Články

Inspirace pro vás: jak zbudovat úžasnou, pohodlnou zahradu ve svahu

patří možnost rozmanitějšího uspořádání a zajímavější vzhled. Na druhé straně je úprava takového pozemku značně problematická a drahá záležitost.

Natura: Začaly závody o záchranu planety? Politické elity se teď předhánějí

USA chtějí do roku 2030 snížit své emise o 50 procent. Evropská unie dokonce o 55 procent. Do boje s klimatem se chce pustit dokonce i Rusko a Brazílie do konce desetiletí zastaví nelegální kácení deštných pralesů. Nejmocnější státy světa jako by se po letech blokování proklimatických opatření najednou začaly předhánět, kdo toho pro planetu udělá víc. Alespoň tak působil klimatický summit, který na konec dubna svolal americký prezident Joe Biden.

Meteor o migraci ptáků, vesmírných červích dírách a vnímání rovnováhy

Poslechněte si:01:30 Proč se ptáci stěhují tisíce kilometrů?12:29 První muzeum v českých zemích17:11 Podaří se objevit červí díry?25:24 Nejrychleji se množící rostlina světa34:48 Mohl se ankylosaurus převrátit na záda?41:56 Jak vnímáme rovnováhu?

Máme rádi zvířata: Nezachraňujte mláďata lesní zvěře, která se vám zdají opuštěná. Jejich rodiče jsou vždy nablízku

Na jaře můžeme ve volné přírodě objevit mláďata různých druhů zvěře, která se nám zdají opuštěná, protože v jejich blízkosti nevidíme dospělý rodičovský dozor. Může se jednat například o malé zajíčky, srnčata nebo selátka divočáka.

Velký přehled nejkrásnějších keřů pro okrasnou zahradu. Které se hodí právě vám?

tvoří základ její kompozice. Ačkoli stavebním kamenem jsou především stromy, nelze opomenout ani keře, bez nichž by zahradě chyběla dynamika. Keře se spolu s dalšími rostlinami podílejí na celoročním efektu – zaplňují prostor barvami a vůněmi a některé se pochlubí i jedlými plody.

Zakopejte tabletky aspirinu na záhoně, vyrobte postřik a zálivku. Čemu pomůžete?

vy, ale také vaše rostliny? Malá bílá tabletka s nimi udělá divy. Vyrobte si speciální zálivku nebo tabletky zakopejte přímo k sazenicím. Celkové zdraví rostlin se výrazně zlepší.

Chcete sytě modré nebo červené květy hortenzií? Chytrý trik, kterým změní barvu

zahrad. Vytvářejí nádherný kontrast k zelenému trávníku a keře vynikají v malých skupinách. Můžete je vysadit i jako podrost vyšších dřevin nebo tam, kde potřebujete zakrýt nevzhledný kout. Navíc barvu jejich květů si můžete sami změnit, protože můžete ovlivnit půdní reakci.

Jaké bude počasí v prvním květnovém týdnu a jaké práce naplánovat na zahradě?

lidová pranostika, která slibuje, že se počasí již ustálí a my už můžeme, společně s hospodářskými zvířaty, vyběhnout ven. Jaká je předpověď na první květnový týden? A jaké práce naplánovat na zahradě?

Je skutečně zdravé popálení od kopřivy, jak nám říkaly naše maminky?

aby nás nepopálila. Na zahradě ji mít nechceme, protože ji vnímáme jako něco, co se objevuje jen na neudržovaných prostranstvích. Kopřivu bychom ale rozhodně neměli odsuzovat jako otravný plevel.

Zahrada magického kruhu: Inspirujte se, jak získat klid a prostor

toužíte po prostoru plného květin, zeleniny či stromů, málokdo si představí jiný tvar než obdélník nebo čtverec. V Borovanech se však mladá rodina rozhodla, že jejich vysněný prostor bude mít jiný tvar. Tak vznikla Zahrada magického kruhu.

Jak vypěstovat nádherné, sladké obří mrkve. Postačí vám i balkon

a chutné zeleniny. V následujícím návodu se dozvíte, jak si vypěstovat skutečně výstavní mrkve, které vám bude každý závidět. A nemusíte mít ani zahradu, docela postačí balkon.

Planetárium: Zemské dynamo, neposedné póly a další výlet za ztichlými českými sopkami, od Šumné po Panskou skálu

Magnetické pole Země a putující póly (04:35) – Polárka: hvězda, která nebude vždy na severu (21:57) – Za českými vulkány, 3. část: Od Šumné až po Panskou skálu (26:43)

Modré jahody jsou prý sladší a odolají mrazu. Dejte na ně pozor, realita je jiná

Jejich plody v obchodech ani na trzích nenajdete, ale možná jste na internetu narazili na prodej jejich semínek. Co vám z nich vyroste, když si je koupíte?

Leonardo Plus: Skončí kvůli koronaviru natrvalo bezstarostné cestování po světě?

Další vlna koronaviru pomalu končí, návrat k normálu by ale měl být pozvolný. Opatrní bychom měli být také na cestách. I o tom, kam se se v létě vydat a které destinace raději vynechat, mluví Rastislav Maďar, děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity a člen Mezioborové skupiny pro epidemické situace, který je také odborníkem na cestovní medicínu. Připravila Andrea Skalická.

Jak vypěstovat mandarinky a citrony z pecky z koupeného ovoce

vypěstovat si nějakou exotickou rostlinu, třeba takový citronovník nebo mandarinkovník, a sklízet si doma z parapetu svěže kyselé, nebo naopak slaďoučké plody. Je to ale v našich podmínkách vůbec možné? A pokud ano, jak na to?

Jak vyhnat ze zahrady slimáky pomocí vaječných skořápek

všude píše, že je můžete zužitkovat na zahradě? Činíte správně. Pokud je totiž hodláte využít v boji proti slimákům, budete jich potřebovat hodně. Nejlépe celou hromadu.

Natura: Ochrana vzácných zvířat se komplikuje, rezervace přišly v krizi o příjmy. Nosorožcům se přesto daří

Řada světových národních parků se kvůli pandemickým opatřením potýká s nedostatkem financí. Útlum cestovního ruchu zastavil vydatný zdroj peněz z turismu a řada rezervací tak nemá prostředky na boj s pytláky. Ne všude je ale nedostatek zvědavých turistů na škodu. Nosorožci v nepálských rezervacích využili klid k páření a jejich populace se utěšeně rozrůstá.

Meteor o žirafím krku, záhadných krápnících a rekordním experimentu

Poslechněte si:01:28 Jak žirafy ovládají svůj dlouhý krk?09:40 Rekordní Hubbleův kosmický dalekohled15:18 Mohly krápníky chrlit vodu?27:26 Experiment vyžadující polovinu světových zásob prvku39:39 Vnímají zvířata elektrické pole?

Vynikající, ale u nás neznámá zelenina, kterou můžete pěstovat na své zahradě

pouze dovolenkové resorty? Není problém. I na české zahradě si dokážete vypěstovat potraviny, které často nenajdete ani v obchodech.

Hnojivo z chleba funguje na rajčata lépe než drahé chemické přípravky

25% nárůstu výnosu. Navíc jsou náklady na výrobu téměř nulové. Jak na dokonalé chlebové hnojivo? Je to jednoduché.

nejnovější 2 3 4 374 375 376 nejstarší
      © Aleš Kyral 2007 - 2021