zavři

Ceník prodejců:

 
 
 
 

pdf
 

karta rostliny zobrazena tento rok 69x

Tropické keře : Magnoliopsida / Lamiales / Acanthaceae

Clinacanthus

Roste v tropické Asii v podobě keře nebo trvalky s cystolity. Listy jsou celokrajné nebo vykrajovaně vroubkované a řapíkaté. Květenství je úžlabní nebo vrcholový kyticovitý hrozen, listeny i listence jsou úzké, kalich hluboce 5tilaločný, laloky jsou úzké, koruna má dlouhou kolénkatou a na vrcholu rozšířenou trubky, okraj se 2ma pysky, spodní je mírně zahnutý, širší horního, 3laločný a horní pysk je krátce 2laločný. Plodem je podlouhlá tobolka na krátké stopce obsahující 4 semena. Nejznámějším druhem je C. nutans.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


Druhy:

Clinacanthus nutans (Hadí tráva)

Roste v Číně, Indonésii, Malajsii, Thajsku a Vietnamu v podobě keře. Dorůstá výšky do 1 (i 2,5)m. Kmínky jsou kulaté, dřevnaté a olysávají. Listy jsou vejčitěkopinaté až kopinaté, v mládí oboustranně ochlupené, prakticky celokrajné až vykrajovaně vroubkované, zašpičatělé, dlouhé (7 -) 8 - 12cm, široké (1 -) 4 (i 6)cm, spodní strana je podél 4 - 6ti párů žilek ochlupená, báze klínovitá až zakulacená a řapíčky jsou dlouhé 0,3 - 2cm. Květenstvím je 1 až několik hrozný na koncích větví, zpravidla po 3ks ve vrcholové latě, vřeteno je žláznatě ochlupené, listeny i listence jsou čárkovité, špičaté, dlouhé 8mm, široké 2mm, na spodní straně žláznatě ochlupené, vlastní květy mají kalich délky 0,9 - 1,3cm, laloky čárkovité, špičaté, vně žláznatě ochlupené, koruna je červená se zelenou bází, vně žláznatě ochlupená, dlouhá 3 - 4,2cm, trubka je na bázi válcovitá, široká 3mm, dlouhá 5mm, na vrcholu rozšířená až na 6mm, spodní pysk je žlutě pruhovaný, dlouhý 1 - 2cm, široký 1cm, horní pysk je vejčitý, dlouhý 3 - 5mm a široký 1 - 2mm. Plodem je ochlupená tobolka délky 2cm obsahující semena průměru 2mm. Využívá se v medicíně.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: C. burmanni, C. burmanni var. robinsonii, C. nutans var. robinsonii, C. siamensis, Justicia nutans

Clinacanthus spirei

Bohužel k této rostlině žádné podrobnější informace nemám. Dokážete-li něčím přispět, zašlete mi prosím informace na: . Děkuji.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
      © Aleš Kyral 2007 - 2020