Facebook
 
 
 

Články

Dobré dopoledne - Lesní hospodář: Smrk by mohla do určité míry nahradit bříza

Majitelé lesů a hospodáři zažívají chvíle beznaděje a smutku. Sucho a následně lýkožravý hmyz decimuje celé prosty.

Zprávy - V Plzeňské zoo se probudili všichni čtyři medvědi

Miky, Eliška, Honzík a Pišta už jsou vzhůru. Medvědi v plzeňské zoologické zahradě dnes oficiálně ukončili svůj zimní spánek.

Semínka jako dárek i zajímavá aktivita: Plantable papers a seed bombs

plná života, zatím sice zabaleného do několika vrstev z kompostu, jílu a papírové hmoty, i tak by se daly popsat seed bombs. Jsou nedílnou součástí výbavy všech, kteří si chtějí vyzkoušet guerilla gardening, tedy vlastně jakési partyzánské zahradničení. Podobným nástrojem jsou i plantable papers, papíry plné semínek, určené k snadné výsadbě.

Rododendrony a magnólie pro úchvatnou jarní zahradu

na zahradě je ohromný. Ne náhodou patří rododendrony a magnólie k nejoblíbenějším zjara kvetoucím okrasným dřevinám. Kde se jim bude dařit? Jak je pěstovat, a jako péči vyžadují v předjaří?

Dobré dopoledne - PORADNA: Zahradě nejvíce škodí pesticidy a rašelina

Jaké kroky naplánovat, aby byla zahrada letos blíže přírodě a také, abyste se na ní nemuseli tolik nadřít? Několik praktických tipů přinese do rozhlasové poradny Tomáš Svoboda z Třeště.

Co vy na to? - Valašský Václavák s půl milionem lidí za rok. Jak zabránit přelidnění Pusteven?

Je velmi snadné, aby příroda na Pustevnách utrpěla, říká šéf Chráněné krajinné oblasti Beskydy.

Dobré odpoledne z Českých Budějovic - Sýčka nebo koroptev už jen tak neuvidíte. Z přírody mizí ptáci, kteří dříve bývali zcela běžní

Asi se vám to bude zdát neuvěřitelné, ale podle výzkumů a sčítání už patří k ohroženým druhům ptáků i koroptev. A není sama. Za poslední roky podle ornitologů zmizelo z přírody více dříve zcela obvyklých ptáků.

Fotbalisté proti krtkům. Na koho si vsadíte?

Místo fotbalu slalom mezi krtinci. Tak by mohla vypadat fotbalová sezóna hráčů z Mníšku u Liberce. Ti využívají hřiště v Oldřichově v Hájích, kde ale žije i krtčí rodinka. A ta o fotbal evidentně nestojí.

Vyséváme rajčata: Jak si předpěstovat zdravé a silné sazeničky?

jsou velmi oblíbenou zeleninou. Pokud byste rádi sklízeli vlastní sladká a šťavnatá rajčata, zkuste to od semínka. Výhodou je veliký výběr odrůd i větší radost z pěstování.

Přímo z místa - Nejhlubší podzemní propast a úžasné krápníky na nejdelší turistické jeskynní trase u nás

Asi osm kilometrů cesty po silnici jihozápadně od našeho kraje najdeme vstup do Sloupsko-šošůvských jeskyní. 

Dobré dopoledne - PORADNA: Jak mít zahradu blíže přírodě?

Pesticidy, rozpustná minerální hnojiva a rašelina. To jsou věci, které naší zahradě neprospívají. V poradně o tom mluvil Tomáš Svoboda.

Dobrá rada - Martin Rulík o hrozícím suchu a způsobech, jak se s ním vypořádat

Extrémní sucho – strašák, který se v Česku může stát tématem číslo 1. Zda se bude opakovat loňská situace rozhodne ještě úhrn jarních srážek. Průtoky českých a hlavně moravských řek jsou však často hluboko pod průměrem. Jeden ze zásadních vlivů klimatické změny pro obyvatele přestává být jen abstraktním tématem.

Zprávy - Plzeň uvažuje o doplnění Velkého Boleveckého rybníka vodou z čističky

Velkému Boleveckému rybníku chybí voda. Aktuálně je hladina 72 centimetrů pod hranou přelivu. Město přichází s neobvyklým řešením - uvažuje o doplnění vody v rybníku vodou z čistírny odpadních vod. S tím však nesouhlasí předseda Komise životního prostředí Rady města Plzně.

Host ve studiu - Vlci došli na Broumovsko až z Pobaltí. Učíme se s nimi žít a výt, ale vyjít s nimi není jednoduché

Dnešním hostem Českého rozhlasu Hradec Králové je vedoucí Správy Chráněné krajinné oblasti Broumovsko Ing. Hana Heinzelová. Povídat si budeme nejen o přírodním bohatství a krásách této jedinečné lokality na hranicích s Polskem, ale také o vlcích. A zeptáme se i na invazivní, tedy nepůvodní druhy zvěře, které se na Broumovsku objevují.

Zprávy - Bagry odstraňují kamenné zpevnění z břehů řeky Moravy u Štěpánova. Úpravy koryta mají pomoct zadržet vodu v krajině

Nejen zpěv ptáků, ale taky hluk těžké stavební techniky se ozývá z lužních lesů v Chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví na Olomoucku. Dělníci tam pracují na úpravách říčního koryta, které mají mimo jiné pomoct v boji proti suchu a taky povodním.

Zápisník zahraničních zpravodajů - V plastovou skládku se mění také korálové Rudé moře. Do boje s tunami odpadu se pustil i Štěpán Macháček

Malý pustý ostrůvek Magawíš u egyptské Hurghády má zajištěný neustálý přísun odpadků. Směr mořských proudů a větru udělaly právě z tohoto ostrova skládku. Příčinou je turismus v egyptských letoviscích i zvyky samotných Egypťanů. V Hurghádě ale roste počet lidí, kteří s problémem chtějí něco dělat. Přidal se k nim i zpravodaj Českého rozhlasu na Blízkém východě.

Zprávy - Počasí zatím ovocnářům přeje. Teplotní výkyvy stromům nevadí, potřebují teď jen dost vláhy

Aktuální poměrně vysoké teploty, střídané nočními poklesy, ovocnáře zatím netrápí. Stromům totiž podobné výkyvy neškodí. Podle předsedy Ovocnářské unie České republiky Martina Ludvíka zatím počasí sadařům docela přeje. 

Deníček Josefa Veselého - Deníček Josefa Veselého

Na téma: O psech a jejich čichu

Planetárium - Minerály Č. středohoří - 2. část: geolog Miroslav Radoň (repríza); In memoriam Spirit a Opportunity - 1. část: Miroslav Pospíšil; Objevy a události; Zapomenuté historie: Místo zlata porcelán; Kniha: 1177 př.Kr. Zhroucení civilizace (plná ver

Minerály Č. středohoří - 2. část: geolog Miroslav Radoň (repríza); In memoriam Spirit a Opportunity - 1. část: Miroslav Pospíšil; Objevy a události; Zapomenuté historie: Místo zlata porcelán; Kniha: 1177 př.Kr. Zhroucení civilizace (plná verze pořadu)

Zápisník zahraničních zpravodajů - Na hlídce proti pytlákům: dobrodružná noc ve středu Kamerunu

Gorily, sloni a loskouni jsou ohroženi na životě. Ekologické organizace vzdělávají místní v ochraně přírody. Reportér Dan Mrázek si vyzkoušel noční hlídku.

nejnovější 2 3 4 230 231 232 nejstarší
(c) Aleš Kyral 2007 - 2019