Facebook
 
 
 

Články

V Českém Švýcarsku začaly opravy stezek po náporu turistů v hlavní sezoně

V národním parku České Švýcarsko začaly opravy cest a chodníků po hlavní turistické sezoně. Některé kovové žebříky bude nutné vyměnit, kvůli korozi totiž začínaly být pro návštěvníky nebezpečné.

Dobré dopoledne - PORADNA: Rostlina s názvem Aloe vera

Botanický rod Aloe má asi 500 druhů, jeden z nich je Aloe vera. O této rostlině mluvil v poradně kaktusář Jiří Janda.

Dopolední host - Marek Drha fotografuje šumavskou přírodu

Pracuje v Národním parku Šumava a příroda je hlavním objektem jeho zájmu coby fofografa. Zeptáme se ho ale i na jeho zvláštní vztah k řece Křemelné a jelenovi evropskému.

Náš host - Symbol lékařů z celého světa chrání na území Čech spolek Zamenis už 13 let

Užovka stromová, lidově zvaná „eskulap“, je naším největším a nejvzácnějším hadem. Naším hostem byl Karel Janoušek, ze spolku Zamenis, který se léta užovce stromové věnuje a podporuje její ochranu.

Co zasít v září? Rychlou i ozimou zeleninu, letničky i zelené hnojení

sklidit ještě do zimy, stejně jako mladé lístky rokety či kopru. Ozimý salát a špenát můžeme zasít pro sklizeň jarní.

Oheň na zahradě: Bezpečné posezení u táboráku i pálení odpadu

a postupovali podle zákona? I v září se ještě najde dost příležitostí posedět na zahradě u táboráku nebo strávit příjemný večer u grilu. Kromě toho nastává doba podzimního úklidu na zahradě a mnoho lidí likviduje rostlinný odpad pálením.

Den na Moravě - Host Dne na Moravě: Lubomír Gloc

Sucho omezilo odběr pitné vody v některých obcích. Může ale ohrožovat i její kvalitu? A jak? Host pořadu: generální ředitel Vodárenské akciové společnosti Lubomír Gloc.

On Air - Sázet stromy, nejíst moc masa či nelétat příliš letadlem pomůže. Ale jen částečně, říká analytik

Mezivládní panel OSN pro změny klimatu (IPCC) na začátku srpna v Ženevě zveřejnil zprávu, která shrnula všechny dosavadní poznatky o klimatických změnách a zároveň v ní vědci na různých modelech nabízí odlišné způsoby, jak lze úspěšně snižovat emise skleníkových plynů. Proč nestačí jenom přestat jíst maso nebo vysadit miliardu stromů, v rozhovoru vysvětluje ekologický analytik Vojtěch Kotecký z organizace Glopolis.

Mák Skorý sivý, stará odrůda s krásnými květy a lahodnými semeny

se vzhledem i chutí. Díky nadšencům se některé zachovaly dodnes a opět se šíří mezi drobné pěstitele, kterým mák ozdobí zahradu a zpestří jídelníček.

Hobby magazín - Do žen a do melounů nevidíš, říká přísloví. Kdy je tedy sklidit, aby byly zralé?

Když řekneme, jdu si koupit meloun, většinou máme na mysli meloun vodní. V obchodech i na zahrádkách se ale poslední dobou stále častěji objevují také melouny cukrové. Pěstují se odrůdy s povrchem hladkým, síťkovaným, plody téměř kulaté i žebernaté. Váží od 20 dek až po dvě kila. Jejich dužnina může být bílá, zelená, žlutavá, ale i krásně oranžová. Sladká a voňavá. Kdy sklízet melouny cukrové, i ty vodní, a jak a kde je uskladnit, poradí Miroslav Šmoranc z časopisu Zahrádkář:

Laboratoř - Veleskokan goliáší buduje rybníčky a dokáže tahat těžké kameny

Je to největší žába na světě a váží i přes tři kilogramy. Veleskokan goliáší žije v pralesích na pobřeží střední Afriky, v Kamerunu a v Rovníkové Guineji. Vědci z přírodovědeckého muzea v Berlíně, kteří se za veleskokany vypravili, zjistili, že rodiče těchto žab staví pro potomky hnízda o průměru zhruba jednoho metru a v noci je hlídají.

