Články

Jak vyhnat ze zahrady slimáky pomocí vaječných skořápek

všude píše, že je můžete zužitkovat na zahradě? Činíte správně. Pokud je totiž hodláte využít v boji proti slimákům, budete jich potřebovat hodně. Nejlépe celou hromadu.

Jak postavit svépomocí dokonalý osvětlený vyvýšený záhon, chloubu zahrady

majitelům poskytnou pohodlný přístup k pěstované zelenině, květinám a bylinkám. Důvodů, proč si nějaký postavit, je celá řada. Přinášíme inspiraci, jak založit dokonalý vyvýšený záhon, který bude každý obdivovat.

Máme rádi zvířata: Veterinární poradna

Veterinářka Lucie Míková odpovídá v pravidelné poradně na dotazy posluchačů. Moderuje Jitka Cibulová Vokatá.

Je nejvyšší čas provést jarní zástřih levandulí: jak to udělat nejlépe?

od dob našich babiček. Milujeme je nejen pro jejich krásné, nejčastěji fialové květy, ale také pro jejich charakteristickou vůni. Využít je můžeme nejen jako dekoraci, ale také při kulinářských pokusech či jako skvělou surovinu pro koupele.

Odpadky z kuchyně v kompostu: Které tam patří a které kompost ničí?

máte malou nebo velkou zahradu, nebo si chcete pořídit kompostovací nádobu přímo do bytu. Jaký materiál do kompostu ale patří, a jaký ne?

Jak pěstovat mandloň na zahradě a získat své vlastní sladké mandle

se dostat ke sladkým mandlím je regál v obchodě? Omyl! Mandloním se daří docela dobře i v našich zeměpisných šířkách. Takže pokud máte na zahradě dostatečně prosluněné a spíše sušší místo, můžete sklízet mandle vlastní. Jeden strom dá úrodu až 50 kilogramů.

Přidejte k jahodám na záhon droždí. Ochráníte je před hnilobou a zajistíte plody

jahod a nemůžete se dočkat sladkých plodů. Jenže pak si všimnete, že s rostlinou není něco v pořádku. Plíseň! Zejména ve vlhčím období může zahrádkáře pořádně potrápit. Ale nezoufejte, podívejte se do lednice či spíže. Pokud tam máte čerstvé nebo sušené droždí, není nic ztraceno. Vyrobíte plísni silného protivníka.

Šalvějí existuje mnoho druhů. Víte, který k čemu slouží?

mnoho dalších zajímavých druhů. Některé rovněž voní a léčí, především však nádherně a neúnavně kvetou.

Namočte kořeny orchidejí do roztoku z kvasnic a cukru. Osypou se květy

oblíbených a jemně krásných orchidejí. Svými bohatými květy ve tvaru panenek dokáží potěšit i toho, kdo nemá k pěstování vztah. Navíc jsou na péči nenáročné. Stačí jim pravidelná zálivka a levné hnojivo.

Nejúčinnější prostředek proti slimákům: Agresivní hlístice vyčistí vaši zahradu

zahrádkáři začínají věnovat svému zelenému ráji. Proto je nyní ten správný čas, pokud vás každoročně jejich přítomnost trápí, na jejich likvidaci. Avšak pozor, bude čistě ekologická.

Horoskop podle stromů: Který strom odpovídá vašemu znamení? Sedí jeho vlastnosti

nás také zdomácněly a asi všichni tušíme, že jich je daleko víc. Jedním z těch zajímavých, o nichž už ne každý ví, je i keltský systém stromové astrologie. Je značně odlišný od běžné astrologie i zvěrokruhu, a vymysleli ho druidové. Jejich vidění světa se točí kolem přírody, rostlin a hlavně stromů.

Planetárium: Ozdobnice: travina, která zdobí a také čistí, spor plutonistů s neptunisty a výlet na Komorní hůrku

Poslechněte si:01:08 - Objevy a události04:31 - Ozdobnice, rostlina, která zdobí i čistí18:40 - Historie: Suezská krize23:45 - Soutěž o Knihu měsíce25:01 - Za českými vulkány, 2. část: Komorní hůrka

Při řízkování rostlin použijte skořici a med. Tato metoda je téměř stoprocentní

pokojovku nebo keř? Oblíbenou metodou je řízkování. Jeho problémem je však fakt, že ne vždy dojde k zakořenění. Skořice a med však tento zádrhel lehce vyřeší.

Brutnák by vám rozhodně neměl chybět na zahradě. Odvede mnoho práce

projít bez povšimnutí, návštěvník se na něj zeptat prostě musí.

Leonardo Plus: Kam bychom měli investovat své peníze a svou energii, abychom nejlépe nastartovali naši ekonomiku?

Téma Pro Leonardo Plus, do kterého Václav Pešička pozval Tomáše Sedláčka, makroekonoma ČSOB a filosofa působícího na Univerzitě Karlově a Metropolitní univerzitě Praha.

Jak a kdy prořezat růže? Napoví vám zlatý déšť, neudělejte obvyklou chybu

z pohádky o Šípkové Růžence? S velkými květy a omamně vonící? Základem je správná péče, tedy výběr vhodného stanoviště a především pravidelný a dobře provedený řez. Jak na něj?

Zasaďte cibulku do igelitových sáčků. Vejdou se kamkoliv a výnos je skvělý

i přesto vás lákají vlastní vypěstované zdravé produkty? Zkuste si zasadit cibulku. Budete překvapeni, jak je to lehké.

Natura: Lesní závod Židlochovice podle entomologů škodí přírodě na Pálavě. Vědci se obrátili na policii

Entomologové podali trestní oznámení kvůli ničení přírody v oboře Bulhary. Ta spadá pod CHKO Pálava a bývala tradičním domovem ohrožených druhů, zejména motýla jasoně dymnivkového. Jeho populace v oboře, ve které hospodaří Lesy České republiky, ale v posledních letech takřka zmizela. A podle České společnosti entomologické za to mohou právě Lesy České republiky.

Meteor o bezhlavém plži, gravitačních vlnách a magnetických očích

Poslechněte si:01:33 Může se z plže stát bezhlavý rytíř?11:29 Objev krevního oběhu16:28 Co se dá vyčíst z gravitačních vln?29:35 Poklady školních sbírek42:15 Vnímají zvířata magnetické pole?

Hnojivo z droždí je vitaminová bomba. Vyrobte jej a přidejte k sazeničkám

směs živých jednobuněčných organismů, které lidstvu už od starověku pomáhají vyrábět chléb, pivo a víno. Možná vás překvapí, že mohou být nápomocné i v zahradě. Uplatní se jako růstový stimulant nebo skvělé hnojivo.

nejnovější 2 3 4 374 375 376 nejstarší
      © Aleš Kyral 2007 - 2021