Facebook
 
 
 

Články

Líska a její lahodné oříšky: Jak ji sázet, pěstovat a sklízet?

způsobů. Podle toho, jestli stojíme více o oříšky, o estetický přínos, o rychle rostoucí živý plot nebo sklizeň proutků a dřeva, volíme kultivar i způsob výsadby.

Přímo z místa - Výprava za včelami do úlů v centru města, do výzkumného ústavu i ke starým včelínům na rozhraní pole a lesa

S další reportáží z cyklu Přímo z místa můžete zjistit, jak se ze včelí larvy stane matka, proč jsou včely výbornými opylovatelkami a k čemu je dobré chovat čmeláky.

Jak to vidí... - David Storch: Letos je rok hrabošů. Plošné trávení je ale nepřípustné

V polovině prázdnin se rozhořel spor mezi zemědělci a ekology kvůli přemnoženým hrabošům. Úřady ale jejich plošné trávení nepovolily. Proč vlastně tolik vadí ekologům?

Zprávy - Přibývá bezohledných turistů. Ochránci přírody proto chystají na Sněžce nová opatření

Turisté sedící na vzácných loukách, pohozené odpadky, lidé přelézající zábrany. Takhle to v pěkné letní dny vypadá na vrcholu Sněžky. Podle vedení národního parku přibývá bezohledných turistů, kteří nerespektují návštěvní řád a poškozují tím vzácnou přírodu. Ochránci proto přichází s opatřením, která by tomu měla zabránit. 

Safari - Embrya nosorožců bílých severních jsou na světě. Práce na záchraně ohroženého druhu pokračuje

Nosorožci severní bílí byli ještě nedávno odsouzeni k vyhynutí. I kvůli pytlákům zůstaly loni na světě už jen poslední dvě samice. Teď se ale zdá, že by se populace těchto vzácných zvířat opět mohla rozrůst. Z vajíček odebraných zmiňovaným samicím se totiž za použití zmrazeného semene už uhynulých samců podařilo vytvořit dvě životaschopná embrya.

Zprávy - Plechovky, láhve, vlhčené ubrousky. Nejen to sbírají strážci Národního parku Šumava po turistech

Skončily prázdniny a s nimi i hlavní turistická sezona. Neznamená to ale, že by například na Šumavu nemířili návštěvníci. A i když je jich přece jen o něco méně, pohozené odpadky z přírody nemizí. Své o tom ví strážci národního parku, kteří je pravidelně uklízejí. Nejčastěji je nutné sebrat obaly od jídla a pití. Už ale od silnice odklízeli i přímotopy nebo kancelářskou židli.

Káva o čtvrté - Cibule a česneku

Hosté: Ludmila Dušková a Jan Kopřiva. Moderuje Patricie Strouhalová.

On Air - Proč krajní pravice bojuje s vlky? Vztah lidí a vlků se snaží pochopit i geografka Julia Poerting

Mají žít vlci volně v evropské krajině a má být jejich počet regulován? Budou muset Středoevropané znovu přizpůsobit svůj život přítomnosti vlků? Podobné otázky se neřeší jen v Česku, ale i v Německu, kde se vlci v posledních letech velmi rozmnožili. Vztahu německé společnosti k těmto šelmám se věnuje sociální geografka Julia Poerting, která prováděla výzkum mezi farmáři, lovci i ochránci přírody.

Host Lucie Výborné - Indiáni mu říkají Bílá opice i Stařešina rezavých vřešťanů. Etnograf Zelený navštívil po letech kmen Eseche: Čekali, až přijedu

Etnograf a spisovatel Mnislav Zelený navštívil po 46 letech znovu indiány z kmene Eseche na peruánské řece Madre de Dios. Napsal o nich také diplomovou práci, která je v Peru velmi uznávaná. Jaké je zažít rituály kmenů v Peru na vlastní kůži? A jak se liší požáry pralesů nahlížené médii a vlastníma očima? Na to se ptala Lucie Výborná.

