zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 564x

Ovoce : Magnoliopsida / Saxifragales / Grossulariaceae / Ribes

Ribes uva-crispa (Meruzalka srstka/Angrešt)

cenik ceny již od 89,00 Kč s DPH

Pochází z Evropy a západní Asie. Patří mezi trvalky. Dorůstá výšky (0,5 -) 0,6 - 1 (i 1,5)m. Větve jsou opatřené trojdílnými trny. Listy vyrůstají ve svazečcích a jsou 3 - 5x laločnaté. Kvete samostatnými květy nebo po 2 - 3ks. Plodem je eliptická žilnatá bobule se štětinami velikosti kolem 1,5 - 2cm s průměrem více než 1cm. Existují vnitrodruhové taxony:

Vyhovují mu listnaté i smíšené lesy, kamenité stráně, vlhčí křoviny, atp. s nejlépe vápnitou dopře propustnou vlhkou půdou. Roste jak na plném slunci, tak v polostínu. Potřebuje ale ochranu před chladem, větrem a mrazíky. Řez provádíme tak, že necháváme u hlavních větví 6 pupenů a u vedlejších 2 - 3. Docílíme tím zhoustnutí korunky a zároveň se tím omezí výskyt padlí.

Prodávané keře bývají roubovány na podnože R. odoratum.

RibesUvaCrispa.jpg
1024 x 768 px
115.48 kB RibesUvaCrispa2.jpg
1024 x 768 px
83.5 kB RibesUvaCrispa3.jpg
1141 x 856 px
159.93 kB RibesUvaCrispa5.jpg
1127 x 845 px
144.34 kB

kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

Synonyma: Grossularia glandulososetosa, Grossularia hirsuta, Grossularia intermedia, Grossularia pubescens, Grossularia reclinata, Grossularia spinosa, Grossularia uva, Grossularia uva-crispa, Grossularia uva-crispa subsp. lasiocarpa, Grossularia uva-crispa subsp. reclinata, Grossularia vulgaris, Oxyacanthus uva-crispa, R. caucasicum, R. crispum, R. grossularia, R. grossularia var. vulgare, R. reclinatum, R. spinosum, R. uva-crispa subsp. austroeuropaeum, R. uva-crispa subsp. reclinatum, R. uva-crispa var. reclinatum, R. uva-crispa var. sativum

Popis rodu Ribes

cenikceny již od 79,00 Kč s DPH

Pochází ze severní polokoule a z Jižní Ameriky. Roste v podobě opadavého (i 1/2stálezeleného až stálezeleného) trnitého či netrnitého keře nebo malého stromu. Palisty chybí. Listy jsou střídavé nebo ve svazcích, jednoduché, mohou být laločnaté a dlanitožilné. Květenstvím je převislý zpravidla ochlupený hrozen, vlastní květy jsou oboupohlavné nebo dvoudomé, (4 -) 5tičetné, kalich je na bázi trubkovitě srostlý, korunní lístky jsou zpravidla menší než kališní a mají 4 - 5 tyčinek. Plodem je bobule s vytrvalým kalichem a zpravidla obsahuje mnoho semen. Existují vnitrodruhové taxony:

U rybízů se doporučuje každoroční sestřih o 1/4 pro podpoření růstu a vyřezávání starých větví až u země. Vyhovuje jim plné slunce, některým druhým i polostín a těžká hlinitá nebo hlinitopísčitá půda.

Množí se řízkováním. Materiál obvykle odebíráme v zimě a sázíme na jaře (nebo obojí uděláme v září). Řízek by měl mít délku 10 - 15cm a spodní čát by měla končit těsně pod očkem.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
      © Aleš Kyral 2007 - 2021