Facebook
 
 
 

Články

Meteor - Meteor o brýlích bez čočky, lovcích lebek, zrození televize nebo dinosaurech

Poslechněte si: 01:28 Je možné udělat brýle bez čočky? 10:08 Zrození televize zařídil ikonoskop 16:34 Mravenci lovci lebek 24:24 Velká výprava za dinosaury končí! 25:04 Porazili by inteligentní dinosauři člověka?

Ošetřovatelem v liberecké zahradě se zájemce může stát okamžitě

Jaké je být ošetřovatelkou v liberecké zoologické zahradě, si vyzkoušela naše reportérka Lucie Fürstová. Rázem se z ní stala uklízečka a kuchařka v jednom.

Safari - Jak vypadá česká, nebo chcete-li evropská veverka, ví každý. Poznali byste ale africkou veverku?

Safari Park Dvůr Králové chová veverky kapské a bušové. Kapské se teď na zimu schovaly do nor ve výběhu nedaleko hlavního vchodu, z Německa nově dovezené veverky bušové se nastěhovaly rovnou do vytápěné expozice k mangustám. Najdete je v průchodu šelmince a přes skleněnou stěnu je můžete dosyta pozorovat. 

Laboratoř - Vědci našli geny dlouhověkosti papoušků

Vědci z Pensylvánie studovali dlouhověké mluvící papoušky. Inspiroval je zvláště jihoamerický papoušek amazoňan modročelý přezdívaný Mojžíš. Chtěli vědět, čím je dána jejich dlouhověkost a jak to souvisí s tím, že se tak dobře učí mluvit.

Natura - Jaký byl rok 2018 z pohledu ekologie?

Zemi sužovala extrémní sucha, bojovalo se proti jednorázovým plastům i proti uhlí spalujícím elektrárnám. Jak vidí uplynulý rok organizace Greenpeace, Zelený kruh, Arnika a Společnost pro trvale udržitelný život? Moderuje Markéta Ševčíková.

Darování květin dle etikety: Význam má počet i barva květů

je v každém z nás. A květiny navíc člověka doprovázejí od kolébky až po hrob. Kdy, jak a komu je darovat? Jak s nimi zacházet v divadle či opeře? A je sudý počet skutečně jen smuteční?

Příběhy z Vysočiny - Zvláštní genetickou poruchu luňáka Ludvy jezdí do Pavlova zkoumat vědci z univerzit

V záchranné stanici v Pavlově u Ledče nad Sázavou se starají o nemocná a zraněná zvířata. Některé jejich nemoci jsou tak vzácné, že se o ně zajímají i vědci z renomovaných univerzit.

Zprávy - Do Krkonoš se na oslavy Silvestra chystají tisíce návštěvníků. Můžete být mezi nimi

Oslavit Silvestra v Krkonoších plánují i letos tisíce lidí. Hotely a penzióny ve Špindlerově Mlýně i v Peci pod Sněžkou mají většinou plno a sehnat na silvestrovský večer místo v restauraci s programem se povede spíš už jen výjimečně, přesto ale může mít smysl o případné cestě na hory v tomto termínu uvažovat. 

Hajní v Krkonoších denně přikrmují jelení zvěř

Hajní v Krkonoších vyráží každý den do obůrek, aby připravili potravu pro jelení zvěř. Dávají jí speciální siláž, seno a další pochutiny.

Už jen pár dnů je v ústeckém muzeu možné vidět připomínku orangutana Ňuňáka

S orangutanem Ňuňákem se lidé mohou v Muzeu města Ústí nad Labem rozloučit do neděle (30. 12.). Skončí totiž výstava, kde je i část věnovaná oblíbenému zvířeti z místní zoo.

