zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

Tagy

domů rozšíření parky

eshop taxonomie odkazy

slovníček články skupiny

galerie fórum burza

hledání

karta rostliny zobrazena tento rok 97x

Popínavé, převislé a půdokryvné : Magnoliopsida / Asterales / Asteraceae / Sanvitalia

Sanvitalia procumbens (Vitálka položená)

Pochází z Mexika a Guatemaly. Patří mezi jednoletky. Dorůstá výšky 15 - 20cm a šířky až 50cm. Lodyha jo poléhavá až vystoupavá. Listy vyrůstají vstřícně, mají kopinatý tvar a jsou prohnuté do tvaru V. Kvete v 1,5cm úboru se žlutým okrajem a hnědým středem. Hodí se pro půdokryvné účely nebo do závěsných nádob. Existují vnitrodruhové taxony:

Potřebuje půdu bohatou na živiny a dobře prokypřenou s dostatkem vzduchu, teplo a plné slunce. Snáší občasné sucho i vítr, nesnáší mráz. Nemá ráda jílovitou a těžkou půdu.

Množí se semeny.

SanvitaliaProcumbens.jpg
678 x 908 px
323.33 kB SanvitaliaProcumbens2.jpg
1024 x 768 px
320.94 kB SanvitaliaProcumbens3.jpg
1024 x 768 px
238.16 kB

kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

Popis rodu Sanvitalia

Pochází z jihozápadu USA, Mexika, střední Ameriky a Jižní Ameriky. Patří mezi jednoletky. Kvete v úboru. Nejznámnějším druhem je S. procumbens.

Množí se semeny.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Asteraceae (Hvězdnicovité)

Je to velmi bohatá čeleď. Řadí se sem více než 1300 rodů s cca 20 000 druhů. Náleží sem jednoletky, dvouletky i travalky, dále pak byliny, polokeře, keře a dokonce i stromy. Listy mohou být střídavé i vstřícné, celokrajné nebo různě vykrajované. Květy jsou charakteristickým znakem hvězdnicovitých. Většinou jsou 5tičetné (4četné zřídka) a především jsou seskupené v úboru. Principem úboru je, že na středovém terčíku je seskupeno mnoho drobných květů vedle sebe, přičemž u krajních jsou okvětní lístky protažené a jsou lidově považovány za jediné okvětní lístky. Typickým příkladem je kopretina. Plodem je nažka.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
© Aleš Kyral 2007 - 2024                 DONATE / příspěvek na provoz stránek