zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

Tagy

domů rozšíření parky

eshop taxonomie odkazy

slovníček články skupiny

galerie fórum burza

hledání

karta rostliny zobrazena tento rok 49x

Subtropické stromy : Magnoliopsida / Gentianales / Rubiaceae / Alberta

Alberta magna

cenik ceny již od 22,00 Kč s DPH

Roste v JAR v podobě stromu. Dorůstá výšky 5 - 10 (i 13)m. Borka je světlešedá, v mládí hladká, později zdrsní. Vytváří palisty. Vstřícné listy mají eliptický až mírně obvejčitý tvar se zaobleným koncem a zúženou bází, okraj je podvinutý, horní strana je lesklá, tmavězelená, kožovitá, spodní světlejší s vyniklou nažloutlou žilnatinou, celková délka je 7 - 13cm, šířka 3 - 5cm a řapíky jsou dlouhé pouze 2 - 4mm. Kvete trubkovitými zahnutými květy červené barvy o délce až 3cm seskupenými do svazečků nebo lat, kališních lístků je 5, 2 se po odkvětu prodlužují a vytvoří na plodu barevné křídlovité chlopně. Plody jsou drobné, vejčité, dlouhé 5mm a v průměru mají 3mm.

Není mrazuvzdorná a nevyhovuje ji sušší prostředí. Naopak ji vyhovuje teplo v blízkosti moře, bohatější srážky a dobře propustná vlhká půda bohatá na živiny.

Množí se semeny nebo řízky.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

klimatická USDA zóna: 10 - 11

Synonyma: Ernestimeyera

Popis rodu Alberta

cenikceny již od 22,00 Kč s DPH

Rodové jméno bylo vybráno na počest středověkého učence Alberta Magnuse. Existuje pouze 1 druh.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Rubiaceae (Mořenovité)

Dělí se dále na mnoho podčeledí (viz. http://en.wikipedia.org/wiki/Rubiaceae ). Existuje asi 611 rodů s více než 13000. Řadí se tím mezi nejrozsáhleší čeledě kvetoucích rostlin. Pochází zejména z teplých a tropických míst celého světa. Rostou nejčastěji v podobě keřů, naleznou se ale i stromy, liány nebo byliny. Může se jednat o jednoletky i trvalky. Listy vyrůstají vstřícně. Kvete oboupohlavnými (zřídka jednopohlavnými) květy. Plodem je dvounažka, tobolka nebo peckovice. Mezi nejznámější zástupce patří: Kávovník, Korálovka a Gardénie.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
© Aleš Kyral 2007 - 2024                 DONATE / příspěvek na provoz stránek