Zprávy - Hajní v Krkonoších jezdí každý den k obůrkám a přikrmují jelení zvěř

Hajní v Krkonoších vyráží každý den do obůrek, aby připravili potravu pro jelení zvěř. Dávají jí speciální siláž, seno a další pochutiny. V našich nejvyšších horách je celkem 16 obůrek. Dvě z nich ještě nejsou uzavřené. Zvěř se totiž stále drží ve vyšších polohách, protože ji vyplašili lidé a bojí se sejít dolů. S hajnými byla v terénu reportérka Kateřina Kohoutová.

Zahradničení ve čtvrtém prosincovém týdnu

čase svátečním zvečera ozdobí svíčky, lucerny i prskavky. Za dne nás potěší stálezelené keře, pestré plody keřů, tvary a barvy kmenů a větví a také ptáci spokojeně švitořící na krmítku.

Náš příběh - Pracovat v sociálních službách je spíše posláním, své o tom ví Dagmar Soukupová

V pravidelné rubrice Náš příběh Vám představíme Dagmar Soukupovou. Ta vede už 13 let zdravotní úsek v Domově pro zdravotně postižené v Mariánské v Krušných horách. Za její přínos v této oblasti jí letos vyznamenal ministr zdravotnictví výroční cenou.

Laboratoř - Duhové peří měli ptáci už před 49 miliony let

Vědci prozkoumali peří 97 druhů moderních ptáků ze sbírky Kodaňského muzea s cílem zjistit původ jejich duhového zbarvení. Přišli na to, že dávní příslušníci dvou ptačích skupin, trogonů a svišťounů, měli duhová křídla už před desítkami milionů let.

Planetárium - Vlčice z Ralska a další vlčí novinky: zoolog Pavel Hulva; Nekontaktované kmeny, 1. část - Stín nad Sentinelem: kulturní antropolog Martin Soukup; Objevy a události; Historie vědy: Nuda a věda (plná verze pořadu)

Vlčice z Ralska a další vlčí novinky: zoolog Pavel Hulva; Nekontaktované kmeny, 1. část - Stín nad Sentinelem: kulturní antropolog Martin Soukup; Objevy a události; Historie vědy: Nuda a věda (plná verze pořadu)

Safari - Vypadá jak nejbarevnější divoké prase. Ve Dvoře Králové se narodilo mládě štětkouna afrického

Do skupiny zvířat Safari Parku Dvůr Králové přibylo v posledních dnech mládě štětkouna afrického. Narodilo se mámě Viktorce a dostalo jméno Vista. Malá pruhovaná samička je Viktorčiným prvním odchovaným potomkem. 

Natura - Fenomén Třeboňský kapr. Čím je tato ryba unikátní a proč je jedinečné celé Třeboňsko?

Jak vypadá výlov velkých rybníků a co všechno kapr zažije, než se dostane na vánoční stůl. Moderuje Markéta Ševčíková

Meteor - Meteor o rybě s vlastní vysílačkou, chodící rybě, živých kamenech nebo dinosaurech

Poslechněte si: 01:34 Ryba lovící vlastní vysílačkou 09:44 Záhadná chodící ryba 16:25 Živé kameny překvapují vědce 24:10 Velká výprava za dinosaury pokračuje! 26:07 Šlo by osedlat dinosaura?

Zprávy - Vánoční ekostromečky prodala ve Vrchlabí Správa Krkonošského národního parku za hodinu

Krkonošský národní park i letos nabídl lidem vánoční stromky s certifikátem. Prodávaly se včera ve Vrchlabí. Někteří zákazníci čekali na zahájení prodeje už s předstihem. Vybírali ze 150 stromků různých velikostí. Utržené peníze se vrátí zpět do krkonošských lesů v podobě nové výsadby.

Malá řetězová pila pomůže při řezání, dávejte si pozor na laciné modely

řetězová pila je šikovný pomocník. Díky malým rozměrům s ní zvládnete rychlou zimní prořezávku. Perfektně se také uplatní při menších řezbářských a tesařských pracích.

nejnovější 3 4 5 217 218 219 nejstarší
(c) Aleš Kyral 2007 - 2019