zavři

Ceník prodejců:

 
 
 
 

pdf
 

karta rostliny zobrazena tento rok 64x

Jehličnany : Pinopsida / Pinales / Cupressaceae

Tetraclinis (Sandarakovník)

Dnes žije již jediný druh. Listy jsou zploštělé, 4řadě uspořádané. Šišky mají 4 šupiny.

Do substrátu doporučuji použít:
Přírodní rašelina
za 8,00 Kč s DPH.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


Druhy:

Tetraclinis articulata (Sandarakovník článkovaný)

Patří mezi endemity západního středozemí (severní Afrika, pohoří Atlas, Maroko, Alžírsko a Tunis), malá populace je na Maltě a na jihovýchodě Španělska. Rostou v podobě pomalu rostoucích stálezelených jednodomých stromů nebo keřů. Dorůstají výšky (3 -) 6 - 8 (i 20)m při průměru kmene 0,5 (i 1)m. Často vytváří 2 i více kmenů přímo od báze. Borka je sivohnědá. Větve jsou rozeklané, vzhledově článkovité. Listy se střechovitě částečně překrývají, jsou střídavé, seskupené po 4 do přeslenů ve 4 řadách, postranní jsou větší, vrcholky jsou šupinovité, mají délku 1 - 8mm a šířku 1 - 1,5mm. Šištice jsou vejčité, samičí dlouhé 1 - 1,5cm, průměru 0,8 - 1,2cm, červenohnědé až hnědé se 4mi šupinami ve vstřícných párech. Semena jsou dlouhá 5 - 7mm, široká 2mm, mají 2 3 - 4mm křídla a dozrávají následujícím rokem.

Vyhovuje mu rozptýlené světlo, stále mírně vlhký vápenitý substrát a dobře snáší suchý vzduch. Letní teplota by se měla pohybovat kolem 22°C a zimním minimem je 8°C (údajně snad i snese -5°C nebo dokonce až -12°C).

Množí se semeny.

TetraclinisArticulata.jpg
1200 x 900 px
310.09 kB

kvete v měsících:    123456789101112

Synonyma: Callitris articulata, Callitris macrostachya, Callitris quadrivalvis, Callitris triquetra, Cupressus articulata, Cupressus fothergillii, Cupressus triquetra, Juniperus cunninghamii, Thuja articulata

Tetraclinis brachyodon

Již vyhynulý druh.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Tetraclinis salicornioides

Již vyhynulý druh.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
      © Aleš Kyral 2007 - 2021