Facebook
 
 
 

Články

Zprávy - Nedaleko Horažďovic někdo otrávil dva orly mořské. Myslí si to ochránci zvířat

Ochranáře zarmoutil nález uhynulého orla mořského u obce Mečichov nedaleko Horažďovic. Je to už druhý případ, kdy byl u Mečichova tento druh dravce nalezený mrtvý. Podle prvotních odhadů ochranářů vše nasvědčuje tomu, že byli oba chránění ptáci otráveni.

Káva o čtvrté - Zdravá zahrada, ekologické pěstování

Ekologické pěstování ovoce a zeleniny na našich zahradách je aktuální téma. Jak dlouho trvá vyčištění půdy, dříve hnojené umělými hnojivy? Jaké druhy hnojiv lze používat? Jak postupovat, když chceme pěstovat ovoce a zeleninu v bio kvalitě?

Máme hosty - Zlaté časy kůrovci utne příroda. Až dodá vodu

Vydáváte se někdy do lesů? Možná už brzy změní podobu. Někteří lesníci říkají, že je nejvyšší čas jejich stav začít řešit.

Jak přilákat opylovače: Hmyzí hotely i pískoviště pro samotářky

lákají ke hnízdění včelky samotářky, se na zahradách naštěstí objevují stále častěji. Většině z nich takzvaný hmyzí hotel vyhovuje, ale některé se raději ubytují v suché zídce nebo pískovišti.

Radioporadna - Malí tvorové, kteří dokáží způsobit velké nepříjemnosti. Oteplilo se a klíšťata zvyšují aktivitu

plk. prof. MUDr. Roman Chlíbek, Ph.D. v naší radioporadně na téma: klíšťová encefalitida a lymská borelióza. 

Zprávy - Rybáři mají v těchto dnech hodně práce. Dřív než v minulých letech jim začaly jarní výlovy

Rybáři v produkčních firmách už mají za sebou první jarní výlovy takzvaných komorových rybníků. Jde o vodní plochy určené k zimování ryb, které teď zamíří především buď na stůl nebo do sportovních revírů v kraji coby násada. K tomu musí navíc hlídkovat u jednotlivých ploch a zahánět kormorány, kteří v těchto dnech migrují na sever Evropy a jsou schopni i za pár hodin na jednom rybníku napáchat obrovské škody. 

Zprávy - Luhačovicko, Vizovické vrchy nebo okolí Huslenek a Horní Lidče. V kraji přibývá míst s infikovanými klíšťaty

Klíšťata přenášejí na člověka několik chorob, například nebezpečnou encefalitidu nebo lymeskou boreliozu.

Zprávy - V zámeckém zvěřinci v Častolovicích se už rodí jarní mláďata. Navíc se vrací zvířata ze zimovišť

Opravené výběhy, nová mláďata a návrat některých druhů zvířat ze zimovišť. To jsou novinky ze zámeckého zvěřince v Častolovicích. Podrobnosti zná správce Zdeněk Bachman, za kterým se vypravila reportérka Jana Házová.

Planetárium - In memoriam Spirit a Opportunity - 2. část: odborník na bezpilotní kosmické lety Miroslav Pospíšil; Potopa světa a Tabulka archy: asyriolog Jiří Prosecký (repríza); Objevy a události; Mýty, omyly a novinky astronomie: Osolená hvězda (plná ve

In memoriam Spirit a Opportunity - 2. část: odborník na bezpilotní kosmické lety Miroslav Pospíšil; Potopa světa a Tabulka archy: asyriolog Jiří Prosecký (repríza); Objevy a události; Mýty, omyly a novinky astronomie: Osolená hvězda (plná verze pořadu)

Domácí semenaření: Vysazujeme zelí pro sklizeň semen

sázíme zelí nejenom proto, abychom vypěstovali hlávky k jídlu, ale také, abychom získali semena. A protože je to dvouletka, letos vysázíme zelí, které jsme vyseli vloni a přezimovali je.