Zprávy - Jaroměř chystá kroky k zadržení vody v krajině, která by se tak přiblížila své přirozené podobě

Radnice v Jaroměři bude chtít po zemědělcích ekologičtější a hlavně k půdě šetrnější způsob hospodaření. Pracovat na tom už úředníci začali, a to přesto, že konkrétní body plánu budou ještě na konci září projednávat zastupitelé. Jde o jeden z kroků, kterými chce město přispět k zadržení vody v krajině. 

Zprávy - Růženka opustila Zoo Plzeň. V Basileji na ni čeká nosorožec Orys

V úterý dopoledne odjela samice nosorožce indického Růženka z Plzně do zoo v Basileji. Bude žít v jednom z nejlepších pavilonů pro nosorožce indické v Evropě. Převoz měla na starosti transportní společnost Zoo Dvůr Králové, která má mnohaleté zkušenosti s převážením nosorožců. Na Růženku čeká v jejím novém domově stejně starý samec Orys.

Safari - Velký úspěch při záchraně severních bílých nosorožců! Vědci vytvořili dvě životaschopná embrya

V laboratoři Avantea v italské Kremoně byla vytvořena embrya severních bílých nosorožců! Vajíčka samic ze Safari Parku Dvůr Králové byla odebrána 22. srpna 2019 v keňské Ol Pejeta Conservancy a 25. srpna oplozena v Kremoně. 

On Air - Péčí a citlivostí proti intenzivnímu hospodaření. Umělecká komunita hledá možnosti změny v LESe

LES je společenství pro pěstování, teorii a umění. Proměnlivá komunita, která se nepravidelně vrací na pozemek v Orlických horách, odkoupený spolkem Are, za účelem osvobodit kus země od intenzivního hospodaření a uvolnit jej k experimentování s jinými způsoby soužití organismů na poškozené planetě. Zatím poslední víkendové setkání v lese prozkoumávalo inteligenci rostlin a možnosti mezidruhové komunikace.

Dlouhověké trvalky pro každý typ zahrady

dobou na vysazování trvalek. Dlouhověké trvalky dovedou dělat radost svým kvetením mnoho let, některé dvacet i více. Rekordmani dokážou pobývat na vhodných místech i přes padesát let.

Šarka, zkáza švestek?

zahubit i celé stromy, bohužel nelze léčit. Ale lze se jí bránit preventivně, a především sázet odolnější odrůdy.

Zprávy - Kvůli nedostatku vody mají rybí plůdky v menších řekách jen malou šanci na přežití

Kvůli suchu zkolaboval tradiční odchov pstruha obecného v menších jihočeských řekách. Rybí plůdky v nich nemají téměř šanci na přežití. V řekách, kde je málo vody, chybí kyslík a pstruzi jsou navíc snadnou kořistí predátorů.

Jak vyzrát na píďalku? Lepový pás ochrání úrodu příštího roku

květu a listu, když se přemnoží. Zabráníme jí v tom však snadno, a nebudeme k tomu potřebovat žádné chemické postřiky.

Čím osadit břehy zahradního potůčku?

je třeba mít jisté povědomí o tom, jak která rostlina vypadá, jak se rozrůstá, zda vyžaduje hlubokou vodu, či spíše mělčinu, případně jestli dává přednost zásaditým podmínkám, nebo upřednostňuje spíše kyselé prostředí.

Mnoha druhům supů hrozí vyhynutí. Zoo Liberec na to upozorňuje Dnem pro supy

Liberecká zoologická zahrada připravila na sobotu Den pro supy. Chce při něm návštěvníky seznámit s kritickou situací těchto dravců ve volné přírodě.

Safari - Šimpanzí samice Chispi se zotavuje po náročné operaci a pravidelně rehabilituje s ošetřovatelkami

V pondělí 9. září to bude přesně měsíc, kdy veterinář Lukáš Pavlačík s kolegy operoval ledviny 32tileté šimpanzí samičce Chispi ze Safari Parku Dvůr Králové. Její zdravotní stav se den ze dne zlepšuje. Do ochrnuté levé části těla se jí zásluhou tří ošetřovatelek pomalu vrací cit. Nás teď do dvorského safari parku zavede redaktorka Dana Voňková.

nejnovější 2 3 4 266 267 268 nejstarší
(c) Aleš Kyral 2007 - 2019