Facebook
 
 
 

Články

Zprávy - Ovocnáři připravují sady na novou sezónu. Za prořez jednoho stromu dostane brigádník pětikorunu

V Zemědělském družstvu Dolany je v plném proudu prořezávání ovocných stromů. Těch má družstvo na Náchodsku na 200 hektarech asi 700 tisíc. Do začátku jara musí zaměstnanci připravit na novou sezónu jabloně a hrušně. A že to není nic jednoduchého se při návštěvě sadů přesvědčil náš reportér.

Větrník - Host ve studiu - Rozhovor s ornitologem Tomášem Grimem

Ornitolog Tomáš Grim studuje hlavně kukačky a jejich hostitele, často a rád jezdí do ornitologického ráje - do Jižní Ameriky. Jak se leze ptákům do soukromí? Čím ho přitahuje Podyjí? A proč o vědě mluví jako o vrcholovém sportu?

Larvy smutnic poškozují pokojovky: Pomohou hlístice i křemičitý písek

v zimě nemají lehké. Kvůli nedostatku světla jsou často oslabené a škůdci, kteří je napadnou, mají ulehčenou práci. Proto jim můžou uškodit i smutnice, přesněji larvy těchto mušek.

Před vzdělávacím centrem v jihlavské ZOO se stojí pomyslná fronta

Některé děti možná nemají rády školu. Dostanou-li se ale do vzdělávacího centra jihlavské ZOO PodpoVRCH, většinou odcházejí nadšené.

Planetárium - Paleolit, doba kamene: archeolog Slavomil Vencl (repríza); Kosmonautika 2019, 3. část - Měsíc, Slunce, Merkur, Venuše: odborník na kosmonautiku Dušan Majer; Objevy a události; Mýty, omyly a novinky astronomie: Oblaka po Velkém třesku (plná v

Paleolit, doba kamene: archeolog Slavomil Vencl (repríza); Kosmonautika 2019, 3. část - Měsíc, Slunce, Merkur, Venuše: odborník na kosmonautiku Dušan Majer; Objevy a události; Mýty, omyly a novinky astronomie: Oblaka po Velkém třesku (plná verze pořadu)

Safari - Hroší skupina ve Dvoře Králové hlásí přírůstek. A brzy by měla mít dokonce už pátého člena rodiny

Mike, Hula, jejich mládě Hugo a další samice Mona tvoří v Safari Parku Dvůr Králové čtyřčlennou hroší skupinu. Otcem nově narozeného mláděte se stal třiatřicetiletý samec Mike předloni dovezený ze Stuttgartu. 

Zprávy - Klub českých turistů stárne. Roky přibývají nejen organizaci založené roku 1888, ale i členům

Klub českých turistů má asi 30 tisíc členů, pro které pořádá každoročně stovky akcí. Členská základna organizace ale stárne a mladí nepřibývají. Výjimkou v tomhle směru není ani místní odbor klubu v Hradci Králové. Základnu tady tvoří momentálně zhruba 90 lidí převážně v důchodovém věku. 

Natura - O recyklaci a novém životě PET láhví

Natura vás vezme na místo, kde se recykluje miliarda PET láhví ročně. Na co všechno se dají využít? To zjišťovala Markéta Ševčíková.

Meteor - Meteor o očkování proti drogám, překvapivém pavím ocasu a starokladrubských koních

Poslechněte si: 01:40 Starokladrubští koně a jejich geny 12:00 1. rentgenová operace 16:19 Bude se proti drogám očkovat? 23:45 Jak funguje propaganda 33:00 Paví ocas jako hudební nástroj 40:35 Písně kosmické z pohledu vědy

Soleirolia, helxinie: něžné polštářky zkrášlí pokoj, balkón i zahradu

zelený mech či měkký jarní pažit. Zblízka objevíme záplavu drobných lístků. Půvab této pokojovky tkví v jemnosti, příjemné barvě a tvaru. Zelné polštářky jako by lákaly ke spočinutí.

Zprávy - O lesní zvěř se i přes zimu poctivě starají myslivci a hajní

V lesích nedaleko Druztové se o srnky a stádo muflonů starají zaměstnanci Správy veřejného statku města Plzně.

Proč a jak založit zahradnický diář?

čase založit diář nejen sobě, ale i své zahradě, květinám, zelenině, půdě. Pokud do něj budete pečlivě zaznamenávat vše důležité, stane se v dalších letech jedinečným zdrojem poznání.

Káva o čtvrté - Péče o pokojové rostliny v zimě

Hosté: Ludmila Dušková a Jan Kopřiva. Moderuje Patricie Strouhalová.

Host Lucie Výborné - V zoo je nyní lachtanům lépe než ve volné přírodě, říká chovatel Jakub Mezei

Na první pohled vypadá hra s lachtany v zoo jako show. Vrchní ošetřovatel Jakub Mezei ale vysvětluje, že o drezúru pro obveselení návštěvníků tu vůbec nejde. To, co obvykle považujeme za zábavnou lachtaní show, je totiž ve skutečnosti veterinární prohlídka.

Zprávy - Meteorologové teď vítají jakékoliv srážky. Roky trvá, než se dostanou do hlubokých spodních vod

V nejbližších dnech má intenzivně sněžit a meteorologové očekávají, že sníh nějakou dobu vydrží. To by v součtu se srážkově nadprůměrným obdobím kolem vánočních svátků mohlo svádět k domněnce, že se nemusíme obávat dalšího suchého roku. Jak je to ale doopravdy? 

Zprávy - Těžký a mokrý sníh v Krkonoších láme stromy a větve, energetici hlásí desítky poruch

Zejména na Trutnovsku láme od úterního podvečera těžký a mokrý sníh stromy a větve. Problémy mají hlavně energetici, kteří dnes dopoledne řešili poruchy na elektrických vedeních především v lokalitách v okolí Černého Dolu, Janských Lázní, Žacléře a Špindlerova Mlýna v Krkonoších. 

Dnešní Plus - Je Amazonie v ohrožení? Na 95 % Brazilců prezidentu Bolsonarovi tleská, říká etnolog Zelený

Po nástupu nového prezidenta Jaira Bolsonara se v Brazílii mění pořádky ochrany Amazonie i domorodých kmenů. Je jeden z nejrozmanitějších ekosystémů na Zemi v ohrožení?

Za oblevy nastává ideální čas na prořezávku rybízu

poleví a teploty vystoupí k nule, můžeme se pustit do zimních prořezávek. Jedním z nejdůležitějších, a přitom nejjednodušších je řez rybízů. Nepotřebujeme k němu žebřík, pouze ostré nůžky.

Chystáme semínka na sezónu: využít lze i loňská nebo starší

že nevyužijeme všechna připravená semena – v sáčku jich bylo příliš, nebo jsme nestihli přichystat záhon... Mnohá si uchovají klíčivost i více let, spolehlivě je prověří testy klíčivosti.

Zimující rostliny mohou napadnout plísně. Jak tomu zabránit?

odpočívající v chladu je třeba zalévat velmi opatrně, aby zcela nevyschly, ale aby jim zároveň v přílišném v mokru neuhnívaly kořeny. Ovšem plísně mohou ohrozit i jejich nadzemní části.

nejnovější 2 3 4 217 218 219 nejstarší
(c) Aleš Kyral 2007 - 2019