jsou především epifiticky rostoucí druhy, v mírném naopak pozemní terestrické. Patří mezi jednodomé rostliny s oboupohlavnými květy. Kořeny vytvářejí hlízu nebo oddenek. Listy mají čárkovitý, kopinatý nebo vejčitý tvar. Kvete samostatnými květy, ale spíše ve skupinách v klasu, latě, hroznu, hlávce nebo okolíku. Plodem bývá tenkostěnná tobolka. Mezi významné sběratele patřil i český botanik Benedikt Roezl (v časopise ABC o něm vyšel i komix v rámci série Lovci zelených pokladů). Dělí se na tyto podčeledě:

Vyhovuje jim vyšší vzdušná vlhkost, rozptýlené světlo a dostatek živin v podobě tekutého hnojiva. Orchideje produkují desetitisíce semen z jediné rostliny, avšak uchytí se pouze mizivé procento. Pěstují se v domácnostech (ve většině se jedná o hybridy odolnější na bytové podmínky) obvykle v průhledných květináčích ve směsi kokosového vlákna, keramzitu, borové kůry nebo polystyrenu. Zálivka pak probíhá tak, že se jednou týdně na asi 3hod celý květináč namočí do kyblíku s vodou a pak se nechá voda vytéci.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
© Aleš Kyral 2007 - 2024                 DONATE / příspěvek na provoz stránek