zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

Tagy

domů rozšíření parky

eshop taxonomie odkazy

slovníček články skupiny

galerie fórum burza

hledání

karta rostliny zobrazena tento rok 71x

Sukulenty : Magnoliopsida / Gentianales / Apocynaceae / Pachypodium

Pachypodium horombense

cenik ceny již od 38,00 Kč s DPH

Roste na Madagaskaru v podobě keře. Dorůstají výšky do 60cm a šířky 50 - 70cm. Kvete žlutými 5tičetnými květy se širokou trubkou.

Minimální teplota je 10°C.

PachypodiumHorombense.jpg
1024 x 768 px
180.17 kB PachypodiumHorombense2.jpg
678 x 908 px
369.28 kB PachypodiumHorombense3.jpg
615 x 820 px
135.46 kB

Synonyma: P. rosulatum var. horombense

Popis rodu Pachypodium

cenikceny již od 24,00 Kč s DPH

Pochází z centrální madagaskarské plošiny, kde roste na žulových kopcích. Rostlina se vypadá jako sloupovitý kaktus s olistěným vrcholem. Během vegetace zajišťují pachypodiím asimilaci především listy, ale i po jejich opadu rostlina asimiluje díky chloroplastům umístěným v podpovrchových vrstvách kůry. Listy jsou jednoduché, vyrůstají ve spirále, jsou celokrajné a kožovité. Palisty jsou přeměněné v trny. Květy jsou oboupohlavné, bývají trubkovitě talířovité seskupených v chudokvětých až mnohokvětých vrcholících. Plodem je párovitý válcovitý měchýřek. Pozor, rostlina je jedovatá!

Při pěstování ve skleníkové kultuře vycházíme z poznatků získaných na likolitách. Během vegetace vyžaduje dostatek tepla, světla (nikoli sluneční úpal) i vody. Pokud můžeme mladým rostlinám dopřát dostatek tepla a co nejvíce světla i v zimě, semenáče pak vegetují plných 12 měsíců a jejich roční přírůstky dosahují až 250 mm. Zálivka by měla být nárazová, tzn. nechat zcela vyschnout a pak hodně zalít. Přesazují se každoročně (starší po dvou letech) do lehkého substrátu (po jednom dílu rašeliny, písku a zeminy ze zahrádky). Po přesazení 14 dní nezalévejte. Na zimu listy žloutnou a opadají. Nesnažte se tedy např. zálivkou o jejich znovuzazelenání. Hnojit můžete sukulentními hnojivy nebo hnojivy podporujícími růst (Krystalon "květ").

Množí se semeny, které si udržují klíčivost asi 2 roky.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Apocynaceae (Toješťovité)

Existuje v ní asi 424 rodů a asi 1500 druhů. Naleznou se zde byliny, keře, stromy i liány. Rozšířená je předevší v teplých oblastech subtropů a tropů. V těchto případech se jedná o trvalky. Mnoho druhů při poranění roní mléčný latex. Listy bývají nejčastěji protistojné, občas střídavé. Nemají nepravidelný okraj ani palisty. Květy vyrůstají samostatně nebo ve vrcholičnatých květenstvích. Jsou oboupohlavné se 4 - 5 okvětními lístky. Plodem je tobolka, peckovice nebo bobule. K nejznámějším zástupcům patří Pouštní růže, Svícník, Voskovka a Oleandr.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
© Aleš Kyral 2007 - 2024                 DONATE / příspěvek na provoz stránek