zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

Tagy

domů rozšíření parky

eshop taxonomie odkazy

slovníček články skupiny

galerie fórum burza

hledání

karta rostliny zobrazena tento rok 99x

Tropické popínavé a převislé : Magnoliopsida / Malpighiales / Passifloraceae / Passiflora

Passiflora quadrangularis (Mučenka čtyřhranná/Granadilla/M. obrovská)

cenik ceny již od 22,00 Kč s DPH

Pochází z tropické Ameriky. Patří mezi stálezelené liány. Pod zemí vytváří hlízu. Jako pnoucí rostlina může díky úponkům dosáhnout výšky až 40m. Báze ji stonku se čtvercovým průřezem dřevnatí. Střídavé listy mají vejčitý tvar se špičkou, s pilovou bází, 2 - 5ti palisty, délku 9 - 25cm a šířku 6 - 18cm. Kvete samostatnými květy o průměru 7 - 12cm. Jsou velmi efektní. Tvoří jej červené do široka rozprostřené lístky, blíže středu velké množství fialových třásnitých výběžku a uprostřed bílý sloupek s 5ti tyčinkami a bliznou. Plody jsou jedlé, žlutě zelené, vejčité, dlouhé 12 - 35cm, průměru 10 - 15cm, tloušťka nakyslé dužiny je 4cm a obsahuje šedá semena. Existuje vnitrodruhový taxon:

Množí se semeny.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: Granadilla quadrangularis, P. macrocarpa, P. macroceps, P. quadrangularis var. sulcata, P. sulcata, P. tetragona

Popis rodu Passiflora

cenikceny již od 20,00 Kč s DPH

Rodové jméno pochází z latinských slov passio = utrpení a flos = květ a odkazuje to na nástroje pro umučení Ježíše Krista. Roste v tropické Severní i Jižní Americe, jihovýchodní Asii a Austrálii jako vytrvalá liána. K opoře se přichytávají otáčivými úponky. Listy jsou střídavé (i vstřícné), řapíkaté, složené či jednoduché a laločnaté i bez laloků. Květy vyrůstají zpravidla samostatně v paždí listů, mívají listeny, trubkovitý až pohárkovitý kalich, 4 - 5 kališních i korunních lístků a ozdobnou pakorunku. Plody jsou zpravidla nepukavé, podlouhlé až kulovité bobule (i tobolky) a obsahují zploštělá semena. Existují vnitrodruhové taxony:

Rostliny potřebují pravidelnou zálivku a vlhký vzduch, světlo, pokojovou teplotu 20 - 28°C a dobře propustnou půdu (směs písku, obyčejné zemina rašeliny 3:2:1) bohatou na živiny. Zimujeme při teplotách 8 - 18°C se snížením zálivky. Na přelomu zimy a jara je pro kvetení provádět seříznutí. Přesazujeme každý rok. Hnojíme každých 14 dní.

Množí se stonkovými řízky nebo semeny.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
© Aleš Kyral 2007 - 2024                 DONATE / příspěvek na provoz stránek