zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

Tagy

domů rozšíření parky

eshop taxonomie odkazy

slovníček články skupiny

galerie fórum burza

hledání

karta rostliny zobrazena tento rok 533x

Sukulenty : Magnoliopsida / Gentianales / Apocynaceae / Adenium

Adenium obesum (Pouštní růže/Adenium tučné)

cenik ceny již od 31,00 Kč s DPH

Roste od Senegalu po Jemen a na jih od Jižního Súdánu po Mosambik v podobě keře se ztlustlým kmenem. Dorůstá výšky do 1 (i 4,5)m. Kůra je hladká, šedá. Listy vyrůstají na koncích větví, jsou neopadavé, obvejčité, tmavě zelené, lesklé, dlouhé 7 - 12cm, široké 3 - 8cm, spodní strana je šedozelená a řapíky jsou velmi krátké. Květenství vyrůstá na vrcholcích větví, je chudě vidličnaté, vlastní květy jsou 5tičetné, nálevkovité, dlouhé 2 - 5cm, široké 4 - 6cm, cípy jsou odlišně tvarované, růžové až červené a uvnitř bílé. Plodem je párový doutníkovitý měchýřek délky do 18 (i 24)cm, šířky 1,5cm a obsahují válcovité na obou koncích hnědě ochlupené semeno délky 0,7 - 1,6cm. Při poranění roní jedovatou mléčnou tekutinu. Existují vnitrodruhové taxony:

Nepotřebuje častou zálivku, snáší suchý a teplý vzduch (může být tedy umístěna i blízko radiátorů). Zimuje za sucha při min. 15°C.

AdeniumObesum.jpg
1200 x 900 px
81.72 kB AdeniumObesum2.jpg
638 x 850 px
98.21 kB AdeniumObesum3.jpg
681 x 908 px
371.64 kB AdeniumObesum4.jpg
338 x 830 px
77.01 kB AdeniumObesum5.jpg
576 x 768 px
145.69 kB AdeniumObesum6.jpg
1127 x 845 px
197.21 kB AdeniumObesum7.jpg
1127 x 845 px
246.79 kB AdeniumObesum8.jpg
1024 x 683 px
103.3 kB

kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

klimatická USDA zóna: 11 - 12

Synonyma: A. arabicum, A. arboreum, A. coetaneum, A. honghel, A. micranthum, A. obesum subsp. socotranum, A. obesum subsp. somalense, A. socotranum, A. somalense, A. somalense var. caudatipetalum, A. somalense var. crispum, A. speciosum, A. tricholepis, Cameraria obesa, Nerium obesum

Popis rodu Adenium

cenikceny již od 30,00 Kč s DPH

Roste v Africe a několika málo místech jihozápadní Asie. Má od kořene zbytnělý lahvově tvarovaný stonek a především krásně kvete něžnými růžově bílými květy, které jistě patří mezi nejkrásnější květy z říše sukulentů. Vykvétají ale bohužel teprve až 3 - 4 rok. Listy má lesklé, tmavě zelené, tuhé a dlouhé 4 - 10cm. Při poranění roní prudce jedovaté bílé mléko! Nejznámějším druhem je A. obesum.

Má ráda přímé sluneční světlo. V období přezimování by teplota neměla klesnout pod 15°C, lépe udržovat kolem 20°C. Zaléváme nárazově v okamžiku, kdy substrát stačí zcela proschnout. Obecně platí, že je lepší zálivku vynechat než zvyšovat. V říjnu začněte zálivku mírně snižovat a mezi listopadem a lednem ji vynechte zcela. A. v tuto dobu shazuje listy. Začněte s ní znova v únoru a na jaře můžete použít hnojivo na podporu růstu květů. Přesazujeme až v okamžiku, kdy květináč je pro rostlinu evidentně malý a kořeny se začínají prodírat ven. Vybírejte květináč pouze o málo větší než původní. A. se sází do stejnoměrné směsi kompostu, standardní zahradní zeminy a hrubšího písku. Substrát by měl mít pH 6. Pro odstranění semen plevelu a bakterií se doporučuje zeminu nejdříve propařit (platí obecně u všech rostlin, které se chystáte přesadit), případné poraněné kořínky vydezinfikovat dřevěným uhlím a dva týdny nechat bez zálivky, než se kořeny dobře usadí. Pro vytvoření více květů a větší odolnosti kořenů je vhodné pouštní růži roubovat na oleandr. Používá se při tom tzv. anglická kopulace, tedy podnož i roub mají stejný průměr. Protože jsou velmi odolné k ořezávání, hodí se pro pěstování v podobě bonsaje.

Množíme vrcholovými řízky v období jara (1 - 2 dny necháme před zasazením zaschnout) nebo semeny do stejné směsi zeminy, jako při přesazování. Řízkované rostliny nemají tak tlustý stonek od kořene.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Apocynaceae (Toješťovité)

Existuje v ní asi 424 rodů a asi 1500 druhů. Naleznou se zde byliny, keře, stromy i liány. Rozšířená je předevší v teplých oblastech subtropů a tropů. V těchto případech se jedná o trvalky. Mnoho druhů při poranění roní mléčný latex. Listy bývají nejčastěji protistojné, občas střídavé. Nemají nepravidelný okraj ani palisty. Květy vyrůstají samostatně nebo ve vrcholičnatých květenstvích. Jsou oboupohlavné se 4 - 5 okvětními lístky. Plodem je tobolka, peckovice nebo bobule. K nejznámějším zástupcům patří Pouštní růže, Svícník, Voskovka a Oleandr.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
© Aleš Kyral 2007 - 2024                 DONATE / příspěvek na provoz stránek