zavři

Ceník prodejců:

Facebook
 
 
 
 

pdf
 

karta rostliny zobrazena tento rok 61x

Tropické keře : Magnoliopsida / Caryophyllales / Chenopodiaceae

Pleuropetalum

Jedná se o byliny nebo keře. V mládí jsou drobně ochlupené. Kmínky mohou být i šplhavé. Palisty chybí. Listy jsou střídavé, řapíkaté a čepel má zpeřenou žilnatinu. Kvete v terminálních nebo úžlabních hroznech či latách s 1 listenem a 2mi listenci, květy jsou oboupohlavné, mohou být téměř přisedlé, mají 5 - 8 tyčinek a semeníky jsou zakulacené. Plodem je zakulacená tobolka.

Jako doplněk do substrátu doporučuji:
Zeolit
za 20,00 Kč s DPH.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


Druhy:

Pleuropetalum darwinii

Roste na Galapágách v podobě keře. Dorůstá výšky 1 - 2m. Listy jsou střídavé, mírně vejčité, celokrajné a dlouhé 5 - 10cm. Kvete v terminálních latách, vlastní květy má 2 listence, oranžový kalich, 5 kališních lístků délky 4 - 5mm a korunní lístky zcela chybí. Plodem je černá zakulacená tobolka o průměru 6mm obsahující mnoho černých semen.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Pleuropetalum pleiogynum

Roste od Kostariky po Panamu v podobě keře (občas i šplhavého). Dorůstá výšky do 3 (i 5)m. Větve jsou obloukovité, Listy vyrůstají ve spirále, jsou eliptické, špičaté, celokrajné, holé, dlouhé 3 - 15cm, široké 1 - 5cm, žilnatinu tvoří 3 - 8 párů žilek a řapíky jsou dlouhé 0,6 - 4cm. Květenstvím je hrozen nebo lata hroznů o délce do 30cm, samotné hrozny jsou přitom dlouhé 1 - 6cm a vlastní květy jsou dlouhé 4 - 6mm, kališní lístky jsou žluté až červené. Plodem je zakulacená tobolka béžové a oranžové barvy s délkou 5 - 7mm obsahující černá semena.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: Celosia pleiogyna, P. standleyi

Pleuropetalum sprucei

Roste od Mexika po Peru v podobě keře. Dorůstá výšky 1 - 1,5 (i 3)m. Větve jsou mírně šplhavé. Listy jsou kopinaté, špičaté, dlouhé 5 - 28cm, široké 2 - 12cm, báze zašpičatělá, žilnatinu tvoří 7 - 11 párů žilek a řapíky jsou dlouhé 2 - 6cm. Kvete v terminálních nebo úžlabních latách o délce 3 - 9cm, vlastní květy mají listeny délky 1,5 - 2mm, listence jsou 2 - 3 a velmi krátké, kališní lístky jsou oranžovočervené, dlouhé 2,5 - 4mm. Plodem je tmavě růžovofialová kulovitá tobolka průměru 5mm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: Melanocarpum sprucei, P. calospermum, P. costaricense, P. tucurriquense


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
(c) Aleš Kyral 2007 - 2019