Facebook
 
 
 

Články

Ačokča, papriková okurka - jak ji jíst a pěstovat?

Mladé, ještě ne plně zralé plody ačokči mají za syrova hráškovou chuť, naložené ve sladkokyselém nálevu chutnají jako okurky a plněné masem a rýží jako papriky. Lze je použít do salátů, přidat do guláše nebo do zeleninových polévek. Můžete je i pěstovat.

Zahrada v červenci

Červenec, vrchol léta, čas hojnosti, zahrada je plná barev, vůní i chutí. Je čas užívat si výsledků své práce…a pustit se do další. Sázejí se nové záhony jahod, ošetřují jabloně i meruňky, můžete ještě vysít poslední zeleninu, namnožit jehličnany…

Natura (23.06.2011 10:00)

Výzkum solných jeskyní v Íránu (Michal Filippi). S rorýsem pod jednou střechou (Lukáš Viktora). Podivné hodinky (Jaroslav Petr). Třicet let na zlatém severu (četba, 3.díl).

Denivky, ideální trvalky pro kvetoucí zahradu nenáročnou na údržbu

Denivky jsou nenáročné trvalky s krásnými květy a ladnými trávovitými listy. Vyžadují minimum péče a přesto jsou po celý rok velmi dekorativní. Pěstovat můžete řadu různobarevných kultivarů.

Čištění bazénu: kontrola pH, dezinfekce a tvrdosti vody

Poměrně známé přirovnání koupě bazénu k pořízení psa vystihuje fakt, že o vodu se majitel také musí pečlivě starat. Čím lépe to zvládne, tím víc si užije. Příznačné bývá i to, že navzdory nastudovaným návodům se odměna za investici dostaví až po čase.

Využijte posečenou trávu: mulčování, kompostování, výroba bioplynu

Jemnou posečenou trávou z okrasných trávníků je hřích vyhazovat kamsi na skládku. Měla by se naopak vrátit do koloběhu zahrady, kde poslouží na mnoho způsobů. Navíc se jedná o materiál, se kterým se velmi příjemně pracuje.

Sasanky vykouzlí barevné koberce pod stromy i okrasné záhony

Sasanku známe z jarních lesů, kde její porosty září jako bílé podušky. Ale mnohé další druhy a odrůdy sasanek mohou svými různobarevnými květy zkrášlit od jara do podzimu i naše zahrady.

Kultivátory čili rotavátory ořou, kypří, mísí, plejí, provzdušňují

Zvládnou všechny fyzicky náročné práce, jako je prokypření půdy, zapravení hnojiv, pletí, přihrnování řádků, vyorávání, orba, rozrušení hrud a srovnání povrchu půdy po sklizni; vyhrabávání stařiny, vertikutace a provzdušnění trávníku.

Clematis, plamének: krásné květy mezi nebem a zemí

Plamének je subtilní popínavá dřevnatějící trvalka, které postačí i lehká, jednoduchá konstrukce. Je velmi oblíbená pro své nádherné barevné květy a ozdobí zdi, pergoly i ploty. Pěstovat můžete původní botanické druhy i šlechtěné kultivary.

Pěstování růží nemusí být náročné: vybírejte odolné druhy

Některé královny zahrad jsou náramně zhýčkané a vyžadují mnoho péče. Pokud se jim nechcete tolik věnovat, vyberte si růže odolné. Minimum péče vyžadují původní botanické druhy, krásné a objemné sadové růže i růže dávající chutné šípky.

Lesní skalka: tichý půvab kapradin, vřesu, mechu…

Na zastíněném místě pod stromy může vzniknout velmi působivá, netradiční skalka. Kameny mohou doplňovat kapradiny, mechy, vřesy a vřesovce, zakrslé dřeviny a čarověníky, na vlhkých místech či u vodní plochy potom i bahenní rostliny.

Natura (16.06.2011)

Racionalita - základ lidské adaptace (Miroslav Kutílek). Komáří parfémy (Jaroslav Petr). Na život chudé Sargasové moře (Michal Koblížek). Třicet let na zlatém severu (2.díl).

Pěstování třešní: volba odrůdy, ochrana před červivostí a moniliózou

Přejete si pěstovat třešeň ranou nebo pozdní, nebo ještě lépe obě, aby sladké třešně zrály po celé léto? Vyhovuje vám strom vysoký, nebo spíš nízký? A lze třešně ochránit před červivostí a před hrozbou moniliózy?

Včelaření pro začátečníky

Včelaření je koníček krásný a ušlechtilý. Jen díky včelám naše krajina stále ještě kvete. Včelařit může začít každý, kdo má prostornou zahradu, dostatek nadšení i trpělivosti. Co radí zkušení včelaři začátečníkům?

O úspěšném pěstování meruněk rozhoduje klima, půda, volba odrůdy i odnože

Meruňky můžete pěstovat nejen v nejnižších, ale i ve středních polohách. Důležité je zvolit vůči mrazu odolnou odrůdu a na vhodné podnoži. Nejvíce stromy ohrožují výkyvy teplot, před kterými je lze částečně chránit.

Lomikameny, kvetoucí polštáře na skalce i v květináči

Lomikameny jsou drobné, nádherně kvetoucí skalničky. Daří se jim na skalkách, v nádobách kultivaci a některé druhy se pěstují i jako léčivky nebo pokojové rostliny. Pěstovat je tak může každý, ať má zahradu, balkon či jen parapet před oknem.

Kdy a jak prořezávat roubovaný ořešák?

Plané ořešáky tvoří souměrné koruny i bez našeho zásahu. Ale roubované pomoc potřebují. Jak tvarovat sazenice v prvních letech po výsadbě, prořezávat vzrostlé stromy či zmlazovat staré ořešáky? A kdy je k tomu skutečně nejvhodnější doba?

Okrasné máky na zahradě: jednoleté, vytrvalé a skalkové

Rozevláté máky obdivujeme na makových polích, kde se pěstují pro olejnatá semena nejen do buchet, i na okrajích obilí, kde jsou nejkrásnějším plevelem. Z máku setého i vlčího byly vyšlechtěny i okouzlující okrasné variety pro potěšení na zahradě.

Zahradní chodník z keramické dlažby Terca Klinker

Budujete zahradní chodník a hledáte dlažbu, která hodně vydrží a nepotřebuje prakticky žádnou údržbu? Výborným řešením je například odolná, stálobarevná keramická dlažba Terca Klinker od společnosti Wienerberger.

Natura (09.06.2011 )

Parziti z rostlinné říše (Jakub Těšitel). Mravenčí móda (Jaroslav Petr). Dva odlišné póly (Pavel Prošek). Třicet let na zlatém severu (četba, 1.díl).

nejnovější 172 173 174 197 198 199 nejstarší
(c) Aleš Kyral 2007 - 2018