zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

Tagy

domů rozšíření parky

eshop taxonomie odkazy

slovníček články skupiny

galerie fórum burza

hledání

karta rostliny zobrazena tento rok 86x

Listnáče : Magnoliopsida / Sapindales / Sapindaceae / Acer

Acer ginnala (Javor amurský/J. ginala)

cenik ceny již od 140,80 Kč s DPH

Roste v Mongolsku, Koreji, Japonsku a Sibiři, byl zavlečen i do severní Evropy a na sever Severní Ameriky v podobě opadavého keře nebo nízké stromu s rozložitou korunou. Dosahuje výšky 3 - 6 (i 15)m při průměru kmene 20 - 40cm. Kmen je šedý až zelený. Mladé větve jsou holé, sivozelené nebo načervenalé, později hnědé, šupiny pupenů jsou při báze načervenalé, zbytek je černý. Listy mají délku 4 - 10cm (na sterilních větvích až 14cm), šířku 3 - 6cm, jsou hluboce dlanitě 3 - 5x laločnaté, koncový lalok je nápadně větší, špičatý, ostatní jsou vejčité, špičaté, všechny hrubě 2x pilovité, spodní strana je holá, bledě zelená, horní strana tmavě zelená, řapíky jsou dlouhé 1 - 5cm, na podzim se na podzim barví do oranžova až červena. Kvete žlutobílými květy o průměru 5 - 8mm seskupenými po 20 - 60ti ks do až 15cm dlouhých lat. Okvětní lístky jsou podlouhle vejčité a tyčinek má 8. Plodem je až 1cm dvounažka s 1,5 - 2cm rovnoběžným nebo ostře postaveným křidélkem. Celková délka nažky je 2,5 - 3cm a šířka 0,8 - 1cm. Existují vnitrodruhové taxony:

AcerGinnala.jpg
532 x 800 px
321.44 kB AcerGinnala2.jpg
1216 x 912 px
151.62 kB AcerGinnala3.jpg
720 x 960 px
262.21 kB AcerGinnala4.jpg
1024 x 768 px
124.5 kB AcerGinnala5.jpg
720 x 960 px
525.83 kB AcerGinnala6.jpg
1024 x 768 px
160.11 kB

kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

Synonyma: A. acinatum, A. ginnala subsp. euginnala, A. ginnala subsp. theiferum, A. ginnala var. euginnala, A. tataricum, A. tataricum subsp. ginnala, A. tataricum subsp. ginnala var. euginnala, A. tataricum subsp. ginnala var. ginnala, A. tataricum var. ginnala, A. tataricum var. laciniatum, A. theiferum

Popis rodu Acer

cenikceny již od 15,00 Kč s DPH

Rostou zejména v mírném pásu severní polokoule. Patří mezi opadavé rostliny. Jsou oblíbené zejména kvůli různým tvarům listům a jejich barvě. V efektech vyniká zejména J. japonský, nicméně u nás rostou pouze 3 druhy: J. klen, J. mléč a J. babyka. Listy vyrůstají vstřícně a obvykle mají dlouhé řapíky a jsou dlanitě laločnaté. Kvetou až ve vyšším věku kolem 20 let žlutozelenými květy. Plodem je okřídlená 2nažka (nos). Svým dominantním vzhledem se hodí jako solitéry, některé druhy i jako živé ploty nebo bonsaje. Dřevo se používá v nábytkářském průmyslu a pro výrobu hudebních nástrojů. Mladé rostliny jsou náchylné na mšice. Existují vnitrodruhové taxony:

Většina druhů dokáže růst i v suchých kamenitých půdách.

Množí se zejména semeny. Možné je také řízkování na jaře s použitím stimulátoru.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Sapindaceae (Mýdelníkovité)

Existuje asi 150 rodů s asi 2000 druhy. Pochází zejména z tropů a subtropů. Rosto v podobě stromů, keřů, popínavých rostlin i bylin a to jak stálezelené rostliny, tak opadavé. Dále mohou být jednodomé i dvoudomé, jednopohlavné i oboupohlavné a dokonce i mnohomanželné. Listy jsou nejčastěji střídavé, dále jednoduché, ale i trojčetné nebo i více zpeřen. Kvete v latech, hroznu nebo vrcholíku. Bývají zdrojem chutného ovoce nebo dřeva. Mezi nejznámější rody patří: Javor, Liči, Rambutan a Svitel.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
© Aleš Kyral 2007 - 2024                 DONATE / příspěvek na provoz stránek