zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 175x

Trávy : Liliopsida / Poales / Poaceae / Ventenata

Ventenata dubia (Ovsiřík štíhlý/O. útlý)

Dorůstá výšky 30 - 60cm. Listy mají zašpičatělý zoubkatý jazýček délky 6 - 9mm. Květenství má klásky zploštělé, umístěné na koncích dlouhých větví a pluchy horních květů s dlouhou zkroucenou kolénkatou osinou. Patří mezi chráněné druhy C2.

Vyhovuje mu plné slunce, kamenité i travnaté stráně, úhory, okraje polí, meze, atp.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

Synonyma: Avena dubia, Avena fertilis, Avena triaristata, Festuca tenuis, Gaudinia tenuis, Heteranthus dubius, Heteranthus tenuis, Trisetaria tenuis, Trisetum tenue, V. avenacea, V. bromoides, V. dubia, V. dubia f. violascens

Do substrátu doporučuji použít:
OSMOCOTE 60g
za 16,00 Kč s DPH.

Popis rodu Ventenata

Pocházejí z jižní Evropy. Patří mezi jednoletky a jsou mírně trsnaté. Dorůstají výšky 10 - 70cm. Listy mají skládané nebo svinuté úzké čepele o šířce 1 - 2,5mm. Na vnější straně je jazýček. Kvete v latě tvořené ze smáčknutých vícekvětých klásků (obvykle 2 - 7ks). Plodem je obilka.

Vyhovuje jim sucho.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Poaceae (Lipnicovité)

Řadí se sem na 400 rodů s cca 10 000 druhy. Pokud se rozhlédnete kolem sebe, tak všude spatříte zástupce této čeledi. Patří sem totiž všechny trávy (včetně obilovin a pícnin). Sami dobře uhodnete, že sem tedy budou patřit jednoletky, dvouletky i trvalky a že se jedná o byliny a jednodomé rostliny. Dále sem patří ale i dřeviny typu bambus a občas i liány. Díky univerzálnosti zástupce nalezenete na celé zemi a to i v téměr všech výškových pásmech a místech. Rádi se shlukují do trsů. Existují následující podčeledi:

Rostlinu většinou tvoří duté stéblo s kolénky. Pod zemí vytváří obvykle tenké kořínky ve svazečcích. Listy jsou většinou bez řapíku, jsou jednoduché čárkovitě nebo úzce kopinatě tvarované, občas ostře prohnuté podle střední žilky (žilnatina je souběžná), umístěné především v přízemní listové růžici. Květy bývají oboupohlavné, nečastěji seskupené do klásků (obdařených na spodní straně dvěmi plevami). Ty zase jsou seskupené ve stažené latě. Nejčastějším plodem je obilka a dále třeba nažka nebo bobule i oříšek.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
      © Aleš Kyral 2007 - 2020