zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 1299x

Sukulenty : Magnoliopsida / Saxifragales / Crassulaceae / Sedum

Sedum telephium (Rozchodník nachový)

cenik ceny již od 50,00 Kč s DPH

Pochází z Evropy. Patří mezi trvalky. Dorůstá výšky 20 - 50cm. Listy jsou ztučnělé, ploché, vejčitého tvaru s nepravidelným okrajem. Kvete v latě. Existují vnitrodruhové taxony:

Potřebuje plné slunce a sucho, štěrkový substrát nebo skalní pukliny, atp. V zimě nadzemní části odumírají.

SedumTelephium.jpg
532 x 800 px
265.15 kB SedumTelephiumCarl.jpg
1024 x 768 px
289.89 kB SedumTelephiumChoclite.jpg
1024 x 768 px
285.72 kB SedumTelephiumHerbstfreude2.jpg
1086 x 815 px
130.87 kB SedumTelephiumMatrona.jpg
1024 x 768 px
278.03 kB SedumTelephiumRuprechtiiHabgray.jpg
1024 x 768 px
295.32 kB SedumTelephiumStrawberriesAndCream.jpg
1024 x 768 px
303.2 kB

Kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

Synonyma: Anacampseros albida, Anacampseros arguta, Anacampseros aurigerana, Anacampseros beugesiaca, Anacampseros borderi, Anacampseros buxicola, Anacampseros conferta, Anacampseros convexa, Anacampseros dumeticola, Anacampseros julliana, Anacampseros lapidicola, Anacampseros lugdunensis, Anacampseros monticulorum, Anacampseros navieri, Anacampseros praecelsa, Anacampseros purpurea, Anacampseros pycnantha, Anacampseros repens, Anacampseros rhodanensis, Anacampseros rubella, Anacampseros rupifraga, Anacampseros saxifraga, Anacampseros subalbida, Anacampseros triphylla, Anacampseros viridula, Anacampseros vogesiaca, Anacampseros vulgaris, Hylotelephium argutum, Hylotelephium argutum subsp. carpaticum, Hylotelephium carpaticum, Hylotelephium jullianum, Hylotelephium maritimum, Hylotelephium purpureum, Hylotelephium sanguineum, Hylotelephium telephium, Hylotelephium telephium subsp. fabaria, Hylotelephium triphyllum, Hylotelephium vulgare, Hylotelephium zhiguliense, S. argutum, S. carpaticum, S. fabaria, S. jullianum, S. maritimum, S. maximum, S. mugodscharicum, S. purpurascens, S. purpureum, S. sanguineum, S. telephium f. purpureum, S. telephium subsp. fabaria, S. telephium subsp. purpureum, S. telephium var. purpurascens, S. telephium var. purpureum, S. triphyllum

K přesazování rostlin doporučuji:
Substrát pro kaktusy+sukulenty
za 20,00 Kč s DPH.

Popis rodu Sedum

cenikceny již od 40,00 Kč s DPH

Kolem 6ti druhů roste i v České Republice. Patří mezi trvalky, většinou se jedná o sukulentní byliny, méně častěji polokeře nebo keře. Stonky mohou být vzpřímené nebo poléhavé. Stonky bývají větvené a hustě olistěné. Listy bývají střídavé, masité, celokrajné nebo zubaté. Květy mají 4 - 5 kališních i okvětních lístků a 8 - 10 tyčinek. Plodem je měchýřek. Jsou vhodné na pěstování ve skalkách. Existují vnitrodruhové taxony:

Vyhovuje jim sucho a hlinitopísčitá i suťovitá chudá půda a nutností je plné slunce.

Množí se nejčastěji řízkováním, dále pak dělením i semeny.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Crassulaceae (Tlusticovité)

Existuje asi 1500 druhů v 40 rodech. Jedná se o sukulentní rostliny rostoucí jako byliny nebo i polokeře. Listy mohou být protistojné i střídavé, někdy seskupené v přízemní růžici. Čepele mohou mít pilový nebo vroubkovaný okraj. Vždy jsou ale dužnaté a bez palistů. Kvete nejčastěji oboupohlavnými květy ve vrcholících se 3, 4, 5 nebo mnoha okvětními lístky. Plodem je měchýřek.

Vyskytují se především v oblastech s nedostatkem vody. Pokud u nás dokáží přezimovat, často se jedná o oblíbené skalničky.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
      © Aleš Kyral 2007 - 2020