zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

Tagy

domů rozšíření parky

eshop taxonomie odkazy

slovníček články skupiny

galerie fórum burza

hledání

karta rostliny zobrazena tento rok 212x

Koření : Magnoliopsida / Apiales / Apiaceae / Coriandrum

Coriandrum sativum (Koriandr setý)

cenik ceny již od 17,00 Kč s DPH

Roste v jižní Evropě, severní Africe, Severní Americe a jihozápadní Asii jako jednoletka a pochází asi z východního Středozemí. Dorůstá výšky až 0,4 - 0,7 (i 1)m a šířky 20cm. Lodyha je větvená. Listy jsou několikanásobně zpeřené, převážně čárkovité, zubaté, ale díky jejich vysoké variabilitě i širší. Vydávají nepříjemný zápach. Kvete v deštníkovém okolíku složeném z (3 -) 5 - 6ti okolíčků s bílými narůžovělými květy, kališní zuby jsou nestejné, korunní lístky jsou růžovobílé, vnější větší s 2ma laloky. Plodem je kulovitá 2nažka délky 4mm s málo zřetelnými žebry. Semena se používají jako koření. Existují vnitrodruhové taxony:

Vyhovuje mu plné slunce a lehčí propustná půda.

Množí se semeny.

CoriandrumSativum.jpg
720 x 960 px
361.7 kB

kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

klimatická USDA zóna: 7 - 12

Synonyma: Bifora loureiroi, Coriandropsis syriaca, C. globosum, C. majus, C. sativum subsp. asiaticum, C. sativum subsp. indicum, C. sativum subsp. vavilovii, C. sativum var. afghanicum, C. sativum var. africanum, C. sativum var. anatolicum, C. sativum var. arabicum, C. sativum var. asiaticum, C. sativum var. indicum, C. sativum var. microcarpum, C. sativum var. pygmaeum, C. sativum var. vavilovii, Selinum coriandrum

Popis rodu Coriandrum

cenikceny již od 17,00 Kč s DPH

Roste v západním Středozemí jako jednoletka. Kořen je ztlustlý. Lodyžní listy mají čárkovité úkrojky a s výškou jsou více přisedlé. Květenstvím je okolík z mnoha drobných bílých květů. Nejznámějším druhem je C. sativum.

Vyhovuje mu lehká dobře propustná půda bohatá na živiny a plné slunce.

Množí se semeny.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Apiaceae (Miříkovité)

Existuje na 400 rodů a více než 3000 druhů v podobě bylin. Rostliny vydávají aromatickou vůni, mají dutý stonek a kvetou v okolíku žlutými, bílými nebo zelenobílými drobnými kvítky s 5ti okvětními lístky. V této čeledi se najde hodně léčivých bylin nebo koření a rovněž tak jedů.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
© Aleš Kyral 2007 - 2024                 DONATE / příspěvek na provoz stránek