zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

Tagy

domů rozšíření parky

eshop taxonomie odkazy

slovníček články skupiny

galerie fórum burza

hledání

karta rostliny zobrazena tento rok 8x

Tropické keře : Magnoliopsida / Ericales / Ericaceae / Diplycosia

Diplycosia elliptica

Roste na Malajském poloostrově, Sumatře a Borneu v podobě i epifytického keře a může být i plazivý nebo šplhavý. Dorůstá výšky do 1m. Větve jsou drátovité, na vrcholu téměř hranaté a z části štětinaté či ochlupené. Listy jsou vejčité až eliptické, široce zašpičatělé až tupé nebo zakulacené, v horní části zpravidla drobně vroubkované, kožovité, dlouhé 0,7 - 3cm, široké 0,4 - 1,8cm, báze zakulacená (i srdčitá), na spodní straně řídce štětinaté a řapíky jsou dlouhé 1 - 2mm. Kvete po 1 (i 2)ks na 1 - 2mm stopce, bazální listeny jsou malé listence vejčité, ochlupené, dlouhé 0,6mm, kalich nálevkovitý, dlouhý 2mm, laloky prakticky 3úhlé, prakticky špičaté, ochlupené, koruna krátce válcovitá až zvonkovitá, bílá, nazelenalá až nažloutlá, dlouhá 4 - 5mm, široká 2,5 - 3mm, laloky vzpřímené a dlouhé 1 - 1,5mm. Plodem je zploštěle kulovitá prakticky bílá tobolka délky 3mm a šířky 4mm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: D. cordifolia, D. kingii

Popis rodu Diplycosia

Roste zpravidla v Malesii v podobě stálezeleného keře, často epifytického. Kořeny bývají tlusté a na bázi zbytnělé. Listy vyrůstají ve spirále, mohou být pilovité anebo vroubkované. Kvete samostatnými úžlabními květy anebo ve svazečcích, vlastní květy mají stopky s listenci srostlými v kalíšek, kalich je hluboce 4 - 5tizubý nebo -laločný, vytrvalý, koruna je zvonkovitá až baňkovitá (i válcovitá nebo prakticky kulatá), zpravidla 5tilaločná a záhy opadající, zpravidla s 10ti tyčinkami, terč bývá pohárkovitý a 8 - 10tilaločný. Plodem je slabostěnná pukající tobolka obsahující drobná semena.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Ericaceae (Vřesovcovité)

Patří sem byliny, keře a při představě typického představitele vřesu dokonce možná překvapivě i stromy. Řadí se sem na 70 rodů s 2500 druhy. Roste převážně na severní polokouli. Listy obvykle vyrůstají střídavě, nemají řapík a mohou být tvořeny šupinami nebo jehličkami. Mají často kožovitý povrch. V drtivé většině na zimu neopadávají, jsou vždyzelené. Květy jsou oboupohlavné se 4 - 5ti okvětními lístky. Nejčastějšími květenstvími jsou hrozny, okolíky a chocholíky.

Rostlinám vyhovují kyselé půdy s menším obsahem živin. Díky tomu se často vyskytují v lesích, rašeliništích, atp.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
© Aleš Kyral 2007 - 2024                 DONATE / příspěvek na provoz stránek