Články

Až na konec světa (03.10.2010 21:36)

Madagaskar

Až na konec světa (24.10.2010 16:45)

Himalaje 2 - Balcárek

Až na konec světa (07.11.2010 12:00)

Kambodža 1

Až na konec světa (14.11.2010)

Kambodža II.

Až na konec světa (21.11.2010)

Mezi přístavy I

Natura (18.11.2010 )

Požírači kovů (Petr Soudek). Šestý nosorožec (Jan Robovský). Co prozradí říční sedimenty? (Jaroslav Kadlec). Výzkum rehka (Matouš Vobořil). Bleskurychlé rostliny (Jaroslav Petr).

Sedum hirsutum

Sedum hirsutum je druh, který bývá často chybně označován jako Sedum winkleri. Jedná se o  nádherný rozchodník  rostoucí ve  Španělsku , Giblartaru a v Maroku. Na první pohled zaujme svými robustními  šišticemi, složenými ze sukulentních, jemně ochlupených listů. Tyto šištice jsou paprskovitě spojeny  silnými, povrchovými  stolony. Během léta se objevují vrcholová květenství s velkými, bílými

Natura (11.11.2010 )

Univerzální zákonitosti biodiverzity (David Storch). Islandské sopky (Aleš Špičák). Hmyzí hormonální koncert (Dalibor Kodrík). Výzkum íránských solných jeskyní (Michal Fillipi). Hrátky krále noci (Jaroslav Petr).

Natura (04.11.2010 )

Rafinovaní rostlinní paraziti (Jan Kolář). Mezinárodní úmluvy o ochraně přírody (Libuše Vlasáková). Veterináři bez hranic v Keni (David Modrý). Superpavučina (Jaroslav Petr).

Kurkuma dává barvu karí

Kurkuma je nezbytná součást proslulé indické směsi karí koření. Používat ji však můžete i samostatně – jemně ochucuje a skvěle barví, navíc prospívá trávení a má i další zdraví prospěšné účinky. Kurkumu můžete i pěstovat jako pokojovou rostlinu a sklízet vlastní, žluté a aromatické oddenky.

Jak odstranit starý pařez

Odstranit starý pařez dá zabrat. Jako první se nabízí způsob mechanický: buď pracné kopání, nebo speciální fréza, kterou lze i objednat. Další možností je odstranění pomocí chemických látek. Pomoci vám však může i příroda sama, v podobě dřevokazných hub. Jaké zkušenosti mají naši čtenáři?

Drtič Bosch AXT 25 TC: štěpkovač i kompostovač

Drtič Bosch AXT 25 TC řeže dřevní i zelený zahradní odpad. Vyřezané větve přemění ve štěpku, která se hodí k mulčování. Měkkou rostlinnou hmotu rozmělní, a tak urychlí její zkompostování. Stroj je skladný, k jeho přednostem patří tichý chod.

Zahrada v listopadu

V listopadu je třeba zahradu dobře připravit na zimu. Rostliny přikrýt peřinkou z chvojíči slámy, zazimovat jezírko, zrýt záhony… Stále však můžete i vysazovat, sít a budovat ještě krásnější zahradu.

Sedum kimnachii

Sedum kimnachii je  rostlina původem z Mexika. Nejedná se ovšem o botanický druh, její výskyt je uváděn jako zahradnický hybrid neznámého původu. Když jsem získala první bylinné řízky stonků s vrcholovými růžicemi, zasadila jsem je do hlubší misky, kdy velmi brzo vytvořily kořeny. Během krátké doby misku vyplnil porost hustého sukulentního křovíčka, ne vyššího než

Sedum kimnachii

Asi každému z nás se líbí bonsajové stromky. V době, kdy jsem neměla ponětí o tom co to jsou sukulenty, neřku-li sukulentní bonsaje, jsem si domů nosívala různé semenáčky stromků a snažila se o jejich pěstování a tvarování. Protože jsem člověk netrpělivý, tato činnost mne velmi brzo přestala bavit. Ono vypěstovat pěknou bonsaj trvá i několik desítek

Natura (28.10.2010 10:00)

Hormony, nejsilnější zbraně rostlinných parazitů (Jan Kolář). Mutanti na Týdnu vědy a techniky (Jan Kolář). Hrabě Buquoy nejen přírodovědec (Dalibor Štys). Biologické hodiny (Jaroslav Petr).

Pěstování rodu Dorstenia

O dorsteniích toho bylo napsáno skutečně mnoho, přesto mi nedá zmínit se o svých zkušenostech s jejich  pěstováním. Jedná se o všeobecně velmi oblíbené sukulentní rostliny, jejichž alespoň jeden zástupce se najde téměř v každé sukulentářské sbírce. Z nejčastěji pěstovaných druhů u nás je nenáročná na podmínky, Dosrtenia foetida( viz  doprovodné fotografie). Oblíbenost tohoto rodu

Glottiphyllum linguiforme

Čeleď Aizoaceae je velmi významnou skupinou  sukulentních rostlin Jižní Afriky. Rostlina o které bych se dnes ráda zmínila, Glottiphyllum linguiforme, patří do malého  rodu který obsahuje 16 druhů. Jedná se o vytrvalou bylinu tvořící přízemní trsy s velkými, přisedlými žlutými květy. Výrazně sukulentní listy jsou protáhlé, tvořící růžici. Jméno rodu je odvozeno z řeckého glotta

Zelený čaj jako léčivý nápoj i pokojová rostlina

Čajovník, prastará kulturní rostlina, je darem, jehož blahodárné účinky odnepaměti využívali lidé v Orientu. Dnes je oblíbený po celém světě. Především osvěžující zelený čaj je zdraví prospěšný, musíte jej ovšem správně připravit. Čajovník můžete i pěstovat doma v květináči s sklízet vlastní lístky.

Řetězová pila poháněná akumulátorem? Ano, od Bosche!

Společnost Bosch uvede příští rok na jaře na český trh řetězovou pilu AKE 30 LI, která jako první na světě čerpá energii ze 36V lithium-iontového akumulátoru. Aku pila usnadňuje běžné zahradní i kutilské práce, třeba průřez větví v korunách stromů.

nejnovější 454 455 456 464 465 466 nejstarší
© Aleš Kyral 2007 - 2022