Facebook
 
 
 

Články

Žumpa, nebo domovní čistírna odpadních vod?

Z domu ve vsi nebo na samotě, kde není kanalizace, lze odpadní vodu vést do žumpy, septiku či domovní čistírny odpadních vod. Volbu zařízení ovlivňují finance. Ale rozhodnout může i fakt, že kořenová čistírna se dá schovat pod záhon kosatců!

Které odrůdy petúnií a gazánií vyhrály evropský šampionát?

Evropský šampionát mají hokejisté, fotbalisté i atleti. Ale slyšeli jste už o šampionech mezi květinami? A přece již 40 let soutěží i květiny o zlaté medaile. Toto ocenění získá každý rok pouze pár skutečně nejlepších.

Jak předcházet chloróze rostlin a jak žloutnoucí listy léčit?

„Při návštěvě Chorvatska jsem koupila sazeničku bugenvileje. Po dvou letech rostlina začala nasazovat světlé, nažloutlé listy. Dá se tomu zabránit?“ ptá se čtenářka. Za nevzhlednou chlorózu může často nesprávná zálivka či nevyvážená výživa.

Natura (08.03.2012 10:00)

Mapování šelem v Beskydách (Dana Bartošová). Znovuzrození sibiřské skalničky (Jan Kolář). Prodlužující se dny a naše vnitřní časomíra (Helena Illnerová). Jak blešivci porazili sami sebe (Jaroslav Petr).

Jak vypěstovat pestrý koberec jarních květin pod stromy a keři?

Sněženky, bledulky, šafrány, talovíny, krokusy, čemeřice, ladoňky, ladoničky, sasanky, zapalice, jaterníky, dymnivky… všechny tyto vděčné jarní květiny můžete vysadit do jarního zákoutí na zahradě a každý den těšit z jejich krásy.

Aeonium

Zimní měsíce je obdobím, kdy kvetou sukulentní rostliny rodu Aeonium, zahrnujícím 36 druhů. Jediným místem výskytu jsou Kanárské ostrovy. Sukulentářské toulky po ostrově Tenerife krásně popisuje na svých stránkách pan Jiří Janda.  Díky formě růstu, se jedná o snadno rozpoznatelné rostliny. Charakteristické jsou silné sukulentní stonky s jizvami po opadaných listech, stářím dřevnatějící s vrcholovými

Pozor na hlízy bramboříku, jsou jedovaté!

Nezvykle tvarované květy bramboříků jsou okouzlující. Pěstujeme je v nádobách za oknem, otužilé druhy i na zahradě. Často ale nevíme, že hlízy skrývají nebezpečí. Ovšem pouze pro nás, například prasatům chutnají a nijak jim neškodí.

Hlazenec, turan a africká kopretina nerenka kvetou od jara do podzimu

Okrasných květin, trvalek i letniček, je ohromný výběr. Díky tomu můžete záhony každoročně obměňovat a tvořit je jako barevný obraz. Vyzkoušejte méně obvyklé, avšak půvabné a vděčné druhy.

Natura (01.03.2012 09:00)

Vostok, jezero skryté pod ledem (Josef Elster). Motýli i ptáci zaostávají za klimatem (Jiří Reif). Velrybí hlt (Jaroslav Petr). Četba: Brehmův život zvířat.

Jak pěstovat, sklízet a zpracovávat starodávné oskeruše?

Pokud máte velkou zahradu, nebo byste krásný a mohutný jeřáb oskeruši viděli rádi ve vašem městském parku, je třeba vědět, jaké stanoviště, půda a péče mu vyhovuje.

Polykarbonátové desky zefektivní vytápění skleníku

Tím nejdůležitějším, co skleník dělá skleníkem, je výplň konstrukce. Aby se rostlinám uvnitř dařilo co nejlépe, používají výrobci k zasklení plast. Zejména komůrkový polykarbonát. E-shop Skleníky-expert.cz nabízí skleníky i desky samotné.

Organické hnojení: Jak používat hnůj kravský, ovčí, prasečí, koňský a slepičince?

Kdysi se žádný zahradník neobešel bez pořádného chlévského hnoje. Díky tomu byla půda výživná, humózní, kyprá, zadržovala dobře vláhu. Dnes se k hnoji vracíme. Umí to, co umělá hnojiva nikdy nesvedou.

Multifunkční zahradní válec postavený ze starého bojleru

Jako základ válce použil Zdeněk Neubauer z Vidonína vnitřek osmdesátilitrového bojleru, tedy tlakovou nádobu ze silného plechu. Fotografiemi a popisem použitého materiálu přibližuje, jak vyrobil víceúčelové tažné příslušenství pro zahradní traktor.

Delosperma ‘Kelaidis’

Před šesti lety, kdy jsme dosazovali naši skalku novými rostlinami se na českém trhu začaly objevovat první mrazu odolné delospermy. Pro mne, coby klasického skalničkáře, to byly rostliny neznámé a jejich sukulentní listy ve mně nebudily příliš důvěry v jejich odolnost. Avšak po první zimě se ukázalo, že některé druhy, jako je například Delosperma nubigea

Židovská třešeň a peruánská mochyně aneb lampionky ozdobné i jedlé

Poutavý tvar nafouklého kalichu, jež ukrývá kulatý plod, inspiroval botaniky při pojmenování těchto rostlin. Zářivě oranžové lampionky židovské třešně potěší v suché vazbě. Plody mochně peruánské potěší zase chuťové buňky.

Pachyveria ‘Powder Puff’

Synonyma: Pachyveria ‘Exotica’ Pachyveria ‘Kobayashi’ Pro někoho jsou různé hybridy a kultivary podřadnými rostlinami, které nestojí ani za zmínku, natož je mít ve své sbírce. Ovšem pro ty z nás, kteří vidí krásu rostlin v jejich vzhledu a ne v jejich vzácnosti  nebo momentální módnosti,  je tento kultivar vynímečně krásnou rostlinou, bez ohledu na její původ. Pachyveria ‘Powder

Jak předcházet padlí azalek a rododendronů a jak jej léčit?

Na listech naší azalky se loni vyskytnul povlak, který vypadá, jako by listy někdo posypal moukou. Ráda bych azalku ošetřila. Existuje nějaký postřik, který by rostlině neublížil? Ptá se paní Hartmannová ze Sokolova.

Natura (23.02.2012 10:00)

Trasologie a nepovšimnuté stopy (Dagmar Nováková). Služby ekosystémů (Lubomír Nátr). Vztah mezi parazitem a hostitelem naruby (Martin Reichard). Mravenci jsou v módě (Jaroslav Petr).

Ostálky neboli cínie, letničky s velkými květy všech barev

Cínie jsou letničky vyšlechtěné do tolika odrůd, že i záhon či nádoba osázená pouze jimi bude velmi pestrá. Krásným květům se daří na slunci a díky postupnému výsevu mohou zahradu či terasu zdobit po celé léto. Jsou vhodné i k řezu.

Echeveria ‘Alienor’

Echeveria derenbergii x E. cuspidata var. zaragozae Syn:  Echeveria ‘ Coeur de Lion’ Rozety dorůstají do 7 cm v průměru. Listy jsou silně pomoučně, při vrcholu zašpičatělé, zakončené červeným ostnem. Růžice jsou v mládí přisedlé, stonek se s věkem prodlužuje a husté růžice zůstávají pouze při vrcholu 13 cm dlouhých stonků. Rostlina vyžaduje pravidelný zkracovací řez. Share

nejnovější 172 173 174 210 211 212 nejstarší
(c) Aleš Kyral 2007 - 2018