zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

Tagy

domů rozšíření parky

eshop taxonomie odkazy

slovníček články skupiny

galerie fórum burza

hledání

karta rostliny zobrazena tento rok 363x

Byliny : Magnoliopsida / Saxifragales / Paeoniaceae / Paeonia

Paeonia delavayi (Pivoňka Delavayova)

Roste v Číně v podobě keře. Dorůstá výšky do 1,8m. Kmínky jsou tenké a tyčkovité. Větve nejsou v mládí dřevnaté. Listy jsou 2x 3četné, dlouhé 20 - 30cm, mají 7 - 10cm dlouhé řapíky, lístky jsou peřenosečné, tmavězelené, na spodní straně namodralé, vrcholový úkrojek vejčitě kopinatý a dlouhý 5 - 10cm. Květy mají průměr 6 - 10cm, mají 2 - 9 kališních lístků délky 1,3 - 3,7cm, šířky 0,6 - 2,3cm, 4 - 13 korunních lístků barvy žluté, mohou mít červenou nebo růžovočervenou skvrnu na bázi, červené, tmavěčervené (i bílé, žlutozelené nebo oranžové). Plodem je dlouze vejčitý měchýřek délky 1 - 2,5cm a obsahuje hnědočerná semena. Existují vnitrodruhové taxony:

PaeoniaDelavayi.jpg
532 x 800 px
198.39 kB

kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

Synonyma: P. delavayi f. alba, P. delavayi f. lutea, P. delavayi f. superba, P. delavayi f. trollioides, P. delavayi var. alba, P. delavayi var. angustiloba, P. delavayi var. atropurpurea, P. delavayi var. lutea, P. forrestii, P. forrestii var. trollioides, P. franchetii, P. franchetti, P. handel-mazzettii, P. lutea, P. lutea var. superba, P. potaninii, P. potaninii f. alba, P. potaninii var. trollioides, P. trollioides

Popis rodu Paeonia

cenikceny již od 122,00 Kč s DPH

Roste v Asii, Evropě a Severní Americe jako trvalka nebo keř. Pod zemí vytváří hlízovité kořeny. Větve jsou vzpřímené. Listy jsou velké, střídavé, peřeně až složeně členěné. Kvete samostatnými oboupohlavnými květy, mají 5 kališních lístků, 4 - 13 korunních mnohem větší velikosti v barvě červené, růžové, bílé nebo nažloutlé, na vrcholu vykousávané, mají až 230 tyčinek a 1 - 8 pestíků. Plodem je dřevnatý měchýřek obsahující kulaté až eliptické lesklé semeno o velikosti až 1cm. Nejznámějším druhem u nás je P. officinalis. Velkou sbírku pivoněk naleznete v Liberecké botanické zahradě, ale největší jsou v Průhonicích (dřevité i bylinné) a Tróji (bylinné). Existují např. tyto vnitrodruhové taxony:

Vyhovuje jim plné slunce, chráněné místo a výživná prohnojená (zejména dusíkem a fosforem) lehčí půda. Jsou odolné vůči mrazům, ale na zimu se zastýlají kompostem, hnojem atp. Zálivka není nutná, vystačí si s dešťovými srážkami. V době sucha je ale vhodnější zalévat druhy pocházející z Kavkazu. Nesvědčí jim ale naopak dlouhodobé deštivé počasí, pak jsou napadány plísněmi. V takovém případě postižená místa odstřiháváme a pálíme.

Množí se semeny nebo dělením trsů na konci léta. Bylinné druhy zasazujeme do mělkých jamek, dřevnaté do hlubších (zhruba 1 - 2 palce).

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika Horobraní - tvůj společník na výlety po horách


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
© Aleš Kyral 2007 - 2024                 DONATE / příspěvek na provoz stránek