Facebook
 
 
 

Články

Kolik času vyžaduje čištění bazénu?

Čtvrt až půl hodiny týdně – tolik času uvádějí příručky popisující správnou péči o bazén. Voda v něm pak zůstane čistá, průhledná a zdravotně nezávadná. Bez náležitého ošetření vody naopak ztrácí koupání v domácím bazénu přítažlivost i smysl.

Jak pěstovat brokolici? Sklízet můžete v létě i na podzim.

Před dvaceti lety u nás byla brokolice téměř neznámá, dnes mají její zelená poupátka v kuchyních čestné místo. Je velmi zdravá a chutná. Vypěstovat si ji můžete i na zahrádce, jedna rostlina poskytne dokonce vícenásobnou úrodu.

Vypěstujte si žampiony

Za něco mezi masem a zeleninou lze pokládat žampiony. Jsou bohaté na bílkoviny, vitaminy, mají vyšší obsah draslíku a biologicky aktivních látek. Představují vhodnou součást redukčních diet, protože jsou chudé na energii. Také čistí lidský organismus. Dobré jsou bílé i ty hnědé, které chutí připomínají suchohřiby.

Bojíte se sršní?

Pokud sršně jako letecké komando vletí do osvětlené místnosti, není divu, pokud se leknete. Svou velikostí a hlubokým, hlasitým bzučením vzbuzují respekt. Ve skutečnosti jsou ale mírumilovnější než vosy a včely dohromady. Nevěříte?

Okrasné cibuloviny pro rozkvetlé jaro se vysazují v září – připravte se!

Nezapomenutelné, bohatě rozkvetlé jaro je třeba připravit již na sklonkui léta. Je tedy čas vybírat ideální místa a cibulky krokusů, sněženek, tulipánů, narcisů, hyacintů, modřenců…

Štěrkový záhon či rozkvetlá dlažba zpestří zahradu

Předzahrádku, prostor blízko domu či místa k posezení je nejlepší zkrášlit květinovými záhony. Pokud se jedná o místo slunné, bývá skvělým řešením štěrkový či oblázkový záhon, nebo dlažba s výsadbou. Je velmi dekorativní a vyžaduje minimální údržbu.

Vše o jablku: pěstování, sklizeň, uskladnění, moštování, sušení...

Jabloň, na jaře obsypaná květy, na podzim plody, je půvabná a štědrá. Mnoho odrůd můžete pěstovat v nížinách i na horách. Bez šťavnatých jablek by byl podzim bez chuti. Jak je nejlépe uskladnit a využít?

Traktůrek místo travní sekačky?

Investovat zhruba od čyřiceti tisíc korun výše do zahradního traktoru, to by měl být dobře promyšlený tah. O volbě nerozhoduje jen rozloha pozemku. Následující článek vysvětluje, v čem je dobré si před koupí udělat jasno.

Jedinečná rostlina okrasná listem má trojí jméno: hosta, bohyška funkie

Bohyška na zahradě vykouzlí krásná zátiší, vyplní i stinnější kouty, a to bez velkých nároků na péči. Listy v nejrůznějších odstínech a zdobené panašováním jsou pastvou pro oči od jara do zimy.

Jak na vysokou trávu

Problém, čím kosit vysokou trávu, neřeší jen majitelé pozemků, kteří traviny pěstují jako krmení a podestýlku pro hospodářská zvířata. Také chalupáři, kteří nechávají louku vykvést a sečou ji jen dvakrát třikrát za rok, potřebují vhodnou techniku.

Natura (30.06.2011 10:00)

Rozloučení s expozicemi Národního muzea (Jaroslav Hlaváč). Člověk a klimatické změny (Jean Jouzel). Expedice Svalbard 2011 (Jan Kavan). Svilušky a balóny (Jaroslav Petr). Třicet let na zlatém severu (četba, 4.díl).

Rychle rostoucí dřeviny na topení I.

Výmladkové plantáže produkují obnovitelný zdroj energie a mají budoucnost. Plantáže na dřevo se mohou vyplatit dokonce i malopěstitelům, kteří japonské javory a další rychle rostoucí dřeviny vysázejí pro vlastní spotřebu. Jak se pěstují a sklízejí?

Ačokča, papriková okurka - jak ji jíst a pěstovat?

Mladé, ještě ne plně zralé plody ačokči mají za syrova hráškovou chuť, naložené ve sladkokyselém nálevu chutnají jako okurky a plněné masem a rýží jako papriky. Lze je použít do salátů, přidat do guláše nebo do zeleninových polévek. Můžete je i pěstovat.

Zahrada v červenci

Červenec, vrchol léta, čas hojnosti, zahrada je plná barev, vůní i chutí. Je čas užívat si výsledků své práce…a pustit se do další. Sázejí se nové záhony jahod, ošetřují jabloně i meruňky, můžete ještě vysít poslední zeleninu, namnožit jehličnany…

Natura (23.06.2011 10:00)

Výzkum solných jeskyní v Íránu (Michal Filippi). S rorýsem pod jednou střechou (Lukáš Viktora). Podivné hodinky (Jaroslav Petr). Třicet let na zlatém severu (četba, 3.díl).

Denivky, ideální trvalky pro kvetoucí zahradu nenáročnou na údržbu

Denivky jsou nenáročné trvalky s krásnými květy a ladnými trávovitými listy. Vyžadují minimum péče a přesto jsou po celý rok velmi dekorativní. Pěstovat můžete řadu různobarevných kultivarů.

Čištění bazénu: kontrola pH, dezinfekce a tvrdosti vody

Poměrně známé přirovnání koupě bazénu k pořízení psa vystihuje fakt, že o vodu se majitel také musí pečlivě starat. Čím lépe to zvládne, tím víc si užije. Příznačné bývá i to, že navzdory nastudovaným návodům se odměna za investici dostaví až po čase.

Využijte posečenou trávu: mulčování, kompostování, výroba bioplynu

Jemnou posečenou trávou z okrasných trávníků je hřích vyhazovat kamsi na skládku. Měla by se naopak vrátit do koloběhu zahrady, kde poslouží na mnoho způsobů. Navíc se jedná o materiál, se kterým se velmi příjemně pracuje.

Sasanky vykouzlí barevné koberce pod stromy i okrasné záhony

Sasanku známe z jarních lesů, kde její porosty září jako bílé podušky. Ale mnohé další druhy a odrůdy sasanek mohou svými různobarevnými květy zkrášlit od jara do podzimu i naše zahrady.

Kultivátory čili rotavátory ořou, kypří, mísí, plejí, provzdušňují

Zvládnou všechny fyzicky náročné práce, jako je prokypření půdy, zapravení hnojiv, pletí, přihrnování řádků, vyorávání, orba, rozrušení hrud a srovnání povrchu půdy po sklizni; vyhrabávání stařiny, vertikutace a provzdušnění trávníku.

nejnovější 198 199 200 224 225 226 nejstarší
(c) Aleš Kyral 2007 - 2019