Safari - Za ohroženými gorilami v Gabonu. Do nejčernější Afriky vás zavede cestovatel Michal Skalka

Safari Park Dvůr Králové vás zavede do všech koutů světa. Nejen prostřednictvím chovaných zvířat, ale také díky návštěvám cestovatelů. Každý měsíc nabídne atraktivní téma a zajímavou osobnost. A dnes nás Michal Skalka zavede do nejčernější Afriky - do Gabonu.

Natura - Ke stávkám Fridays for future se připojily stovky tisíc studentů po celém světě

Ekologický magazín Natura se tentokrát věnuje otázkám změn klimatu a roli studentů při tlaku na vlády a politiky. Moderuje Dalibor Zíta.

Meteor - Meteor o ovlivňování počasí, zlých snech, mravencích a neviditelnosti pro radary

Poslechněte si: 01:32 Dá se ovlivnit počasí? 09:50 Pro radary neviditelný 19:55 První učená společnost 24:39 Proč mravenci brání některé stromy? 33:35 Dá se pít teplá voda z vodovodu? 46:30 Mohou se po sýru zdát zlé sny?

Syté barvy a hebkost sametu: Kvetoucí gloxínie jsou ozdobou pokoje

jako by byly plyšové. Sametové jsou jejich listy i veliké květy, které mohou být růžové, červené, fialové s bílým lemováním, plnokvěté. Mezi dobou kvetení a růstu však musí hlízy odpočívat.

Národní park České Švýcarsko vyzval turisty, aby nevstupovali na jeho území. Po vichřici tam hrozí pády stromů

Národní park České Švýcarsko teď není pro turisty bezpečný. Takové varování vydala správa parku po pondělní vichřici Eberhard. Většina turistických cest a cyklostezek je zapadaná polámanými stromy. Zaměstnanci parku intenzivně pracují na jejich odstranění.

On Air - Environmentální žal. Jak si poradit s hlubokým smutkem z vymírání druhů a klimatických změn?

Potkávám čím dál víc smutných lidí. Nevědí, jestli jejich děti v budoucnu najdou zdravé místo pro život. Samotné se mě často dotknou filmy o zanikajících ostrovních státech. A přesto mi lidé dokážou do očí tvrdit, že klimatická změna neexistuje. Potkala jsem se s dalšími ženami, které trpí podobným pocitem smutku, a oslovila i terapeutku, která se rozhodla tomuto věnovat. Nakonec jsem pochopila, že i lidé, kteří sami stojí v opozici, tím žalem nejspíš sami trpí. Jen jinak.

Kdy a jak nejlépe přesadit pokojové rostliny

dobou probouzení zahrady, ale zapomínat bychom neměli ani na zeleň v bytě. V březnu a dubnu je ideální čas na přesazování pokojových rostlin.

Rajské pěstování: Zasejte si steaková rajčata výjimečné chuti

čas pro výsevy rajčat a předpěstování sazenic. Jednou z hlavních výhod je mnohem širší výběr odrůd, než by umožnil nákup sazenic. Za vyzkoušení rozhodně stojí obří steaková rajčata.

Zprávy - U Rapotína a Vikýřovic vznikají povodňové parky s tůněmi a slepými rameny. Pomůžou se zadržováním vody

V jedno velké staveniště se proměnilo okolí řeky Desné v Rapotíně a Vikýřovicích na Šumpersku. Po zimě tam naplno odstartovaly stavební práce na protipovodňových opatřeních. V místě vznikají povodňové parky s tůněmi a slepými rameny, které zároveň pomůžou se zadržováním vody.

Zprávy - Nekonečný bílý koberec zdobí zámecký park v Kostelci nad Orlicí. Vykvetly lány bledulí

Příroda položila v zámeckém parku v Kostelci nad Orlicí bílý koberec v podobě vykvetlých lánů bledulí. Podle Ivony Jasníkové ze správy zámku jde o unikát, který každé jaro láká stovky návštěvníků. 

nejnovější 2 3 4 230 231 232 nejstarší
(c) Aleš Kyral 2007 - 2019