Články

Máme rádi zvířata: Veterinární poradna

Na dotazy posluchačů odpovídá Lucie Míková z Veterinární kliniky Vltava v Českých Budějovicích. Moderuje Jitka Cibulová Vokatá.

Plody, kterým mrazíky nevadí, naopak by měly přemrznout. Tyto nechte na zahradě

znehodnotí. Vítaným zpestřením jsou proto plody, které můžeme bezstarostně nechat na větvích a sklízet je v listopadu i v prosinci.

Planetárium: Člověk heidelberský versus Homo bodoensis a báječný projekt nové české družice Planetum-1

Homo bodoensis: Nový druh člověka? (4:41) – 120 let Nobelových cen (19:01) – Kniha měsíce: Álf ze zlatého kamene (24:05) – Planetum-1: Z Královské obory do vesmíru (27:50)

Vánoční kaktus a vánoční hvězda v zimě: Co udělat právě teď, aby se jim dařilo?

na výživě, teplotě i na zálivce. Trochu péče jim ale přece jen dopřejte. Kromě toho, že rostliny pravidelně zkontrolujete, zda je nenapadli škůdci, je dobré dodržovat i několik dalších zásad zimní péče.

Leonardo Plus: O legendárním architektovi Janu Kotěrovi, o kterém se říká, že založil moderní českou architekturu

Narodil se v Brně 18. prosince před 150 lety a jeho stavby zdobí řadu tuzemských i evropských měst. Za těmi nejzajímavějšími se vydává Markéta Ševčíková s historikem architektury Zdeňkem Lukešem.

Jak ochránit zahradu před zimou? Nastal nejvyšší čas

postarají samy, žádnou zvláštní ochranu na zimu nevyžadují. Jak si ale pojistit, aby nepříznivé období ve zdraví přežily i méně odolné druhy?

Karbon (CZ): Ztrácíme půdu pod nohama: jak zemědělství proměňuje klima a naši krajinu?

Zemědělská půda tvoří téměř polovinu území Evropské unie. Sektor zemědělství je tedy klíčový nejen z hlediska produkce potravin, ale i ve vztahu ke krajině a životnímu prostředí. Proč je důležité, aby byla krajina pestrá? Jaké funkce má zdravá půda? Podporují současné zemědělské dotace šetrné hospodaření? A jakou měrou se zemědělství podílí na klimatické změně? Hosty podcastu Karbon jsou Michaela Kožmínová z Asociace pro mezinárodní otázky, Kateřina Černý Pixová z České zemědělské univerzity a Michael Beckmann z Helmholtzova centra pro výzkum životního prostředí. Nejdřív si ale uděláme malý výlet na jednu rodinnou farmu v západních Čechách...

Natura: Proti „betonování“ oppida Závist vznikla petice. Beton připomíná vyspělost Keltů, brání plán Pleskot

Více než sedm tisíc lidí podepsalo petici proti projektu revitalizace prostoru bývalé akropole na vrcholu kopce Hradiště, kde jsou pozůstatky keltského oppida Závist. Milovníci keltské kultury i místní protestují proti výstavbě rozhledny a železobetonových desek, které mají znázorňovat půdorysy dávných staveb. Autor projektu, oceňovaný architekt Josef Pleskot i zadavatel, vedení obce Dolní Břežany, se brání, že místo revitalizaci potřebuje.

Meteor o stopách člověka a dinosaurů, zemětřesení elektráren a slonicích bez klů

Poslechněte si:01:35 Společné stopy člověka a dinosaurů?17:26 Zvýší globální oteplování migraci lidí?28:20 Objev neutrin34:11 Způsobují geotermální elektrárny zemětřesení?43:39 Proč se slonice rodí bez klů?

Ať barborka rozkvete: Nemusíte trhat jen třešně. Jaké další stromy jsou vhodné?

aby na Štědrý den v teplé světnici vykvetla. Naši předci měli dobře spočítaný čas, který pupeny potřebují z probuzení, ale dnes už to nemusí platit. Proč?

