zavři

Ceník prodejců:

 
 
 
 

pdf
 

Tagy

domů rozšíření parky

eshop taxonomie odkazy

slovníček články skupiny

galerie fórum burza

hledání

karta rostliny zobrazena tento rok 200x

Tropické byliny : Magnoliopsida / Lamiales / Pedaliaceae

Pedalium (Osteň)

Existuje pouze 1 druh. Rodové jméno pochází z řeckého slova pedalion = kormidlo lodi.

Synonyma: Cacatali, Murex

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


Druhy:

Pedalium murex (Osteň obecná)

Roste v Džibuti, Somálsku, Keni, Tanzánii, Ghaně, Nigérii, Togu, Mosambiku, Madagaskaru, Komorských ostrovech, Jemenu, Indii, Pákistánu a Srí Lance v podobě poléhavé bohatě větvené jednoletky. Dorůstá výšky do 60 (i 75)cm. Stonky jsou tlusté, vzpřímené nebo vystoupavé. Listy jsou vstřícné (i střídavé), vejčité až úzce obvejčité, zakulacené nebo uťaté, zpravidla asymetricky zubaté až laločnaté, dlouhé 1 - 4,5 (i 5)cm, široké 0,5 - 3 (i 3,5)cm, báze klínovitá, spodní strana drobně šupinatá a řapíky jsou dlouhé 1 - 4cm. Kvete samostatnými 5tičetnými květy o průměru 1,5 - 2cm na 1 - 2mm stopce v paždí listů, kalich má čárkovité cípy délky 2mm, koruna je úzce nálevkovitá, žlutá, trubka dlouhá 1 - 3cm, laloky tupé a dlouhé 5mm. Plody jsou kuželovité, 4hranné, dlouhé 1 - 1,8 (i 2)cm, široké 0,5 - 1cm, se širokými ostny délky 2 - 4mm na bázi hrany a obsahují 1 - 2 úzce válcovitá černá semena délky 6mm a šířky 1,5mm na každou komůrku.

Vyhovují mu písčité a vápenité půdy při pobřeží.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

kvete v měsících:    123456789101112

Synonyma: Murex burmanni, P. microcarpum, P. muricatum, Rogeria microcarpa


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
© Aleš Kyral 2007 - 2024                 DONATE / příspěvek na provoz stránek