zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

Tagy

domů rozšíření parky

eshop taxonomie odkazy

slovníček články skupiny

galerie fórum burza

hledání

karta rostliny zobrazena tento rok 58x

Keře : Magnoliopsida / Ericales / Ericaceae / Rhododendron

Rhododendron impeditum (Pěnišník obtížený/P. zakrslý)

cenik ceny již od 316,80 Kč s DPH

Roste v Číně v podobě stálezeleného polštářovitého kompaktního hustého keře. Dorůstá výšky 10 - 40 (i 80)cm. Větve jsou krátké, tlusté, v mládí šupinaté a zeleně bílé. Listy jsou eliptické nebo vejčité, zakulacené nebo tupé s hrotem, tmavě zelené, mírně lesklé, oboustranně šupinaté, dlouhé (0,5 -) 0,6 - 1,6 (i 2)cm, široké 5mm, spodní strana je světlejší, šedě zelená, hnědě tečkovaná a řapíky jsou dlouhé 1 - 3mm. Květenství je okoličnaté, 1 - 3 (i 4)květé, vlastní květy mají 1mm stopku, kalich s 5ti růžové až růžově fialové nebo zelené laloky délky (1 -) 2 - 3mm, na okraji třásnité, dlouze ochlupené, koruna nálevkovitá, dlouhá 0,9 - 1,6cm a má 5 růžově fialových až fialových (i bílých) laloků. Plodem je šupinatá tobolka délky 5mm. Existují vnitrodruhové taxony:

Vyhovují mu kyselé dobře propustné vlhké půdy na plném slunci nebo v mírném stínu.

Množí se řízky.

RhododendronImpeditum.jpg
1024 x 768 px
341.96 kB RhododendronImpeditum2.jpg
1024 x 768 px
211.66 kB RhododendronImpeditum3.jpg
1167 x 875 px
317.3 kB RhododendronImpeditum4.jpg
1024 x 768 px
211.89 kB RhododendronImpeditumBlueWonder.jpg
1024 x 768 px
156.9 kB RhododendronImpeditumVioletta.jpg
1024 x 768 px
216.49 kB RhododendronImpeditumWren.jpg
1024 x 768 px
253.51 kB

kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

Synonyma: R. litangense

Popis rodu Rhododendron

cenikceny již od 299,20 Kč s DPH

Roste v mírném pásu severní polokoule, jihovýchodní Asii a severu Austrálie (nejvíce druhů je na Nové Guineji, Borneu a Sulawesi) v v podobě stálezeleného, poloopadavého nebo opadavého keře (i stromu). Pěnišníky pěstované na našich zahradách pochází z oblastí jihozápadní Číny, Himaláje, Kavkazu a Severní Ameriky. Všechny druhy jsou jedovaté. Listy jsou střídavé, zpravidla celokrajné. Květenství je okoličnatě svazečkovité, vlastní květ má 5tidílný až 5tilaločnatý kalich, koruna bývá zvonkovitá až nálevkovitá (i trubkovitá), zpravidla 5 (i 6 - 10)ticípá a má 5 - 20 tyčinek. Plodem je eliptická až vejčitá tobolka obsahující drobná semena. Vyhlášeným krajem kde se pěstují pěnišníky je Liberecko. Krásnou sbírku, kde exempláře rostou i mezi stromy v lese naleznete v Průhonickém parku nebo na Štiříně. Je registrováno nepřeberné množství vnitrodruhový taxonů, např.:

Potřebují kyselou půdu (zcela bez vápna) bohatou na živiny, chladnější a vlhké místo. Prospívá jim také každoroční mulčování kůrou o tloušce 10cm. Vhodné je také používat listí, kompost, atp. Při pěstování v květináčích je důležité vybírat květináče tvarované do šířky, protože i tak rostou kořeny. Výškově postačí do 30 - 40cm. Po přesazení je důležitá zálivka. Substrát udržujte stále vlhký. Vyberte místo mimo přímé slunečné záření. V zimě využívejte dny kdy nemrzne k zalévání. Hnojí se tekutými organickými hnojivy. Hnojíme v létě, na konci zimy a před květem.

Množí se semeny. Můžeme také nižší větve zasypat do země. Zakoření za 2 roky. Řízkování nebývá úspěšné a když se o něj pokusíte, vyberte tenčí větvičku se třemi páry listů.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Ericaceae (Vřesovcovité)

Patří sem byliny, keře a při představě typického představitele vřesu dokonce možná překvapivě i stromy. Řadí se sem na 70 rodů s 2500 druhy. Roste převážně na severní polokouli. Listy obvykle vyrůstají střídavě, nemají řapík a mohou být tvořeny šupinami nebo jehličkami. Mají často kožovitý povrch. V drtivé většině na zimu neopadávají, jsou vždyzelené. Květy jsou oboupohlavné se 4 - 5ti okvětními lístky. Nejčastějšími květenstvími jsou hrozny, okolíky a chocholíky.

Rostlinám vyhovují kyselé půdy s menším obsahem živin. Díky tomu se často vyskytují v lesích, rašeliništích, atp.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
© Aleš Kyral 2007 - 2024                 DONATE / příspěvek na provoz stránek