zavři

Ceník prodejců:

 
 
 
 

pdf
 

Tagy

domů rozšíření parky

eshop taxonomie odkazy

slovníček články skupiny

galerie fórum burza

hledání

karta rostliny zobrazena tento rok 45x

Tropické byliny : Magnoliopsida / Asterales / Asteraceae

Sphagneticola

Roste v tropické Americe a Asii jako vystoupavá trvalka. Stonek dokáže v kolénkách znovu zakořenit. Listy jsou jednoduché, vstřícné a max. krátce řapíkaté. Květenství je vrcholové, tvořené 1 i více úbory na dlouhé stopce, zákrov je 2 (i 3)řadý, okvětní lístky jsou žluté nebo oranžové, terčové jsou oboupohlavné, žluté nebo oranžové. Plodem je černá nažka s chmýrem. Nejznámějším druhem je S. trilobata.

Synonyma: Complaya, Thelechitonia

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


Druhy:

Sphagneticola brachycarpa

Roste v Guyaně, Venezuele, Brazílii, Paraguayi, Argentině, Peru a Bolívii.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: Aspilia callosa, Seruneum brachycarpum, Stemmodontia brachycarpa, Thelechitonia brachycarpa, Thelechitonia muricata, Wedelia brachycarpa, Wedelia brasiliensis var. villosa, Wedelia callosa, Wedelia paludosa var. villosa

Sphagneticola calendulacea

Roste v Číně, Japonsku, Indii, Srí Lance, Indočíně, Indonésii a Filipínách.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: Complaya chinensis, Jaegeria calendulacea, Seruneum calendulaceum, Solidago chinensis, Thelechitonia chinensis, Verbesina calendulacea, Wedelia calendulacea, Wedelia linearis

Sphagneticola gracilis

Roste na Portoriku, Kubě, Hispaniole, Jamajce a Antigue jako trvalka.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: Complaya gracilis, Seruneum gracile, Thelechitonia gracilis, Verbesina gracilis, Wedelia gracilis, Wedelia gracilis f. gracilis

Sphagneticola trilobata (Wedelie trojlaločná)

Roste v Jižní Americe, zavlečená a zpravidla se stala i invazivní v Asii, Austrálii, Oceánii, střední Americe a USA při mangrovech, podél vodních toků, cest a zahrad v kobercových porostech. Dorůstá výšky do 30cm. Stonky jsou dlouhé až 40cm a v uzlinách dokáže znovu zakořenit. Listy jsou vstřícné, kopinaté, špičaté, asymetricky hrubě pilovité až téměř laločnaté, dužnaté, tmavě zelené, řídce krátce štětinaté, dlouhé 4 - 9cm, široké 2 - 5cm a spodní strana je světle zelená. Květenstvím je vrcholový úbor na 3 - 10cm stopce, zákrov je zvonkovitý až 1/2kulatý, dlouhý 1cm, listeny kopinaté, tuhé, okvětních lístků je 8 - 13ks, jsou žluté, dlouhé 0,6 - 1,5cm, trubkovité květy mají žlutou korunu délky 4 - 5mm. Plodem je nažka délky 4 - 5mm.

Vyhovuje ji dobře propustná vlhká chudá půda.

Množí se zpravidla vegetativně.

SphagneticolaTrilobata.jpg
1200 x 900 px
733.45 kB

kvete v měsících:    123456789101112

Synonyma: Acmella brasiliensis, Acmella spilanthoides, Buphthalmum procumbens, Buphthalmum repens, Buphthalmum strigosum, Complaya trilobata, Polymnia carnosa, Polymnia carnosa var. carnosa, Polymnia crenata, Seruneum trilobatum, Silphium trilobatum, S. ulei, Stemmodontia carnosa, Stemmodontia trilobata, Thelechitonia trilobata, Verbesina carnosa, Verbesina carnosa var. carnosa, Verbesina tridentata, Wedelia brasiliensis, Wedelia brasiliensis var. brasiliensis, Wedelia carnosa, Wedelia carnosa var. carnosa, Wedelia carnosa var. triloba, Wedelia crenata, Wedelia paludosa, Wedelia paludosa var. paludosa, Wedelia triloba, Wedelia trilobata, Wedelia trilobata var. hirtella


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
© Aleš Kyral 2007 - 2024                 DONATE / příspěvek na provoz stránek