zavři

Ceník prodejců:

Facebook
 
 
 
 

pdf
 

karta rostliny zobrazena tento rok 95x

Subtropické keře : Magnoliopsida / Ericales / Ericaceae

Epigaea (Pozemník)

Rodové jméno pochází z řeckého slova epigaios = při zemi. Roste v Japonsku, Kavkazu, Malé Asii a Severní Americe v podobě stálezeleného nízkého poléhavého stálezeleného keře. Kmínky jsou plazivé, znovukořeňující a žláznatě ochlupené. Listy jsou střídavé, celokrajné, eliptické až dlouze vejčité, řapíkaté a mohou být oboustranně štětinaté. Květenstvím je svazečkovitý zpravidla terminální hrozen, vlastní květy jsou 5tičetné, oboupohlavné nebo dvoudomé, trubkovité nebo nálevkovité a cípaté. Plodem je zploštěle kulovitá lepivá tobolka obsahující mnoho černých semen.

Vyhovuje mu kamenitá nebo písčitá vlhká kyselá až neutrální půda ve stínu s vyšší vzdušnou vlhkostí. Je vápnostřežný.

Množí se dělením nebo řízky.

Jako doplněk do substrátu doporučuji:
Zeolit
za 20,00 Kč s DPH.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


Druhy:

Epigaea asiatica (Pozemník asijský)

Roste v Japonsku v podobě kobercového keře. Dorůstá výšky do 10cm. Větve jsou v mládí načervenalé, ochlupené a mohou být i žláznaté. Listy jsou eliptické (i vejčité), špičaté s hrotem, ochlupené, drsné, tmavězelené, v mládí načervenalé, lesklé, dlouhé 3,5 - 10cm, báze je srdčitá, spodní strana je bledší, na okraji ochlupené a řapíky jsou dlouhé 0,4 - 1,5cm. Kvete v krátkých (3 -) 4 - 6tičetných hroznech v barvě růžové až červenorůžové, tvar je trubkovitý, široký 1cm, vnitřní strana báze je ochlupená, okraj zvlněný, trubka má délku 1 - 1,5cm, bázi bílou, kalich je červený a má cípy délky 8mm. Plodem je kulovitá 5tichlopňová tobolka.

Vyhovují mu chladná vlhká místa ve stínu s půdou bohatou na živiny.

Množí se semeny, řízky nebo hřížením.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Kvete v měsících:    123456789101112

Epigaea gaultherioides (Pozemník libavkovitý)

Roste v oblasti Kolchidy v podobě poléhavého keře. Dorůstá výšky 15 - 30 (i 50)cm. Větve jsou krátké, rozkladité, v mládí žláznatě ochlupené. Listy jsou vejčité až eliptické, kožovité, náhle zašpičatělé, mírně zvlněné, asymetricky štětinaté, dlouhé 6 - 12cm, široké 3 - 6cm, báze je kulatá a řapíky jsou dlouhé 0,5 - 1,5cm. Chlupy na rostlině mají délku až 2,5mm. Kvete v hroznech po 1 - 2 (i 3)ks na 1 - 2cm stopce, mají 1 kopinatý listenec, 2 vejčité špičaté listence délky 1 - 1,3cm, šířky 6 - 8mm, stopku, kalich je červený, u báze světlezelený, tvoří jej 5 eliptických špičatých kališních lístků délky 1,2 - 1,5cm, koruna je zploštěle zvonkovitá, široce kolovitá, světlerůžová, široká (4 -) 5 (i 6)cm, na vnitřní straně u spodní 1/2 ochlupená a špičky cípů jsou tmavší. Plodem je kulovitá 5tichlopňová tobolka délky 9mm.

Vyhovují mu chladná vlhká místa ve stínu s kyselou půdou bohatou na živiny v listnatých i jehličnatých lesích.

Množí se semeny, řízky nebo hřížením.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Epigaea repens (Pozemník plazivý)

Roste na východě USA a Kanady v podobě plazivého keře. Dorůstá výšky 5 - 30cm. Větve jsou ochlupené a zpravidla znovu zakořeňují. Listy jsou eliptické, mírně vejčité nebo kulaté, tmavězelené, kožovité, oboustranně ochlupené, drsné, vrásčité, dlouhé 2 - 8cm, báze je zakulacená nebo srdčitá a řapíky jsou dlouhé 0,5 - 5cm. Květenstvím je hrozen vyrůstající po 4 - 6ks, má vejčité až kopinaté špičaté listeny, květy jsou bílé až světlerůžové, nálevkovité až válcovité, vonné, široké do 0,8cm, trubka má délku 1 (i 1,5)cm, vnitřní strana je ochlupená, kalich je zelený, zpravidla holý, cípy kopinaté až vejčité, dlouhé 5 - 9mm. Plodem je bělavá 5tichlopňová kulovitá tobolka o průměru 7 - 9mm. Existují vnitrodruhové taxony:

Vyhovují mu kyselé až rašelinné i písčité půdy ve stínu, v lesích a křoviskách.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Kvete v měsících:    123456789101112

Synonyma: E. repens f. plena, E. repens f. rosea, E. repens f. rubicunda, E. repens var. glabrifolia, E. repens var. rubicunda, E. rubicunda

Epigaea x intertexta

Kříženec E. asiatica a E. repens. Roste v podobě keře. Dorůstá výšky do 10cm. Listy jsou tmavězelené, vykrajované, dlouhé 6cm a široké 4cm. Květenstvím je svazeček po 3 - 9ks, vlastní květy mají růžovou ochlupenou korunu, vnější strana trubky je bílá, okraj světlečervený. Existují vnitrodruhové taxony:

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Kvete v měsících:    123456789101112


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
(c) Aleš Kyral 2007 - 2019