zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

Tagy

domů rozšíření parky

eshop taxonomie odkazy

slovníček články skupiny

galerie fórum burza

hledání

karta rostliny zobrazena tento rok 1182x

Popínavé, převislé a půdokryvné : Liliopsida / Alismatales / Araceae / Epipremnum

Epipremnum pinnatum (Šplhavnice skvrnitá/Potos)

Roste v Indii, jihovýchodní Asii a Austrálii v podobě stálezelené liány a zavlečené bylo do střední Ameriky. Dorůstá délky (15 -) 18 - 20m při průměru stonku 0,5 - 4cm. Juvenilní listy jsou srdčité (i děraví nebo laločnaté), tmavě zelené, dlouhé do 20cm, dospělé listy jsou peřeně laločnaté až peřenosečné, zašpičatělé, dlouhé 0,1 - 0,9 (i 1)m, široké 4 - 45 (i 60)cm, báze je srdčitá a podél centrálního žebra zpravidla s průsvitnými skvrnami. Květenstvím je palice s toulcem délky 5,5 - 21,5 (i 23)cm, šířky 0,4 - 1cm, toulec je žlutý, vně nazelenalý, dlouhý 7 - 23,5cm, široký 3 - 15cm, palice je válcovitá, šedě zelená až žlutá, dlouhá 8,5 - 25cm, široká 1,1 - 3,5cm a květy mají v průměru 3 - 7mm. Plody jsou zelené, semena jsou dlouhá 4,5mm a široká 3,5mm. Existují vnitrodruhové taxony:

Vyhovuje ji pokojová teplota. Nemá ráda průvan a přímé světlo. Naopak ve velkém stínu mizí textura listů. Můžeme ji zasadit jak do země (běžně se vyskytující, např. směs listovky, zeminy zahrádky a trochou písku), tak pouze do vody. Pokud se rozhodnete pro pěstování v zemině, zálivka by měla být pravidelná a substrát by neměl vyschnout.

Množí se řízky vloženými do čisté vody.

EpipremnumScindapsusPinnatum.jpg
286 x 687 px
44.84 kB EpipremnumScindapsusPinnatum2.jpg
768 x 576 px
52.97 kB

kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

klimatická USDA zóna: 10 - 12

Synonyma: E. angustilobum, E. aureum, E. crassifolium, E. elegans, E. elegans f. ternatensis, E. formosanum, E. glaucicephalum, E. merrillii, E. mirabile, E. mirabile f. eperforatum, E. mirabile f. multisectum, E. pinnatum f. multisectum, E. robinsonii, Monstera caudata, Monstera dilacerata, Monstera pinnata, Philodendron dilaceratum, Philodendron nechodomae, Philodendron nechodomii, Philodendron pinnatum, Polypodium laciniatum, Pothos aurea, Pothos caudatus, Pothos decursivus, Pothos pinnatifidus, Pothos pinnatus, Rhaphidophora aurea, Rhaphidophora caudata, Rhaphidophora cunninghamii, Rhaphidophora dilacerata, Rhaphidophora formosana, Rhaphidophora laciniata, Rhaphidophora lovellae, Rhaphidophora merrillii, Rhaphidophora neocaledonica, Rhaphidophora pertusa var. vitiensis, Rhaphidophora pinnata, Rhaphidophora pinnatifida, Rhaphidophora vitiensis, Rhaphidophora wallichii, Scindapsus aureus, Scindapsus bipinnatifidus, Scindapsus caudatus, Scindapsus decursivus, Scindapsus dilaceratus, Scindapsus forsteri, Scindapsus pinnatifidus, Scindapsus pinnatus, Tornelia dilacerata

Popis rodu Epipremnum

Roste v Indonésii, Indii a Indočíně v podobě popínavé stálezelené dřevnaté liány, zavlečené bylo do Afriky a Ameriky. Vytváří příčepné nebo vzdušné kořeny. Listy mají i juvenilní formu, jsou srdčité, tuhé, tmavě zelené a délky až 60cm. Kvete pouze vzácně a jedině v tropech toulcovým květenstvím, vlastní květy jsou oboupohlavné a občas pouze samičí. Plody jsou malé. Nejznámějším druhem je E. pinnatum.

Vyhovuje mu vlhký substrát bohatý na živiny. V zimě se zálivka omezuje. Dobře snáší řez.

Množí se řízky nebo hřížením.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Araceae (Áronovité)

Patří sem více než 3000 druhů. Najdou se zde byliny i keře, dále terestrické, epifytské, liánovité nebo dokonce i vodní rostliny. Náleží především k trvalkám. Kořeny bývají v pdobě hlíz nebo oddenku. Listy mohou být s řapíkem i bez a vyrůstají střídavě. Žilnatina je zpeřená, dlanitá nebo souběžná. Pokud se jedná o tvar, oblíbený je střelovitý, srdčitý nebo hrálovitý. Květenstvím je palice (ztlustlé klasy) s toulcem (vzácně bez). Plodem je peckovice nebo bobule, méně častěji oříšek, měchýřek nebo tobolka. Obvykle bývá i dužnatý.

Pocházejí z tropických lesů. Vyznačují se zvláštním květenstvím v palici, kterou obklopuje jediný obvykle tuhý listen zvaný toulec. Nejsou náročné na světlo, vyhovuje jim polostín a přímé slunce jim škodí. Jsou poměrně snášenlivé na sušší vzduch uvážíme-li odkud pocházejí, ale každopádně rosení jim nebude vadit.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika Horobraní - tvůj společník na výlety po horách


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
© Aleš Kyral 2007 - 2024                 DONATE / příspěvek na provoz stránek