Články

Natura (06.05.2010 16:07)

Primatoložka Veronika Roubová hovořila o životě orangutanů a hlavních rozdílech mezi orangutanem bornejským a sumaterským (Tamara Urválková).

Natura (13.05.2010)

Jak dopadl letošní zimní monotoring netopýrů? (Ivan Horáček, Tomáš Bartonička) Geopark na pražském Spořilově (David Uličný). Trypanozoma - původce spavé nemoci (Julius Lukeš). Jak se dvoří slon?(Jaroslav Petr).

Natura (20.05.2010)

Vietnamské tropické pralesy (Jaroslav Picka). Prales ze 14. století na dně rybníka (Petr Meduna, Jiří Sádlo). Transpozony - pohybliví genomoví paraziti (Eduard Kejnovský). Návrat velkých šelem do naší přírody (Jan Andreska).

Natura (27.05.2010)

Umělý život? (Jaroslav Petr). Projekt Tarsius stále pokračuje (Milada Petrů). Stipendium L´Oréal pro ženy ve vědě (Jana Humpolíčková). Geneticky modifikované rostliny se šíří světem (Jaroslav Petr).

Natura (03.06.2010)

Další novinky z projektu Tarsius (Milada Petrů). Jak se přenáší emoce mezi zvířaty a lidmi? (Marek Špinka). Poslední medvěd Šumavy (Jan Andreska).

Natura (17.06.2010)

Vulkanická činnost na Islandu (Vladislav Rapprich). Makak - jediná opice žijící v Evropě (Veronika Roubová). CHKO Křivoklátsko z botanického hlediska (Jiří Kolbek). Návrat medvěda do naší přírody. (Jan Andreska).

Natura (24.06.2010 10:00)

Historický vývoj vlčí populace u nás (Jan Andreska). Fytoremediace: čištění životního prostředí pomocí rostlin (Tomáš Vaněk). Břehouš rudý v délce letu překoná ultralehké letadlo (Jaroslav Petr).

Natura (15.07.2010)

Chemická komunikace v přírodě (Irena Valterová). Opět za medvědy do Tater (Anton Krištín). Podivuhodná příroda Madagaskaru (Vladimír Lemberk). Biodiverzita v tropickém lese (Jaroslav Petr).

Natura (22.07.2010)

Geologie Karlova mostu (Jan Zavřel). Jak ptáci rozpoznávají své nepřátele (Roman Fuchs). Kamzíci v Tatrách (Anton Krištín). Genetická pestrost (Jaroslav Petr)

Natura (29.07.2010 10:00)

Jed někdy prospěšný (Zdeněk Opatrný). Nepoživatelná kořist jako nepřítel ptáků (Roman Fuschs). Regenerační schopnosti rostlin (Eva Zažímalová). Kamzíci v Tatrách (Anton Krištín). Složitá obnova genetické pestrosti (Jaroslav Petr).

Natura (05.08.2010 )

Po stopách neprávem zapomenutého českého objevu, antibiotika mucidinu (Milan Gryndler). Nepřáteli ptáků jsou také kompetitoři (Roman Fuchs). Plemennou knihu koně Převalského vede pražská ZOO (Evžen Kůs). Jak jsou zmapováni slovenští motýli? (Ján Kulfan).

Natura (12.08.2010)

Nový pohled na podmínky šíření rostlinných vetřelců (Martin Hejda). Hyeny z hlediska sociobiologie (Daniel Frynta). Archeobotanika na Národní třídě v Praze (Petr Kočár).

Podzimní odrůdy ředkviček a ředkví můžete sklízet až do zimy

Ředkvičky přestávají být pouze jarní zeleninou. Pikantních, křupavých bulviček se díky novým odrůdám nemusíte vzdávat v létě ani na podzim. Ještě v září lze vysévat vhodné otužilé odrůdy. Vybírat můžete z malých i velkých ředkviček lahodné chuti, zasít můžete i obří japonskou ředkev…

Jovibarba – mrazu odolný sukulent

Mezi méně známé, mrazu odolné sukulenty patří rostliny rodu Jovibarba. Celkový počet čítá pět druhů, několik variet, poddruhů a kultivarů. Jovibarby nevynikají svou barevností tak jako netřesky, celkový výběr je také mnohem menší ale svými vlastnostmi a nároky na pěstování se jim plně vyrovnají. Rod Jovibarba se na první pohled  od rodu Sempervivum liší mladými rostlinkami,

V srpnu vysaďte jahodník

Srpen je nejvhodnějším měsícem pro výsadbu jahodníku – pokud sazenice vysadíte do konce tohoto měsíce, dají bohatou úrodu již v příštím roce. Důležitý je i výběr vhodných sazenic a dobrá příprava půdy. Rovněž můžete zvolit způsob pěstování, který nevyžaduje tolik času a péče jako běžné záhony.

Všestranný traktůrek na jedné ose

Jednoosé traktůrky, často nazývané až příliš skromně kultivátory, patří mezi velmi oblíbené, mimořádně všestranné a výkonné pomocníky. Zkušení zahrádkáři a drobní pěstitelé je používají léta. Pokud se k nim chcete přidat, přečtěte si tento článek.

Představení firmy Rašelina a.s. ze Soběslavi

Je to již více než 60 let, kdy byl založen podnik Rašelina Soběslav, který měl za cíl těžit rašelinu a zpracovávat ji do rašelinových substrátů a kompostů. Rašelina a.s. se tak řadí k těm společnostem, u kterých velkou roli hrají dlouholetá zkušenost a tradice.

Jak a kdy prořezávat meruňky?

Meruňky někdy řez nesnesou a pěstitelé se mohou domnívat, že je lepší je neřezat vůbec. Ve skutečnosti je třeba řez správně načasovat, pak stromům neublíží. Ideální doba pro letní tvarovací, prosvětlovací řez nastává ihned po sklizni. Pokud jej nestihnete, kvalitní plody zajistí tzv. Šittův řez.

Pokojové netřesky

V tomto článku nenajdete odborné popisy , ale pohled na jeden nádherný rod očima naprostého laika. Ve svém zahradnictví jsem se několikrát  otázkou: …a máte taky pokojové netřesky?… oops… aha , echeverie. Ano proč ne?! Pojmenování pokojové netřesky se mi líbí. Vystihuje přání  mít doma netřesky stejně tak, jako  majitelé nějaké té rodné hroudy a koneckonců

Cukety sklízejte mladé

Před 20 lety byla raritou, dnes je běžná. Bývala považována za náhradu okurek, ale v kuchyni má zcela jiné místo a skvělé uplatnění. Mladé cuketky ze záhonu jsou kulinářským svátkem. Můžete pěstovat nejen zelené, ale i žluté, bílé i smetanové, jednobarevné i pruhované, podlouhlé, kyjovité i kulaté.

nejnovější 370 371 372 374 375 376 nejstarší
      © Aleš Kyral 2007 - 2021