zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

Tagy

domů rozšíření parky

eshop taxonomie odkazy

slovníček články skupiny

galerie fórum burza

hledání

karta rostliny zobrazena tento rok 51x

Cibuloviny a hlízy : Liliopsida / Asparagales / Hyacinthaceae / Scilla

Scilla siberica (Ladoňka sibiřská/Blankytka sibiřská)

cenik ceny již od 22,00 Kč s DPH

Roste od západního Ruska a Ukrajiny po Kavkaz a Malou Asii, navzdory názvu ne na Sibiři. Dorůstá výšky 5 - 15 (i 20)cm. Z cibule vyrůstají (1 -) 2 - 3 (i 5) zploštělých nebo mírně hranatých stvolů a 2 - 3 kopinaté listy. Kvete 1 - 2 (i 5)ti tmavěmodrými až nafialovělými zvonkovitě utvářenými květy na převislé 2 - 5mm dlouhé stopce. Existují vnitrodruhové taxony:

Roste pod listnatými stromy mezi kameny. Po odkvětu zatahuje.

Množí se semeny.

ScillaSiberica.jpg
450 x 600 px
120.3 kB ScillaSibericaAlba.jpg
450 x 600 px
117.16 kB ScillaSibericaSpringBeauty.jpg
1024 x 768 px
268.43 kB ScillaSibericaSpringBeauty2.jpg
1024 x 768 px
237.75 kB

kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

Synonyma: Endymion amoenulus, Othocallis mordakiae, Othocallis siberica, S. amoenula, S. antitaurica, S. azurea, S. cernua, S. mordakiae, S. praecox, S. pratensis, S. siberica f. robusta, S. siberica var. gracilis, S. uniflora

Popis rodu Scilla

cenikceny již od 22,00 Kč s DPH

Roste zejména v Africe a ve středozemí, zbytek spadá na Evropu a Asii. Pod zemí vytváří drobné vejčité až kulovité cibulky světlé barvy. Vyrůstá z nich několik čárkovitých dlouze pochvatých vzpřímených žlábkovitých listů. Na vrcholu stvolu vyrůstá hroznovité květenství z hvězdičkovitých nebo zvonkovitých stopkovitých květů (občas podepřených listeny), barva bývá modrofialová, najdou se i růžové nebo bílé, tvar je tvořený vždy malým kalíškem a 6ti úzkými protáhlými korunními lístky. Plodem je tobolka.

Vyhovuje ji vlhká dobře propustná vápenitá půda bohatá na živiny a mírný polostín.

Množí se dceřinými cibulemi (vysazujeme do hloubky 5 - 8cm) nebo semeny.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Hyacinthaceae (Hyacintovité)

Existuje asi 70 rodů a asi 1000 druhů. Centrem diverzity je jižní Afrika, ale hodně rozšířené jsou i ve středozemí. Patří mezi trvalky a byliny. Pod zemí vytvářeji cibulky, vzácně oddenky. Listy mají podélnou žilnatinu, tvar nejčastěji čárkovitý až kopinatý, vyrůstají z cibule a může jich být 1 - noho. Květy obvykle bývají oboupohlavné, ale naleznou se i jednodomé jednopohlavné. Jsou seskupeny v hroznu nebo hlávce. Plodem je tobolka. Množí se semeny nebo častěji dceřinnými cibulkami. Mezi nejznámější zástupce patří: Hyacint, Modřenec, Mořská cibule, Ladoňka a Ladonička.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
© Aleš Kyral 2007 - 2024                 DONATE / příspěvek na provoz stránek