Měsíční kalendář zahrádkáře: Jaké činnosti byste měli stihnout v prosinci?

pomalu se vkrádá do duše každého z nás vánoční nálada. Takže dekorujte, pečte cukroví, přemýšlejte o možných dárcích pro své nejbližší, ale nezapomínejte při tom všem shonu na vaši věrnou přítelkyni zahradu. Zaslouží si to! A vy si to ve výsledku užijete, protože je to láska. Takže zde máte dárek od nás, je tu další měsíční kalendář, tentokrát na prosinec.

Přehled nejkrásnějších keřů kvetoucích v zimě, které můžete mít na vaší zahradě

barva a příroda tak vypadá trochu monotónně. Mnoho dřevin však ani v klidnějším období roku nespí. Oživte svou zahradu v zimě kvetoucími keři.

Pálení listí na podzim: Jak vysoká hrozí pokuta?

drápky už vystrkuje i dáma jménem zima. Stromy stahují svou mízu do kořenů, a tak už se většina krásně zbarveného listí povaluje po ulicích, parcích a zahradách. Prostě je všude, kam se podíváte. Co s ním udělat a jak ho nejlépe zužitkovat? Je pálení listí na podzim v pořádku?

Máme rádi zvířata: Rekordmani zvířecí říše

Rekordmani nejsou jen mezi lidmi, ale také mezi zvířaty. O zvířatech, která se mohou pochlubit nějakým „nej“, bude mluvit ředitel Agentury Dobrý den Miroslav Marek. K poslechu zve Jitka Cibulová Vokatá.

Zahradnické mýty, kterým byste neměli věřit, a rozhodně se podle nich neřiďte!

na přírodu, vše v ní bylo kdysi v ideální harmonii a souladu. Mezi rostlinami, zvířaty a půdou fungoval stovky miliónů let vybudovaný ekosystém. V současné době je mnoho záležitostí překombinovaných a přírodní pravidla už mnohokrát samovolně nefungují. Naštěstí je dost fandů, kteří podporují návrat k přirozenosti a mnoho zahrad opět vzniká na ekologických principech. Zkuste je také podpořit a vraťte se na svých zahradách do minulosti. Vynechte zahradnické mýty, které byly poslední roky prosazovány.

Zahradní vánoční dekorace z darů přírody: Snadné, něžné a originální

věnců a svícnů? Nebo vás vánoční klasika v podobě zlatého jmelí a červených mašlí netěší? Zápraží i zahradní stolek si můžete zkrášlit s lehkostí a radostí i tím, co najdete doma, na zahradě, na procházce lesem.

Máme rádi zvířata: Včelí produkty a co musí včelaři udělat, aby je získali

Magazín Máme rádi zvířata přináší další díl z cyklu o včelaření s Václavem Krištůfkem. Tentokrát bude řeč o včelích produktech a o tom, co všechno musí včelaři udělat, aby je získali. Moderuje Jitka Cibulová Vokatá.

Planetárium: Jak a čím tesali staří Etruskové do kamene a kde se 120 milionů let skrývaly tajemné vampýrovky

Starověcí Etruskové, tesání do kamene a trasologie (4:43) – Procházka prosincovou oblohou (23:45) – Oživlé fosilie: hlubokomořští hlavonožci vampýrovky (29:04)

Leonardo Plus: Co se děje s oceánskými proudy a jak rychle poroste hladina moří?

Jak lze převést největší evropskou ekonomiku za 24 let kompletně na čisté zdroje energie? Globální oteplování je velký rébus z pohledu přírodních i humanitních vědců. Dnešní Leonardo Plus přiblíží výzkumy badatelů z Postupimského institutu pro výzkum změny klimatu. Uslyšíte rozhovor s německým klimataologem Stefanem Rahmstorfem a ekonomkou Claudií Güntherovou. Připravil Štěpán Sedláček.

Otužilé hrnkové květiny: Proč byste si je měli pořídit a které jsou nejkrásnější

je umístit? Třeba ven před okno obývacího pokoje, kterým na ně dobře uvidíte. Nebo na zápraží, kde vás uvítají při každém návratu domů.

nejnovější 3 4 5 426 427 428 nejstarší
      © Aleš Kyral 2007 - 2022