zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

Tagy

domů rozšíření parky

eshop taxonomie odkazy

slovníček články skupiny

galerie fórum burza

hledání

karta rostliny zobrazena tento rok 5x

Tropické keře : Magnoliopsida / Ericales / Ericaceae / Diplycosia

Diplycosia cinnamomifolia

Roste na Borneu v podobě keře, může být šplhavý i epifytický. Dorůstá výšky 0,6 - 5m. Větve jsou našedlé až tmavěhnědé, na vrcholu zploštělé nebo hranaté a nahnědlé. Listy jsou vejčité až úzce vejčité, prakticky ocasovité, špičaté, kožovité, dužnaté, tmavězelené, na okraji chrupavčité, dlouhé 7 - 20cm, široké 3,5 - 10,5cm, báze zakulacená až prakticky srdčitá, spodní strana řídce černě tečkovaná, báze 5tižilná a řapíky jsou dlouhé 0,6 - 1,2cm. Kvete v 3 - 6tikvětém svazečku na 4 - 7mm stopce, bazální listeny jsou malé, listence široce vejčité, prakticky špičaté, žláznatě třásnité, dlouhé 1,5mm, kalich je nazelenalý, dlouhý 3mm, laloky vejčité, prakticky špičaté, žláznatě třásnité, dlouhé 1,5mm, koruna baňkovitá, bílá až růžová, voskovitá, dlouhá 5mm a laloky jsou dlouhé 1mm. Plody jsou růžovofialově černé a o průměru 4mm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Popis rodu Diplycosia

Roste zpravidla v Malesii v podobě stálezeleného keře, často epifytického. Kořeny bývají tlusté a na bázi zbytnělé. Listy vyrůstají ve spirále, mohou být pilovité anebo vroubkované. Kvete samostatnými úžlabními květy anebo ve svazečcích, vlastní květy mají stopky s listenci srostlými v kalíšek, kalich je hluboce 4 - 5tizubý nebo -laločný, vytrvalý, koruna je zvonkovitá až baňkovitá (i válcovitá nebo prakticky kulatá), zpravidla 5tilaločná a záhy opadající, zpravidla s 10ti tyčinkami, terč bývá pohárkovitý a 8 - 10tilaločný. Plodem je slabostěnná pukající tobolka obsahující drobná semena.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Ericaceae (Vřesovcovité)

Patří sem byliny, keře a při představě typického představitele vřesu dokonce možná překvapivě i stromy. Řadí se sem na 70 rodů s 2500 druhy. Roste převážně na severní polokouli. Listy obvykle vyrůstají střídavě, nemají řapík a mohou být tvořeny šupinami nebo jehličkami. Mají často kožovitý povrch. V drtivé většině na zimu neopadávají, jsou vždyzelené. Květy jsou oboupohlavné se 4 - 5ti okvětními lístky. Nejčastějšími květenstvími jsou hrozny, okolíky a chocholíky.

Rostlinám vyhovují kyselé půdy s menším obsahem živin. Díky tomu se často vyskytují v lesích, rašeliništích, atp.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
© Aleš Kyral 2007 - 2024                 DONATE / příspěvek na provoz stránek