Facebook
 
 
 

Články

Štěrkový záhon či rozkvetlá dlažba zpestří zahradu

Předzahrádku, prostor blízko domu či místa k posezení je nejlepší zkrášlit květinovými záhony. Pokud se jedná o místo slunné, bývá skvělým řešením štěrkový či oblázkový záhon, nebo dlažba s výsadbou. Je velmi dekorativní a vyžaduje minimální údržbu.

Vše o jablku: pěstování, sklizeň, uskladnění, moštování, sušení...

Jabloň, na jaře obsypaná květy, na podzim plody, je půvabná a štědrá. Mnoho odrůd můžete pěstovat v nížinách i na horách. Bez šťavnatých jablek by byl podzim bez chuti. Jak je nejlépe uskladnit a využít?

Traktůrek místo travní sekačky?

Investovat zhruba od čyřiceti tisíc korun výše do zahradního traktoru, to by měl být dobře promyšlený tah. O volbě nerozhoduje jen rozloha pozemku. Následující článek vysvětluje, v čem je dobré si před koupí udělat jasno.

Jedinečná rostlina okrasná listem má trojí jméno: hosta, bohyška funkie

Bohyška na zahradě vykouzlí krásná zátiší, vyplní i stinnější kouty, a to bez velkých nároků na péči. Listy v nejrůznějších odstínech a zdobené panašováním jsou pastvou pro oči od jara do zimy.

Jak na vysokou trávu

Problém, čím kosit vysokou trávu, neřeší jen majitelé pozemků, kteří traviny pěstují jako krmení a podestýlku pro hospodářská zvířata. Také chalupáři, kteří nechávají louku vykvést a sečou ji jen dvakrát třikrát za rok, potřebují vhodnou techniku.

Natura (30.06.2011 10:00)

Rozloučení s expozicemi Národního muzea (Jaroslav Hlaváč). Člověk a klimatické změny (Jean Jouzel). Expedice Svalbard 2011 (Jan Kavan). Svilušky a balóny (Jaroslav Petr). Třicet let na zlatém severu (četba, 4.díl).

Rychle rostoucí dřeviny na topení I.

Výmladkové plantáže produkují obnovitelný zdroj energie a mají budoucnost. Plantáže na dřevo se mohou vyplatit dokonce i malopěstitelům, kteří japonské javory a další rychle rostoucí dřeviny vysázejí pro vlastní spotřebu. Jak se pěstují a sklízejí?

Ačokča, papriková okurka - jak ji jíst a pěstovat?

Mladé, ještě ne plně zralé plody ačokči mají za syrova hráškovou chuť, naložené ve sladkokyselém nálevu chutnají jako okurky a plněné masem a rýží jako papriky. Lze je použít do salátů, přidat do guláše nebo do zeleninových polévek. Můžete je i pěstovat.

Zahrada v červenci

Červenec, vrchol léta, čas hojnosti, zahrada je plná barev, vůní i chutí. Je čas užívat si výsledků své práce…a pustit se do další. Sázejí se nové záhony jahod, ošetřují jabloně i meruňky, můžete ještě vysít poslední zeleninu, namnožit jehličnany…

Natura (23.06.2011 10:00)

Výzkum solných jeskyní v Íránu (Michal Filippi). S rorýsem pod jednou střechou (Lukáš Viktora). Podivné hodinky (Jaroslav Petr). Třicet let na zlatém severu (četba, 3.díl).

Denivky, ideální trvalky pro kvetoucí zahradu nenáročnou na údržbu

Denivky jsou nenáročné trvalky s krásnými květy a ladnými trávovitými listy. Vyžadují minimum péče a přesto jsou po celý rok velmi dekorativní. Pěstovat můžete řadu různobarevných kultivarů.

Čištění bazénu: kontrola pH, dezinfekce a tvrdosti vody

Poměrně známé přirovnání koupě bazénu k pořízení psa vystihuje fakt, že o vodu se majitel také musí pečlivě starat. Čím lépe to zvládne, tím víc si užije. Příznačné bývá i to, že navzdory nastudovaným návodům se odměna za investici dostaví až po čase.

Využijte posečenou trávu: mulčování, kompostování, výroba bioplynu

Jemnou posečenou trávou z okrasných trávníků je hřích vyhazovat kamsi na skládku. Měla by se naopak vrátit do koloběhu zahrady, kde poslouží na mnoho způsobů. Navíc se jedná o materiál, se kterým se velmi příjemně pracuje.

Sasanky vykouzlí barevné koberce pod stromy i okrasné záhony

Sasanku známe z jarních lesů, kde její porosty září jako bílé podušky. Ale mnohé další druhy a odrůdy sasanek mohou svými různobarevnými květy zkrášlit od jara do podzimu i naše zahrady.

Kultivátory čili rotavátory ořou, kypří, mísí, plejí, provzdušňují

Zvládnou všechny fyzicky náročné práce, jako je prokypření půdy, zapravení hnojiv, pletí, přihrnování řádků, vyorávání, orba, rozrušení hrud a srovnání povrchu půdy po sklizni; vyhrabávání stařiny, vertikutace a provzdušnění trávníku.

Clematis, plamének: krásné květy mezi nebem a zemí

Plamének je subtilní popínavá dřevnatějící trvalka, které postačí i lehká, jednoduchá konstrukce. Je velmi oblíbená pro své nádherné barevné květy a ozdobí zdi, pergoly i ploty. Pěstovat můžete původní botanické druhy i šlechtěné kultivary.

Pěstování růží nemusí být náročné: vybírejte odolné druhy

Některé královny zahrad jsou náramně zhýčkané a vyžadují mnoho péče. Pokud se jim nechcete tolik věnovat, vyberte si růže odolné. Minimum péče vyžadují původní botanické druhy, krásné a objemné sadové růže i růže dávající chutné šípky.

Lesní skalka: tichý půvab kapradin, vřesu, mechu…

Na zastíněném místě pod stromy může vzniknout velmi působivá, netradiční skalka. Kameny mohou doplňovat kapradiny, mechy, vřesy a vřesovce, zakrslé dřeviny a čarověníky, na vlhkých místech či u vodní plochy potom i bahenní rostliny.

Natura (16.06.2011)

Racionalita - základ lidské adaptace (Miroslav Kutílek). Komáří parfémy (Jaroslav Petr). Na život chudé Sargasové moře (Michal Koblížek). Třicet let na zlatém severu (2.díl).

Pěstování třešní: volba odrůdy, ochrana před červivostí a moniliózou

Přejete si pěstovat třešeň ranou nebo pozdní, nebo ještě lépe obě, aby sladké třešně zrály po celé léto? Vyhovuje vám strom vysoký, nebo spíš nízký? A lze třešně ochránit před červivostí a před hrozbou moniliózy?

nejnovější 184 185 186 210 211 212 nejstarší
(c) Aleš Kyral 2007 - 2018