Facebook
 
 
 

Články

Natura (31.12.2009)

Exkurze na zimoviště vodních ptáků v Praze Troji (Jan Andreska, Jan Mourek)

Natura (07.01.2010)

Sargasové moře: poušť v oceánu (Michal Koblížek). Geologická činnost člověka (Radek Mikuláš). Moderní polarografické metody (Jiří Zima). Psychoaktivní houby (Jan Borovička).

Natura (14.01.2010)

Biodiverzita a obnova mokřadní lokality Kolo v CHKO Bílé Karpaty (reportáž Petra Slintáka). Biotechnologie budoucnosti a využití hub (Milan Gryndler).

Natura (21.01.2010)

Pro pestrou přírodu, pro budoucnost (František Pelc). Poslední šance na přežití: nosorožci v Ol Pejeta (Jana Jirátová). Návštěva Mikrobiologického ústavu (Jiří Gabriel, Milan Gryndler).

Natura (28.01.2010)

Operace losa v pražské ZOO (reportáž Jany Jirátové). Podivuhodná Lemurie (Vladimír Lemberk). Vládli trilobiti prvohorním mořím? (Petr Budil). Návšteva Geologického ústavu (Pavel Bosák).

Natura (04.02.2010 10:00)

Jaká byla letošní chemická olympiáda? (Petr Holzhauser). Symbióza hub a rostlin (Jana Albrechtová). Endemiti Madagaskaru (Vladimír Lemberk). Geologický ústav podruhé (Pavel Bosák). Pozvánka do botanické zahrady (Oldřich Vacek).

Natura (11.02.2010)

Výprava na zimoviště netopýrů ve štolách lomu Alkazar (Ivan Horáček). Vzácné zeminy (Milada Vítová). Kukačka obecná - pták roku 2010 (Zdeněk Vermouzek).

Natura (18.02.2010)

Hyena z hlediska sociobiologie (Daniel Frynta). Mitochondrie - elektrárny buněk (John Walker). Prvohory pod Prahou (Petr Budil). Jak stabilizovat potravní pyramidu? (Lubomír Nátr).

Natura (25.02.2010)

Mezibuněčná komunikace a čištění odpadních vod (Pavel Hlavsa). Hierarchie hyení tlupy (Daniel Frynta). Hyeny loví (Peter Leonhard Braun). Inovace v zemědělství a biopaliva (Lubomír Nátr).

Natura (04.03.2010)

Co hledají archeobotanici při archeologickém výzkumu? (Petr Kočár). Syndrom bílého nosu (Ivan Horáček). Monitorování rysa (František Šulgan). Počátky šlechtění plodin (Zdeněk Opatrný).

Natura (11.03.2010 10:00)

Ochranářské aktivity na Jesenicku (reportáž). Spring Alive a návrat ptáků do hnízdišť (Lucie Hošková). Husa velká přilétá už v únoru (Michal Podhrázský). Počátky genomiky (Zdeněk Opatrný).

Cesta brambor do Evropy: plodina, která zachránila starý kontinent

Španělští vojáci objevili v opuštěné vsi Sorocota na řece Magdalena podivné hlízy. Bylo to na území kdysi bohatého států Inků, v dnešním Peru. Domorodí obyvatelé zde pěstovali brambory už dva tisíce let. Evropu bramborový pokrok v zemědělství a stravování teprve čekal, objev brambory byl průlom.

Zakládáme zahradu: Jak sen o zeleném ráji proměnit ve skutečnost?

Zakládat zbrusu novou zahradu, či od základu renovovat starou, je výzva i skvělá příležitost. Zahrada bude vaším zeleným obývákem, místem k setkávání i odpočinku, zdrojem sladkých čerstvých vitamínů… Plánujte ji proto s láskou i rozmyslem.

Okrasné jehličnany pro dekorativní výsadby

Jehličnany jsou vděčnou součástí okrasné zahrady. Dávají jí barvu a strukturu po celý rok. Díky fantastické šíři druhů, odrůd, velikostí, forem, barevných tónů a tvarů z nich můžete tvořit dekorativní stěny, zákoutí, sochy… Jaké druhy vybírat, jak je do zahrady začlenit, pěstovat, udržet krásné?

Dozrávají podzimní a zimní odrůdy jablek: sklízení a skladování

Jabloně obsypané zrajícími plody jsou symbolem podzimní hojnosti, jejich plody pak prvotřídním domácím zdrojem vitamínů a dalších cenných látek ve vskutku lahodné podobě. Kdy které odrůdy jablek sklízet a jak jablka skladovat, aby vydržela zdravá, sladká a šťavnatá až do Vánoc či ještě déle?

Vyčištění studny odborně

Firmy specializované na čištění studní obvykle vyčistí zdroj vody účinněji než majitel. Je to i bezpečnější, protože do studny sestoupí náležitě vybavený odborník jištěný kolegou. Přesto je dobré znát základní informace o čištění dřív, než firmu objednáme.

Zasaďte si u domu pěkný solitér

Pěkný solitér u domu neskýtá jen příjemný pohled, ale i stín. Až dosáhne určité výšky, bude dominovat předzahrádce stejně tak jako zahradě. Košatý, nebo štíhlý? Solitér nemusí být jen jakýmsi bdělým strážcem domovního vchodu v předzahrádce – i kdekoli jinde na zahradě představuje zdobný prvek a v horkých dnech ochotně skytá vítaný stín. Při výběru vhodného jedince je stejně tak důlež...

Mango v květináči i exotických receptech

Mango patří spolu s jablky, pomeranči, vínem a banány k nejoblíbenějším druhům ovoce na světě. V indických domácnostech dužninu plodů proměňují v pestrou paletu pochoutek – vyzkoušejte je! Mangovník je krásný strom, u nás jej můžete pěstovat jako o poznání menší, ale dekorativní pokojovou rostlinu.

Venkovní bramboříky rozkvétají na podzim i v předjaří

Okouzlující bramboříky jsou obvykle pěstovány jako pokojové rostliny. Existují ale i dva druhy venkovních bramboříků, které projasní zahradu v podzimních měsících či dokonce v průběhu zimy, kdy jejich růžové květy jedinečných tvarů rozkvétají.

Kdy sbírat semena květin a jak je uchovat do jara?

Jednoleté rostliny je třeba vysít každým rokem znova. O pokračování rodu se dobře starají, produkují ohromné množství semen. Není třeba semínka každé jaro znovu kupovat, mnohé si pro příští sezónu snadno nasbíráte sami! A některé květiny můžete nechat i jednoduše vysemenit na záhon.

nejnovější 212 213 214 218 219 220 nejstarší
(c) Aleš Kyral 2007 - 2019