zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

Tagy

domů rozšíření parky

eshop taxonomie odkazy

slovníček články skupiny

galerie fórum burza

hledání

karta rostliny zobrazena tento rok 2x

Tropické keře : Magnoliopsida / Ericales / Ericaceae / Diplycosia

Diplycosia clementium

Roste na Borneu v podobě epifytického šplhavého nebo poléhavého keře. Dorůstá výšky 2m. Větve jsou v mládí štětinovitě ochlupené. Listy jsou vejčité, zašpičatělé až špičaté, mírně zahnuté, tuhé, prakticky kožovité, oboustranně ochlupené, drsné, občas zoubkované, dlouhé 5 - 10cm, široké 2,3 - 5,5cm, báze je zakulacená až prakticky srdčitá, žilnatinu tvoří 6 - 7 párů žilek a řapíky jsou dlouhé 4 - 6mm. Kvete po (1 -) 2 - 4ks v úžlabním svazečku na štíhlé stopce, bazální listeny malé, listence vejčité, dlouhé 1mm, kalich zvonkovitý, dlouhý 3 - 4mm, laloky 3úhlé, prakticky špičaté, dlouhé 2mm, koruna úzce zvonkovitá, béžová, světlezelená nebo modrá až hnědě růžovofialová, dlouhá 6 - 7mm, laloky růžové až růžově fialové, na bázi nazelenalé, laloky zašpičatělé a dlouhé 2,5mm. Plody jsou zeleně růžovofialové tobolky o průměru 3,5mm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Popis rodu Diplycosia

Roste zpravidla v Malesii v podobě stálezeleného keře, často epifytického. Kořeny bývají tlusté a na bázi zbytnělé. Listy vyrůstají ve spirále, mohou být pilovité anebo vroubkované. Kvete samostatnými úžlabními květy anebo ve svazečcích, vlastní květy mají stopky s listenci srostlými v kalíšek, kalich je hluboce 4 - 5tizubý nebo -laločný, vytrvalý, koruna je zvonkovitá až baňkovitá (i válcovitá nebo prakticky kulatá), zpravidla 5tilaločná a záhy opadající, zpravidla s 10ti tyčinkami, terč bývá pohárkovitý a 8 - 10tilaločný. Plodem je slabostěnná pukající tobolka obsahující drobná semena.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Ericaceae (Vřesovcovité)

Patří sem byliny, keře a při představě typického představitele vřesu dokonce možná překvapivě i stromy. Řadí se sem na 70 rodů s 2500 druhy. Roste převážně na severní polokouli. Listy obvykle vyrůstají střídavě, nemají řapík a mohou být tvořeny šupinami nebo jehličkami. Mají často kožovitý povrch. V drtivé většině na zimu neopadávají, jsou vždyzelené. Květy jsou oboupohlavné se 4 - 5ti okvětními lístky. Nejčastějšími květenstvími jsou hrozny, okolíky a chocholíky.

Rostlinám vyhovují kyselé půdy s menším obsahem živin. Díky tomu se často vyskytují v lesích, rašeliništích, atp.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
© Aleš Kyral 2007 - 2024                 DONATE / příspěvek na provoz stránek