zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

Tagy

domů rozšíření parky

eshop taxonomie odkazy

slovníček články skupiny

galerie fórum burza

hledání

karta rostliny zobrazena tento rok 59x

Keře : Magnoliopsida / Ericales / Ericaceae / Rhododendron

Rhododendron simsii

Roste v Číně, Myanmaru, Laosu, Thajska, Koreji, Vietnamu, Japonsku a Tchaj-wanu v podobě keře. Dorůstá výšky (0,3 -) 0,9 - 1,8 (i 5)m. Větve jsou v mládí ochlupené. Listy jsou dvoutvárné, jarní obkopinaté, kopinaté nebo eliptické, špičaté nebo tupé s hrotem, zelené, ochlupené, mírně vroubkované, dlouhé 2 - 5,8cm, báze klínovitá, spodní strana světlejší, letní jsou více kožovité, menší, obkopinaté až kopinaté, dlouhé 0,8 - 3,8cm, z obou stran ochlupené a řapíky jsou dlouhé 2 - 6mm. Květenství je 2 - 3 (i 6)tičetné, květy mají 4 - 8mm stopku, kalich max. s 5ti laloky délky 1 - 5mm, vně ochlupený, koruna nálevkovitá, dlouhá 3 - 6cm, široká 3,5 - 5cm, bílá, růžová, červená až růžovočervenofialová, může mít tmavěčervené tečky na horních lalocích a má 4 eliptických laloků. Plodem je mírně vejčitá ochlupená tobolka délky 6 - 8mm. Existují vnitrodruhové taxony:

Patří ke kalkofóbním rostlinám, což znamená, že má raději kyselejší půdu a nemusí moc vápník. Ideální substrát by měl tedy obsahovat velký podíl rašeliny. Dále vyžaduje stálou vlhkost - pozor na zaschnutí substrátu! Má raději nižší pokojovou teplotu 10-15°C. Vyhovuje mu světlé místo nebo polostín.

Množí se řízkováním.

RhododendronSimsii.jpg
1024 x 768 px
188.86 kB RhododendronSimsiiMneAugusteHaerens.jpg
1024 x 768 px
241.9 kB RhododendronSimsiiNiobe.jpg
1024 x 768 px
123.42 kB RhododendronSimsiiSp.jpg
1024 x 768 px
190.65 kB RhododendronSimsiiSylvester.jpg
1024 x 768 px
94.66 kB

kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

Synonyma: Azalea indica var. simsii, R. breynii, R. danielsianum, R. decumbens, R. hannoense, R. indicum, R. lateritium, R. macranthum

Popis rodu Rhododendron

cenikceny již od 299,20 Kč s DPH

Roste v mírném pásu severní polokoule, jihovýchodní Asii a severu Austrálie (nejvíce druhů je na Nové Guineji, Borneu a Sulawesi) v v podobě stálezeleného, poloopadavého nebo opadavého keře (i stromu). Pěnišníky pěstované na našich zahradách pochází z oblastí jihozápadní Číny, Himaláje, Kavkazu a Severní Ameriky. Všechny druhy jsou jedovaté. Listy jsou střídavé, zpravidla celokrajné. Květenství je okoličnatě svazečkovité, vlastní květ má 5tidílný až 5tilaločnatý kalich, koruna bývá zvonkovitá až nálevkovitá (i trubkovitá), zpravidla 5 (i 6 - 10)ticípá a má 5 - 20 tyčinek. Plodem je eliptická až vejčitá tobolka obsahující drobná semena. Vyhlášeným krajem kde se pěstují pěnišníky je Liberecko. Krásnou sbírku, kde exempláře rostou i mezi stromy v lese naleznete v Průhonickém parku nebo na Štiříně. Je registrováno nepřeberné množství vnitrodruhový taxonů, např.:

Potřebují kyselou půdu (zcela bez vápna) bohatou na živiny, chladnější a vlhké místo. Prospívá jim také každoroční mulčování kůrou o tloušce 10cm. Vhodné je také používat listí, kompost, atp. Při pěstování v květináčích je důležité vybírat květináče tvarované do šířky, protože i tak rostou kořeny. Výškově postačí do 30 - 40cm. Po přesazení je důležitá zálivka. Substrát udržujte stále vlhký. Vyberte místo mimo přímé slunečné záření. V zimě využívejte dny kdy nemrzne k zalévání. Hnojí se tekutými organickými hnojivy. Hnojíme v létě, na konci zimy a před květem.

Množí se semeny. Můžeme také nižší větve zasypat do země. Zakoření za 2 roky. Řízkování nebývá úspěšné a když se o něj pokusíte, vyberte tenčí větvičku se třemi páry listů.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Ericaceae (Vřesovcovité)

Patří sem byliny, keře a při představě typického představitele vřesu dokonce možná překvapivě i stromy. Řadí se sem na 70 rodů s 2500 druhy. Roste převážně na severní polokouli. Listy obvykle vyrůstají střídavě, nemají řapík a mohou být tvořeny šupinami nebo jehličkami. Mají často kožovitý povrch. V drtivé většině na zimu neopadávají, jsou vždyzelené. Květy jsou oboupohlavné se 4 - 5ti okvětními lístky. Nejčastějšími květenstvími jsou hrozny, okolíky a chocholíky.

Rostlinám vyhovují kyselé půdy s menším obsahem živin. Díky tomu se často vyskytují v lesích, rašeliništích, atp.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
© Aleš Kyral 2007 - 2024                 DONATE / příspěvek na provoz stránek