zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

Tagy

domů rozšíření parky

eshop taxonomie odkazy

slovníček články skupiny

galerie fórum burza

hledání

karta rostliny zobrazena tento rok 432x

Tropické stromy : Magnoliopsida / Apiales / Araliaceae / Schefflera

Schefflera arboricola (Šeflera paprskolistá)

Pochází z Tchaj-wanu a Hainanu. Roste v podobě stálezeleného epifytického keře až liány. Dorůstá výšky 3 - 4 (i 6)m. Listy jsou dlanitě složené z (5 - ) 7 - 9 (i 11)ti lístků, lístky jsou kožovité, obvejčité, celokrajné (v mládí mírně zubaté), tupé nebo náhle špičaté, holé, dlouhé (6 -) 9 - 10 (i 20)cm, široké (1,5 -) 4 - 3,5 (i 10)cm, žilnatinu tvoří 4 - 6 párů žilek a báze je klínovitá. Kvete v až 20cm terminální latě o průměru do 1cm s 5 - 10ti květy, vlastní květy mají 4mm stopky a 5 - 6 korunních lístků. Plodem je kulovitá peckovice velikosti 5mm na 3 - 6mm stopce. Lze ji použít i pro bonsajové pěstování. Existují vnitrodruhové taxony:

V přírodě se popíná po ostatních stromech, je tedy potřeba rostlině přidat nějakou opěrnou hůlku s měkkým povrchem. Potřebuje vlhkou, úrodnou a dobře propustnou zeminu na polostinném stanovišti a vysokou vzdušnou vlhkost. V létě ji lze umístit i ven. Vyhovuje ji dostatek světla, ne však přímého slunce. Teplota stačí pokojová, v zimě může klesnout až k 12°C. V létě vyžaduje bohatou zálivku, v zimě se omezí. Stačí sázet do standardního substrátu pro pokojové rostliny. Množí se 1x za 14 dnů. Přesazuje se 1x za 14 dnů. Nesnáší průvan. Bývá prodávaná s propletenými kmínky, to ale není její přirozený vzhled.

Množí se vrcholovými řízky.

ScheffleraArboricola.jpg
717 x 960 px
310.24 kB ScheffleraArboricola2.jpg
717 x 960 px
242.14 kB ScheffleraArboricola3.jpg
717 x 960 px
325.89 kB ScheffleraArboricola4.jpg
634 x 845 px
155.19 kB ScheffleraArboricola5.jpg
623 x 830 px
100.98 kB ScheffleraArboricolaGerda.jpg
615 x 820 px
147.05 kB

Synonyma: Heptapleurum arboricola

Popis rodu Schefflera

Roste v tropech nebo subtropech. Může se jednat o strom, keře nebo dokonce liánu. Dorůstá výšky 1 - 30m. Stonek je dřevnatý. Palisty jsou srostlé. Listy má dlanitě složené, dlanité nebo zpeřené, vlastní lístky bývají stopkaté, celokrajné či mírně vroubkované, vzácné jsou listy jednoduché. Kvete oboupohlavnými nebo jednodomými či polygamně dvoudomými květy zpravidla v latách, hroznech nebo okolících a jsou 5 - 9tičetné. Plodem bývá černá kulovitá nebo vejčitá peckovice s 5 - 11ti semeny. Nejznámějším druhem je S. arboricola.

Minimální teplota se pohybuje v rozmezí 3 - 16°C. Vyhovuje ji dobře propustná vlhká půda bohatá na živiny na plném slunci nebo v polostínu.

Množí se hřížením, řízky nebo semeny.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Araliaceae (Aralkovité)

Existuje asi 254 rodů a 800 druhů. Patří mezi trvalky. Listy jsou obvykle zpeřené nebo dlanité a květy drobné ve velkých latech.

Pocházejí především z tropů a to v podobě lián, dále stromů, keřů a bylin. Vyhovuje jim vyšší vzdušná vlhkost a stín nebo polostín.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
© Aleš Kyral 2007 - 2024                 DONATE / příspěvek na provoz stránek