Natura - Na návštěvě Havraního ostrova v Lovosicích

Jde o unikátní místo na Labi, kde se příroda zásluhou dlouhé izolace vyvíjí naprosto nerušeně. To by se ale mohlo změnit. Návrh na zpřístupnění ostrova z plánované lávky vyvolal ostrou polemiku. Na názor ochránců přírody i starosty Lovosic se ptá Markéta Ševčíková.

Meteor - Meteor o nevěřících matematicích, nejstarší lebce a arzénu pod Sněžkou

Poslechněte si:01:47 Věří matematici svým výpočtům?10:51 Přepíše lebka nejstaršího Evropana učebnice?21:13 Proč dětem ubližuje odloučení od matky?25:35 Jsou vědci normálními lidmi?34:34 Kde se vzal pod Sněžkou arzén?

Máme rádi zvířata - Veterinární poradna

Na dotazy posluchačů ve veterinární poradně odpovídá MVDr Lucie Míková

Zelené světy - Popínavé růže a jejich ideální sousedé

Popínavé růže, jejich ideální sousedé, mučenka nebo trojice suchomilných rostlin. Autorka pořadu Hana Šoberová.

On Air - Boj o vodu z Nilu může zásadně určovat mezinárodní politiku i národní identitu afrických zemí

Řeka Nil je po tisíce let zdrojem vody i národní identity Egypťanů. Dnes už ale nedokáže naplnit potřeby Egypta ani dalších zemí, které jsou na vodě z Nilu závislé. Jak může nedostatek vody ovlivnit mezinárodní politiku nebo vyvolat konflikty mezi zeměmi? Jaké společenské změny přispívají k vysychání řeky a jakou kontroverzní vodní stavbu plánuje postavit Etiopie? O tom všem jsme hovořili s historikem z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Jakubem Mazancem.

On Air - Boj o vodu z Nilu může zásadně určovat mezinárodní politiku i národní identitu afrických zemí

Řeka Nil je po tisíce let zdrojem vody i národní identity Egypťanů. Dnes už ale nedokáže naplnit potřeby Egypta ani dalších zemí, které jsou na vodě z Nilu závislé. Jak může nedostatek vody ovlivnit mezinárodní politiku nebo vyvolat konflikty mezi zeměmi? Jaké společenské změny přispívají k vysychání řeky a jakou kontroverzní vodní stavbu plánuje postavit Etiopie? O tom všem jsme hovořili s historikem z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Jakubem Mazancem.

Jak připravit letněné rostliny na stěhování domů?

nám, ale i květinám. Proto je z našich interiérů stěhujeme na prázdniny na zahradu či balkon. Nyní je však čeká opačná cesta.

Potok může téct i ve vaší zahradě – jak vybrat vhodné místo?

vznikne některý ze zajímavých vodních prvků. Pokud vám zahradu neprotíná přírodní potok, pak si jej můžete vybudovat. Co vše je třeba zvážit, kam ho nejlépe umístit? 

Host Lucie Výborné - Podle toho, jak krajina vypadá, poznáte, co se v ní těžilo, říká přírodovědec o krušnohorské přírodě

Michal Urban je původní profesí přírodovědec, ale dnes zná Krušné hory a jejich havířskou historii jako málokdo. V čem je krajina Krušných hor unikátní? Kolik zde najdeme hornických památek? A nezničí jejich tajemnou atmosféru po zápisu na seznam UNESCO nájezdy zvědavých turistů?  

nejnovější 2 3 4 265 266 267 nejstarší
(c) Aleš Kyral 2007 - 2019