zavři

Ceník prodejců:

Facebook
 
 
 
 

pdf
 

karta rostliny zobrazena tento rok 84x

Subtropické keře : Magnoliopsida / Lamiales / Lamiaceae

Thymbra

Jedná se o menší keře. Květenství je kompaktní, klasovité, tenké, listence jsou čárkovité až kopinaté, kalich zploštělý se 2ma pysky, horní vykrojený má 3 zuby, spodní 3laločný má 2 zuby. Plodem je tvrdka.

Jako doplněk do substrátu doporučuji:
Zeolit
za 20,00 Kč s DPH.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


Druhy:

Thymbra calostachya

Roste na Krétě v podobě keře. Kmínky dorůstají délky do 40cm. Větve jsou vzpřímené až vystoupavé a hustě ochlupené (i olysalé). Listy jsou kopinaté, ochlupené, přisedlé, dlouhé 0,5 - 1,2cm a široké 1,5 - 3mm. Květenství má 2mm dlouhé čárkovité ochlupené listence, kalich je dlouhý 3mm, ochlupený, koruna je bílá, dlouhá 5 - 6mm a horní pysk je kratší než-li spodní. Plodem je tvrdka.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: Micromeria calostachya

Thymbra capitata (Mateřídouškovec vonný)

Roste ve středozemí v podobě bohatě větveného keře. Dorůstá výšky (10 -) 20 - 40 (i 50)cm. Větve jsou vystoupavé, v mládí ochlupené. Listy jsou křižmostojné, přisedlé, úzce kopinaté až prakticky 3úhlé, u báze ochlupené, při vrcholcích větví až střechovité, dlouhé 0,6 - 1,2cm a široké 1 - 1,5 (i 1,8)mm. Květenstvím je hlávka z lichopřeslenů, listy u ní mohou být načervenalé, kalich má délku 3,5 - 5,5mm, cípy asymetrické, koruna je dlouhá 0,6 - 1cm, růžovofialová (i bílá), ochlupená a horní pysk je kratší. Plodem je tvrdka.

Vyhovují mu suché kamenité vápencové svahy na plném slunci.

ThymbraCapitata.jpg
1316 x 881 px
566.81 kB

Kvete v měsících:    123456789101112

Synonyma: Coridothymus capitatus, Origanum capitatum, Origanum cephalotos, Satureja capitata, T. cephalota, Thymus capitatus, Thymus cephalotos, Thymus creticus

Thymbra sintenisii

Bohužel k této rostlině žádné podrobnější informace nemám. Dokážete-li něčím přispět, zašlete mi prosím informace na: . Děkuji.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Thymbra spicata

Roste v Turecku, Íránu, Řecku a Izraeli v podobě keře. Dorůst výšky do 60cm. Větve jsou vzpřímené, ochlupené (i olysalé). Listy jsou úzce kopinaté, mohou být ochlupené, přisedlé, dlouhé 1,5 - 2,3cm a široké 2 - 3mm. Květenství má 1cm dlouhé kopinaté růžovofialovozelené ochlupené listence, kalich dlouhý 5 - 8,5mm, korunu růžovou, dlouhou 1,2 - 1,6cm a horní pysk je nápadně delší než-li spodní. Plodem je tvrdka.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: Satureja spicata, T. ambigua, T. verticillata


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
(c) Aleš Kyral 2007 - 2019