zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

Tagy

domů rozšíření parky

eshop taxonomie odkazy

slovníček články skupiny

galerie fórum burza

hledání

karta rostliny zobrazena tento rok 12x

Cibuloviny a hlízy : Liliopsida / Asparagales / Amaryllidaceae / Zephyranthes

Zephyranthes flavissima

Bohužel k tomuto druhu žádné podrobnější informace nemám. Dokážete-li něčím přispět, zašlete mi prosím informace na: . Děkuji.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Popis rodu Zephyranthes

Rodové jméno je složené z řeckých slov zephyr = západní vítr a anthos = květ. Pochází zejména z tropů a subtropů Ameriky. Pod zemí vytváří vejčitou až kulovitou cibuli s černou nebo tmavěhnědou slupkou, občas s nápadnějším krkem. Listy jsou trávovité, čárkovité nebo i řemenovité, vzpřímené anebo poléhavé. Květní stonek je dutý, nese 1 (až na Z. drummondii se 2ma květy) květ barvy od bílé po žlutou nebo růžovou, tvar je nálevkovitý až trubkovitý, délka korunních lístků se pohybuje v rozmezí 2 - 16cm a vrcholky bývají zpětně stočené. Plodem je 3pouzdrá kulovitá až mírně zploštělá tobolka. Různé části rostliny mohou být jedovaté.

Není mrazuvzdorná. Na zimu se přemisťuje do chladné místnosti s teplotou kolem 5 - 10°C s omezenou zálivkou. Listy i přes zimu zůstávají zelené.

Množí se dceřinými cibulkami nebo semeny.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Amaryllidaceae (Amarylkovité)

Existuje v ní 65 rodů a asi 850 druhů. Patří mezi trvalky. Vyskytují se především v tropech nebo subtropech. Jedná se o byliny, které vyrůstají z cibulek nebo oddenků. Tvoří jej staostatný stvol a saostatné zpravidlá úzké čárkovité mírně ztlustlé listy. Méně časteji nabývají tvaru kopinatého, vejčitého nebo dokonce kulatého. Kvete oboupohlavnými květy složené z 6ti okvětních lístků. Mohou být samostatné nebo ve vrcholících, okolících nebo hlávkách. Plodem je tobolka nebo bobule. Mezi nejznámější zástupce patří jarní cibuloviny: Sněženka, Bledule a Narcis, dále Amarylis, Klívie a Sloní ucho / Krvokvět.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika Horobraní - tvůj společník na výlety po horách


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
© Aleš Kyral 2007 - 2024                 DONATE / příspěvek na provoz stránek