Facebook
 
 
 

Články

Laboratoř - Ke srážkám migrujících ptáků s budovami přispívá i cvrlikání, zjistili ornitologové

Ornitologové z Chicaga a Clevelandu zveřejnili rozsáhlou studii nočních srážek ptáků s budovami. Zjistili, že ke srážkám může přispívat i noční cvrlikání migrujícího hejna. Zmatení ptačí navigátoři letící za světlem svými signály matou i další spolucestující v hejnu.

Parcha neboli maralí kořen: Léčivá i okrasná trvalka

zahrady. Cenné jsou však především její účinky, podobné legendárním ženšenu.

Dřišťál: dokonalý okrasný keř nejen pro živé ploty

barevnou kůru. Řada nových kultivarů zase vyniká pestře zbarvenými listy. Navíc krásně kvetou, plodí…

Přímo z místa - Nejen do Afriky za Plameňáky, surikatami, hrabáči, veverkami a žirafami

Zase po čase míříme do olomoucké zoologické zahrady na Svatém Kopečku, tentokrát abychom objevili část Afriky i australské a americké plazy.

V ústecké zoologické zahradě se zabydluje tygří kluk Bulan

Bulan, devatenáctiměsíční samec tygra malajského, je zatím posledním přírůstkem ústecké zoologické zahrady. Z pražské zoo ho přivezli zhruba před týdnem.

Zprávy - Desetimetrové sněhové bariéry prorážela v Krkonoších fréza mezi Výrovkou na Luční boudou

Sněhové bariéry, které dosahují až deseti metrů, jsou stále kolem cesty z Výrovky na Luční boudu. Jde o jednu z nejvýše položených komunikací v Krkonoších. 

Zprávy - 28 tisíc srnčího, 500 jelenů. Myslivci sčítali zvěř v lesích našeho kraje

Každoroční povinnost myslivců – sečíst zvěř v lesích. Vlka na Vysočině asi nepotkáte, tisíce srnčího ale ano. Jelenů ubývá, nemají potřebný klid.

Jaké přírodní poklady ukrývají louky a lesy Jizerek? Zjistíte nově v Liberci

V Jizerských horách stále rostou vzácné rostliny, a to i přes ekologickou katastrofu v 80. letech minulého století, kdy lesy zničily průmyslové emise. To potvrzuje i nová výstava v liberecké botanické zahradě.

Zprávy - V Olomouckém kraji přibývá přírodních biotopů. Slouží ke koupání, ale taky zadržují vodu v krajině

Místo betonových bazénů víceúčelové přírodní biotopy. Tímto směrem se vydávají mnohé obce v Olomouckém kraji. Starostové si od přírodních koupališť slibují, že zadrží vodu v krajině a zlepší životní podmínky drobných živočichů. Jeden z biotopů dělníci dokončují v Laškově na Prostějovsku.

Příběhy z Vysočiny - Belgický kůň váží i devět set kilogramů. Dvojspřeží pak na voze utáhne třítunový náklad

Byly doby, kdy na polích a v lese pomáhali lidem s prací jen koně. Dnes už je tahat klády nebo zemědělské stroje vidíme jen vzácně.

Host Lucie Výborné - Jak udržet květinu ve váze? Všechno očistit a stonky zaříznout, radí floristka Klára Franc Vavříková

Pro českou floristiku je typická kombinace germánské preciznosti a východní divokosti. Takový je názor Kláry Franc Vavříkové, místopředsedkyně Svazu květinářů a floristů ČR, a také někdejší vítězky oborového mistrovství. Čeští floristé se podle ní nebojí být odvážní a kombinují.

Experiment - Oceán je vytěžený a poptávka po rybách z farem roste. Jenže čím je krmit?

Jsou brčálově zelené, dlouhé, slizké a nedá se jich snadno zbavit. Mořské řasy, které na pláž vyvrhne každý den příliv, rychle hnijí a silně zapáchají. Dánské vědce napadlo, jak je účelně využít.

Domácí semenaření: Ošetřujeme semenice dvouleté zeleniny

péči o semenice mrkve, petržele, celeru, řepy a dalších druhů, které jsme vysazovali na jaře. Potřebují pletí, oporu i zálivku.

Safari - 5 mláďat chameleonů v Safari Parku Dvůr Králové má denně na jídelníčku octomilky a čerstvé cvrčky

Kam se v Safari Parku Dvůr Králové vypravíme dnes? Do mořského depozitu pavilonu Vodní světy. Ten sice leží mimo návštěvnickou trasu, zato poskytuje výhody klimatizace pěti novým malým chameleonům. Jejich rodiče uvidíte v přístupné části pavilonu, kde i oni mají k dispozici klimatizované terárium.

Laboratoř - O ptačích sexy slabikách, nástrahách světel ve městě pro migrující ptáky a signálu obsazeného hnízda

Debatují ornitologové Tereza Petrusková a Ondřej Sedláček a herec Kajetán Písařovic. Moderuje Martina Mašková.

Natura - Jak se žije muží, který opustil práci a věnuje se jen ekologii?

Petr Dobrý před lety opustil lukrativní vedoucí post v zahraniční firmě, aby se věnoval praktické ekologii. Jak se žije muži, který propaguje zelenou domácnost?

Meteor - Meteor o netopýřím elixíru mládí, tyranosaurech a sopce, která vyvolala revoluci

Poslechněte si:02:33 Opíšeme recept na dlouhověkost od netopýrů?10:38 Proč se neujal první radar? 15:13 Plíseň, která nás zaživa proroste24:23 Měl tyranosaurus ostříží zrak?31:31 Sopka, která zažehla velkou francouzskou revoluci

Zápisník zahraničních zpravodajů - Klimatické změny mění chování zvířat. Obyvatele jihovýchodní Asie začali ohrožovat nebezpeční hadi

V Thajsku, Malajsii nebo Indonésii prudce přibývá případů, kdy se lidem dostávají do bytů nebezpeční hadi, které tam vyplaví přívalové deště. V thajské metropoli proto funguje speciální odchytová služba. Práce má tolik, že shání stále nové a nové zaměstnance. S několika z nich si povídal zpravodaj David Jakš.

Právní poradna - Kuší nebo lukem u nás myslivci lovit nemůžou, upozorňuje František Chromec

Lovecké zbraně se dělí podle různých kritérií, jsou brokové, kulové, ale i kombinované. Slouží k tomu, aby zvěř byla v co nejkratší době usmrcena, aby nedocházelo k týrání. Zákon stanoví, že jinou zbraň myslivec použít nesmí.

Den na Moravě - Hosté Dne na Moravě: Miroslav Trnka a Petr Šandor

Česko zažívá období sucha. Zdroje podzemní vody se tenčí, někde už voda zmizela úplně. Co sucho způsobuje a jak mohou lidé krajině pomoci?

nejnovější 2 3 4 243 244 245 nejstarší
(c) Aleš Kyral 2007 - 2019